اراده دوگانه و عزم معاونت علمی در ادامه راه رئیس جمهور شهید – اقتدار علم و فناوری


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، روح الله دقانی که در جلسه شورای معاونان علمی رئیس جمهور سخنرانی می کرد، ضمن تسلیت شهادت آیت الله رئیسی، جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور و معاونت علمی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور را تسلیت گفت. امیر عبداللهیان، آیت الله آل هاشم و سایر همراهان در حادثه تلخ سقوط بالگرد در حضور رهبر کبیر انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران و خانواده معظم شهدا گفتند: خداوند به ما صبر و اجر عنایت فرماید. مردم برای تحمل این درد شدید و این انقلاب و نظام اسلامی در صراط الهی تر، پایدارتر و مستقیم تر خواهد بود. قدم درست را بردارید. خبر این حادثه تلخ و ناگوار برای همه ما بسیار دلخراش بود و امیدوارم خداوند به خانواده ها و دوستداران این شهدای عزیز صبر و توفیق عنایت فرماید و راه تعیین شده توسط رئیس جمهور شهید را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه روحیه اخلاص و تلاش رئیس جمهور شهید واقعا مثال زدنی بود، گفت: قبل از انتخابات ریاست جمهوری از نزدیک آقای رئیس جمهور را نمی شناختم و هیچ برخورد قبلی با ایشان نداشتم. اولین جلسه ما در مورد مسئولیت من در جهاد دانشگاهی بود، جلسه ای که بسیار ساده و صمیمی بود، طرحم را ارائه کردم و این روند در حدود 48 ساعت اتفاق افتاد. بعد از این انتخابات و این دیدار، آقای رئیس جمهور را بیشتر دیدم و در بسیاری از جلسات و سفرها ایشان را همراهی کردم.

دقانی تصریح کرد: با این حقیقت و با دو دهه تجربه در عرصه های مختلف کشور در محضر حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام شهادت می دهم که ایشان دو ویژگی را همزمان داشتند و من. هرگز شخصی مانند او را با این دو ویژگی روی آن ندیده ام. اولین ویژگی «صداقت» او بود که در بالاترین سطح بود. رضای خدای متعال و سپس رضایت رهبر انقلاب اسلامی به معنای واقعی کلمه همه حرکات و منازل و رفتارها و مناصب ایشان را فرا گرفت و این خصلت بارز در اخلاق و رفتار ایشان به وضوح نمایان بود. و شخصیت .

وی افزود: دعای جدی و روحیه خوبی که ایشان در حال نماز داشتند برایم بسیار شیرین بود و خاطره انگیزترین خاطره از ایشان دعایی است که هر وقت در خدمتشان بودم در دعایشان می گفتند فدای ربّه. ، آنی مغلوب. فانتسرر و این دعا را با مناجات خواندند.

معاون علمی ادامه داد: در سفرهایی که فرصت همراهی ایشان را داشتم از جمله پروازهایی که شبانه بود بدون استثنا نماز شب را با همان حال خوب و فوق العاده در هواپیما می خوانند. از این رو در اخلاق فردی و فردی و رابطه با خداوند متعال ویژگی های خاصی داشت و عشق و علاقه او به علی بن موسی الرضا (علیه السلام) مثال زدنی است.

آرزوهای شخصی آیت الله رئیسی برای تحقق قانون تولید دانش بنیان اوج گرفت

دقانی با اشاره به تلاش مرحوم آیت الله رئیسی برای اجرای قانون جهش دانش بنیان گفت: اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان مرهون حمایت مستقیم رئیس جمهور است. کار روی این قانون در دولت قبل انجام شد اما ایرادات بسیار جدی به اجرای این قانون وارد شد و حتی در مجلس در کمیسیون ها و امثال آن ایرادات جدی وارد شد، اما زمانی که مقام معظم رهبری سال 1401 را سال نامگذاری کردند. از تولید؛ آیت الله رئیسی که دانش بنیان و اشتغالزا نامیده می شود، شخصاً به دنبال موافقت دولت و مجلس بود و با اینکه هزینه این مصوبه را می دانستند، از اجرای آن دفاع می کردند. بسیاری بر این باور بودند که تصویب و اجرای قانون جهش به جلو ناقض قوانینی است که خط قرمز محسوب می شد و در برخی زمینه ها مانند مالیات، سرمایه گذاری و …. مخالفت با مرگ وجود داشت، اما او شخصا از این قانون حمایت کرد و از آن حمایت کرد. قانون باقی ماند.

وی با اشاره به رهبری آیت الله رئیسی و اراده ایشان برای تحقق منویات مقام معظم رهبری، گفت: برخورد و عملکرد ایشان از نوع رهبری بود. اعتقاد داشت و ته دل معتقد بود که هر چه رهبر معظم انقلاب تاکید کردند انجام شود و دلش شاد شود. در واقع رضایت رهبری خط قرمز آیت الله رئیسی بود و اجر خود را هم گرفت.

دقانی رئیس منتخب دولت سیزدهم را مردی از مردم به معنای واقعی عنوان کرد و گفت: خداوند متعال به بهترین نحو به آنها اجر داد و با عزت به دیار حق شتافتند. دیدم مردم از هر قشری برای سلامتی ایشان دعا می کنند و اتفاقی که در شب شهادت ایشان در کشور افتاد نشان دهنده عزت و اجر خداوند متعال به ایشان بود.

معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به تلاش بی وقفه آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر ایشان در شخصیت ایشان نمایان است و مقام معظم رهبری در جمله ای بسیار کوتاه و بسیار عمیق به تبیین این ویژگی پرداختند و فرمودند: رئیس جمهور عزیز خستگی نمی دانست.» در سفرهایی که با رئیس جمهور همراه بودم، شاهد بودم که ایشان حتی بعد از نماز صبح بدون تأخیر فعالیت خود را آغاز کردند و این اخلاص و تلاش برای خدا همراه با این خستگی ناپذیری در تمام این مدت. سالها، یقیناً ثواب شهادت در راه اوست و بی عزت و جاودانگی این شهادت در شب میلاد علی بن موسی الرضا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، خادم الرضا(ع) در قلب ها ماند

شهید امیر عبدالخیان، مرد خستگی ناپذیر میدان عزت و افتخار ایران

با بیان اینکه شهید امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه نیز یکی از وزرای پشتیبان و پرتلاش در راه تمامیت ایران و به معنای واقعی فردی پرتلاش و خستگی ناپذیر در این عرصه بود، افزود: شهید امیر عبداللهیان با همکاری معاونت علمی دانشگاه در راستای تحقق شعار سال، توسعه دیپلماسی فناوری و عزت و اقتدار فناوری ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به حمایت ها و حمایت های بی دریغ وزیر امور خارجه فقید از توسعه و پیشرفت اکوسیستم علم و فناوری کشور گفت: حمایت های دکتر امیر عبدالخیان در توسعه همکاری های فناورانه مثال زدنی بود و امسال نیز شعار انجمن آسیایی “پیشرفت مبتنی بر فناوری و نوآوری” است. ایشان با جدیت این مسیر را ادامه دادند و بارها بر اهمیت موضوع پیشرفت فناوری تاکید کردند و بارها در حضور رئیس جمهور محترم تصریح کردند که ما در عرصه علم و فناوری قدرت داریم و باید این موضوع را سرلوحه بحث های خود قرار دهیم. .

دقانی رکن اصلی شخصیت شهید امیرعبداللهیان را آرامش و اخلاق دانست و گفت: وی به آرامش و اخلاق، حسن خلق و عدالت شهره بود و در موضوع غزه نیز مدیریت در میدان و مدیریت دیپلماتیک در عملیات وعده عادل درخشید. خیلی روشن.

وی با بیان اینکه مرحوم دکتر ملک رحمتی استاندار شهید آذربایجان شرقی نیز خادم الرضا(ع) و بزرگوار بود، ادامه داد: ایشان در تبریز با جدیت به رفع مشکلات استان مشغول بودند. و با توجه به تجربه و سوابق خوبش، عملکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشت.

دقانی با اشاره به اینکه شهید آیت الله آل هاشم نیز امام جمعه ای بود که در آن سال ها امید مردم محسوب می شد، افزود: مردم ایشان را دوست داشتند و می گفتند در چند مصاحبه ای که چند سال پیش درباره ایشان منتشر شد. انشاالله امام جمعه آینده تبریز باشم. سردار موسوی رئیس تیم حراست رئیس جمهور نیز از افراد مورد اعتماد رئیس جمهور محترم بود و امیدوارم امروز این شهدای عزیز مهمان خان نعمت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام باشند.

معاون علمی رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران از ابتدای خود در فواصل زمانی کوتاه، بزرگان و رهبرانی را از دست داد که از دست دادن هر یک از آنان ضایعه بزرگی برای کشور بود، اما این شهادت ها و خسارات ماست. اراده آهنین ملت بزرگ ایران تثبیت نشد و کشور با قدرت به راه خود ادامه داد و با قدرت و توان به کار خود ادامه خواهد داد. دولت استوار و بدون وقفه به کار خود ادامه می دهد و اگرچه دلها از دست دادن این عزیزان اندوهگین است، اما برنامه های معاونت پژوهشی با قدرت و استواری ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید