آموزش ابزار Google Lighthouse


هر سایت اینترنتی و کسب و کاری که از صد برای رشد وب سایت و افزایش ترافیک ارگانیک آن با درک استفاده می شود تحلیل و بررسی سایت شناخته شده است و بنابراین می تواند رشد آن را ردیابی کند، نحوه عملکرد سایت را بررسی کند و هر گونه مشکلی را برطرف کند.

ابزار Google Lighthouse یکی از ابزارهای آنالیز سایت و صفحات آن است که به صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد. این ابزار پس از بررسی نحوه عملکرد سایت و صفحات آن، با ارائه گزارشی دقیق راهکارهایی برای افزایش کیفیت عملکرد سایت ارائه می دهد.

تمرکز اصلی Google Lighthouse بر روی فاکتورها است معیارهای اساسی وب و به شما کمک می کند کیفیت و عملکرد سایت خود را از دیدگاه گوگل اندازه گیری کنید. این ابزار 5 فاکتور زیر را اندازه گیری می کند:

  • بهره وری
  • دسترسی به سایت یا صفحه
  • سئو
  • بهترین شیوه ها
  • PWA (برنامه موبایل روکش دار)

برای آزمایش هر عامل، URL انتخاب شده در یک شبیه‌سازی سرعت اینترنت 3G قرار می‌گیرد و برای هر کالا از 0 تا 100 امتیاز گرفته می‌شود. این امتیاز ممکن است در طول زمان با به‌روزرسانی فاکتورهای Google تغییر کند.

Google Lighthouse را نصب کنید

برای استفاده از ابزار Google Lighthouse ابتدا باید آن را نصب کنید تا بتوانید از آن برای تحلیل صفحات مختلف و بهینه سازی عملکرد صفحه بر اساس گزارش ارائه شده استفاده کنید. برای این کار به قسمت Extensions کروم رفته و پس از جستجوی این ابزار بر روی گزینه “Add to Chrome” کلیک کرده و سپس “Add Extension” را انتخاب کنید. افزونه شما نصب شده است.

نحوه استفاده از ابزار Google Lighthouse

برای استفاده از این ابزار ابتدا صفحه مورد نظر برای تجزیه و تحلیل و تست را انتخاب کنید. به عنوان مثال، ما عملکرد صفحه اصلی را می خواهیم دمی ویکی برای بررسی ابتدا این صفحه را باز کنید و سپس Lighthouse را از قسمت Chrome Extensions انتخاب کنید. بر روی آیکون تنظیمات کلیک کنید، “Desktop” را انتخاب کنید و در نهایت بر روی “Generate Report” کلیک کنید.

اکنون صفحه شما خاکستری شده است و باید منتظر بمانید تا گزارش تولید شود. تهیه این گزارش حداکثر 30 ثانیه طول می کشد. سپس با چنین گزارشی روبرو می شوید، با کلیک بر روی هر نتیجه به توضیحات آن می رسید:

بهره وری

این امتیاز سرعت بارگذاری سایت بر اساس 5 فاکتور سرعت FCP، LCP، TBT، CLS و Speed ​​Index اندازه گیری می شود و میانگین امتیاز آنها را برای امتیاز اصلی سایت در نظر می گیرد. اگر امتیاز شما بین 90 تا 100 باشد، به این معنی است که این صفحه عملکرد بسیار خوبی دارد. نمره بین 80 تا 90 به معنای نمره بسیار خوب است و با اصلاح خطاهای بسیار کوچک به بالای 90 می رسد. اگر امتیاز شما زیر 80 باشد به این معنی است که سرعت این صفحه به اندازه کافی مطلوب نیست و نیاز به تغییر دارد. برای این کار می توانید از خطاهای ایجاد شده توسط فانوس دریایی گوگل برای دریافت کمک اعلام شده است.

دسترسی

این عامل سهولت استفاده از صفحه را به ویژه برای فناوری های کمکی (ابزارهای مفید برای افراد دارای معلولیت جسمی) می سنجد. این عامل بیشتر روی دکمه های صفحه، عبارات موجود در آنها و alt تصاویر کنسانتره

همانند عملکرد، هر چه امتیاز یک صفحه به 100 نزدیکتر باشد، صفحه بهینه تر است. همچنین می توانید از نکات Lighthouse برای افزایش امتیاز این فاکتور استفاده کنید.

بهترین شیوه ها

فاکتور بهترین روش ها این ابزار صفحه را برای استانداردهای فعلی توسعه وب بررسی می کند. این موارد عبارتند از: اندازه و وضوح بهینه عکس ها، عدم وجود خطا در صفحه، امنیت مسیر درخواست HTTPS، امنیت کدهای جاوا اسکریپت، عدم امکان حمله به صفحه و موارد مشابه، اصلی ترین موارد که تمرکز آن بر امنیت اطلاعات است UX است.

سئو

بازدید از صفحه فانوس دریایی گوگل سئو فنی بررسی و تأیید عواملی مانند سازگاری با موبایل، داده های ساخت یافته، لینک های داخلی، فایل Robots.txt، عنوان و متا تگ ها و غیره. و نمره ای بین 0 تا 100 برای آن در نظر می گیرد. لازم به ذکر است که این ابزار صفحه را از تمامی جنبه های سئو بررسی نمی کند و تنها قسمت های فنی و فنی آن را تحلیل و بررسی می کند.

نتیجه

Google Lighthouse یک ابزار تجزیه و تحلیل رایگان است سرعت صفحه با تمرکز بر Core Web Vital Factors، صفحه را تجزیه و تحلیل می کند و گزارش مفصلی در مورد عملکرد، خطاها و نحوه رفع آنها ارائه می دهد که به بهبود تجربه کاربر و عملکرد صفحه کمک می کند. با نصب این افزونه بر روی مرورگر کروم خود می توانید در کمتر از 30 ثانیه گزارش کاملی از هر صفحه از هر سایت دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید