آموزش فعال و غیر فعال سازی کاربر root در اوبنتو


فعال و غیر فعال کردن یوزر روت در اوبونتو؛ به عنوان یک کاربر جدید Ubuntu، ممکن است تعجب کنید که چگونه به سیستم Ubuntu به عنوان یک کاربر root وارد شوید و یا رمز پیش فرض root چه چیزی می تواند باشد. در Ubuntu Linux حساب کاربری root به دلایل امنیتی بالا به طور پیش فرض غیر فعال شده است.

به همین علت در این مبحث قصد داریم که نحوه فعال سازی و غیر فعال کردن حساب root را در Ubuntu Linux آموزش دهیم که علاوه بر گستردگی مطلب، پیچیدگی زیادی را در بر نمی گیرد. به همین علت با اندکی توجه و آشنایی با سیستم عامل لینوکس می توانید به طور کامل مبحث آموزشی این مقاله را فرا بگیرید.

خرید سرور لینوکس پارس پک با سیستم Ubuntu

از این مقاله می‌‌توانید برای مدیریت سرویس‌های لینوکسی خود استفاده کنید و اگر قصد خرید سرویس لینوکس پارس پک را دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. همچنین، می‌توانید جهت کسب‌ اطلاعات بیشتر به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

کاربران Sudo

همه ساله کاربران Ubuntu با استفاده از یک ابزار مخصوص به انجام وظایف اداری سیستم تشویق می شوند. نحوه این وظایف بدین گونه است که در ابتدا این کاربران امتیازات اداری را به سایر کاربران عادی اعطا می کنند. ابزاری که به آن ها در این راه کمک می کند تحت عنوان Sudo شناخته شده است. Sudo به کاربران مجاز اجازه می دهد تا بتوانند برنامه ها را به عنوان یک کاربر دیگر، معمولا کاربر root، اجرا کنند.

به طور پیش فرض در سیستم های Ubuntu، اعضای گروه Sudo می توانند به این ابزار دسترسی پیدا کنند. کاربر اولیه ای که توسط نصب کننده Ubuntu ایجاد شده است، در حال حاضر عضوی از گروه Sudo می باشد. احتمالاتی وجود دارد که شما به عنوان کاربری که در آن وارد شده اید، امتیازات اجرایی به او داده شده باشد. اگر می خواهید دسترسی کاربر Sudo را به کاربر دیگری بدهید، به راحتی کاربر را به گروه Sudo اضافه کنید. مثل دستور زیر:

usermod -aG sudo username

به منظور بالا بردن موقتی امتیازات کاربر Sudo، دستور پیشوند را با Sudo اجرا کنید:

sudo some-command

اولین باری که می خواهید از Sudo در یک session استفاده کنید، از شما رمز عبور کاربر خواسته می شود و باید آن را وارد کنید. اگر می خواهید بدون اینکه رمز عبوری را وارد کنید یک فرمان را تحت عنوان امتیازات Sudo اجرا نمایید، در ابتدا باید فایل sudoers را ویرایش کنید. برای اینکار نیاز است تا شما دستور visudo را تایپ کنید:

sudo visudo

این دستور پرونده / etc / sudoers را همراه با ویرایشگر متن خط فرمان باز خواهد کرد. دستور زیر را با جایگزین کردن نام کاربری تان با یوزر نیم به سیستم اضافه کنید:

username ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

نحوه فعال کردن حساب کاربری root در Ubuntu

اگر به دلایلی نیاز به فعال کردن حساب root دارید، فقط باید یک رمز عبور را برای اکانت root انتخاب کنید. در اوبنتو و سایر توزیع های لینوکس، می توانید رمز عبور یک حساب کاربری را با دستور passwd تنظیم و یا تغییر دهید.

به عنوان یک کاربر معمولی در اوبنتو، فقط می توانید رمز عبور خود را تغییر دهید. کاربری که وارد آن شده اید باید دارای امتیازات Sudo باشد تا بتواند رمز اصلی را تنظیم کند. به منظور فعال نمودن حساب اصلی در اوبنتو، دستور زیر را وارد کنید:

sudo passwd root

از شما خواسته می شود تا رمز عبور جدید را وارد کنید و آن را تایید نمایید:

Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: password updated successfully

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که رمز عبور وارد شده توسط شما بر روی صفحه نمایش داده نمی شود. با وارد کردن دستور بالا شما موفق شده اید تا حساب root خود را فعال کنید. اکنون می توانید با استفاده از رمز جدید، وارد دستگاه اوبنتو با کاربر root وارد شوید.

غیر فعال کردن حساب کاربری root در Ubuntu

اگر قبلا کاربر root را اوبنتو فعال کرده بودید و حالا می خواهید آن را غیر فعال کنید رمز عبور root را تنظیم کنید تا کار برای شما تمام شود. به منظور غیر فعال کردن رمز ورود حساب root، از دستور زیر استفاده کنید:

sudo passwd -l root

همچنین برای فعال کردن حساب کاربری root در اوبنتو، تنها کاری که باید انجام دهید تنظیم رمز عبور root است.

فعال سازی و غیر فعال سازی حساب root در Ubuntu یکی از مباحث اصلی در سیستم عامل لینوکس است که فراگیری آن می تواند کمک بزرگی برای شما به عنوان یک کاربر باشد.

جمع بندی

فعال و غیر فعال کردن حساب کاربری روت در اوبونتو؛ هنگام پسوورد، مطمئن شوید که از یک رمزعبور قوی و منحصر به فرد استفاده می کنید. داشتن گذرواژه مهمترین جنبه امنیتی حساب شما است. اغلب یک رمزعبور قوی حداقل 16 کاراکتر، یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک، یک شماره و یک کاراکتر خاص دارد. کاربر root (یا superuser) یک حساب کاربری ویژه و منحصر به فرد است که در تمام سیستم های لینوکس و یونیکس مانند وجود دارد. این حساب به شما کمک می کند تا بدون محدودیت به هر دستور و منبعی که در سیستم وجود دارد، دسترسی پیدا کنید. با فراگیری دستورات آموزش داده شده می توانید به تمامی این اسکریپت ها و منابع دست یابید. در این نوشته از آموزش لینوکس و آموزش اوبونتو به بررسی تنظیمات حساب کاربری در Ubuntu بصورت جامع  پرداختیم.

سوالات متداول

سوالات رایجی در رابطه با فعال سازی و غیر فعال سازی حساب root در Ubuntu وجود دارد که به منظور اطلاع از برخی آن ها می توانید ادامه مطلب را بررسی کنید. زیرا به تعدادی از سوال های متداول پاسخ داده شده است.

1. چرا در Ubuntu حساب کاربری root غیر فعال است؟

به طور پیش فرض در ماشین Ubuntu حساب کاربری root غیر فعال می باشد و دلیل آن نیز جنبه های امنیتی است که در آن وجود دارد.

2. اگر بخواهیم به طور مستقیم به root وارد شویم، چه کاری باید انجام دهیم؟

به منظور وارد شدن به حساب root به صورت مستقیم فقط کافیست تا رمز عبور root را تنظیم کنید.

3. اگر قصد تغییر کاربر را داشته باشیم، برای تایید آن چه دستوری را باید وارد کنیم؟

به منظور تایید تغییر کاربر نیاز است تا دستور زیر را وارد کنیم:

Whoami

4. اگر بخواهیم که رمز عبور کاربر root را در اوبنتو تغییر دهیم، نیاز به وارد کردن چه اسکریپتی است؟

به منظور تغییر رمز عبور کاربر root در اوبنتو به عنوان یک عضو از گروه Sudo باید اسکریپت زیر را وارد کنید:

sudo passwd rootدیدگاهتان را بنویسید