استاندارد W3C چیست؟ | مزایای انطباق W3C برای یک وب سایت چیست؟


استاندارد W3C به طراحان وب سایت و افرادی که در زمینه طراحی و ساخت صفحات وب و بهینه سازی صفحات وب برای موتورهای جستجو کار می کنند کمک می کند تا صفحاتی را طراحی کنند که با مرورگرهای مختلف سازگاری کامل دارند.

در واقع برای کمک کردن استاندارد W3C شما یک سایت کاملا حرفه ای از نظر رعایت استانداردها دارید UX و رابط کاربری شما می توانید طراحی کنید و هنگامی که صفحات وب سایت را برای موتورهای جستجو بهینه می کنید، صفحات شما سریعتر توسط موتورهای جستجو ایندکس شده و شناسایی می شوند.

در ادامه این مقاله آموزشی با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در مورد این استاندارد و تاثیرات مهم آن در طراحی صفحات حرفه ای و ریسپانسیو در اختیار شما قرار دهیم.

استاندارد W3C

W3C مخفف عبارت کنسرسیوم وب جهانی و همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد می توانید با رعایت موارد مشخص شده در این استاندارد صفحاتی را طراحی کنید که با نسخه های مختلف مرورگرها سازگار باشند.

یکی از مشکلات متعدد طراحان وب سایت از گذشته تا به امروز این است که صفحاتی که با استفاده از زبان های برنامه نویسی وب طراحی می کنند با برخی از مرورگرها سازگاری ندارند.

به عنوان مثال، شما از زبان ها استفاده می کنید HTML و CSS شما یک قالب صفحه وب طراحی می کنید، اما پس از آپلود آن در صفحه سرور می بینید که صفحه فرود طراحی شده در مرورگر کروم به خوبی نمایش داده می شود، اما اجزای صفحه به درستی در مرورگر سافاری نمایش داده نمی شوند.

امروزه خوشبختانه بسیاری از این مشکلات با کمک قوانین قابل حل است W3C تا حد زیادی حل شده است و این استاندارد کار توسعه دهندگان وب سایت را بسیار تسهیل کرده است.

جالب است بدانید که حدود 450 موسسه مختلف در W3C کار، شرکت های معتبر مانند با آمریکا، INRIA اروپا و شرکت دانشگاه کیو ژاپن از جمله موسسات معروفی است که W3C آنها فعال هستند.

نکته “ تقریباً از سال 2008، استانداردها W3C توسط برنامه نویسان برای توسعه صفحات وب بهتر و همه برنامه نویسان و وب مسترها در این زمینه استفاده می شود طراحی وب سایت آنها از سال 2008 تحت قوانین تعیین شده توسط W3C را در دستور کار خود قرار داده اند.

قوانین استاندارد W3C

با تعریف کلی کافی است W3C ما با هم آشنا شدیم، اما اکنون صحبت از رعایت استانداردهاست W3C هنگام طراحی و ساخت صفحات وب سایت با روش های مختلف باید مدیر وب سایت چه قوانینی را باید رعایت کنیم؟

در بخش بعدی چارچوب کلی عناصر در ساختار قانون W3C مواردی که باید رعایت شود را بیان کردیم:

 1. انتخاب دامنه مناسب در زمان راه اندازی وب سایت
 2. انتخاب میزبان و سرویس مناسب برای وب سایت
 3. توجه به استانداردها UX و رابط کاربری در حال ساخت سایت
 4. استفاده از فونت مناسب و استاندارد در ساخت سایت
 5. استفاده از گرافیک و رنگ های مناسب با قواعد روانشناسی و متناسب با حوزه کسب و کار
 6. صفحات کاملا ریسپانسیو و توجه ویژه به نسخه موبایل
 7. افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت و توجه به استاندارد LCP
 8. بررسی سایت در مرورگرهای مختلف

تأثیر نام دامنه بر استاندارد W3C

یکی از موارد مهم که W3C بحث آن را برجسته می کند نام تجاری برای وب سایت های مختلف است که داشتن نام مناسب و کوتاه می تواند به شناخته شدن و برندسازی دامنه وب سایت در هنگام تبلیغات کمک کند.

یک هاست قوی در چارچوب W3C داشته باشید

از آنجایی که یک هاست قدرتمند می تواند به بهبود سرعت وب سایت 20 تا 30 درصد کمک کند، پس باید داشته باشید سرور یک حرفه ای برای وب سایت خود استخدام کنید.

W3C بر استانداردهای UX و UI تاکید دارد

برای آشنایی با قوانین UX و رابط کاربری مقاله آموزشی UI و UX چیست؟ البته اگر می خواهید بدانید که یک وب سایت حرفه ای در طول فرآیند طراحی چه باید باشد، استانداردها UX و رابط کاربری داشتن، به عنوان مثال قصد طراحی سایت شرکتی و می خواهید بدانید که چگونه صفحات وب سایت شرکتی باید با توجه به موضوع کسب و کار شما طراحی و پیاده سازی شوند.

برای این کار می توانید به وب سایت مراجعه کنید Colorlib.com همچنین در بخش مشاهده کنید قالب سایت انواع قالب ها طبق قوانین W3C چشم انداز

از یک فونت مناسب بر اساس قوانین W3C استفاده کنید

یکی از موارد مهم در ساخت صفحات وب استفاده از فونت مناسب و جذاب برای قسمت محتوای صفحات در مقاله آموزشی است. فونت چیست؟ می توانید با ساختار و انواع فونت ها آشنا شوید.

از رنگ مناسب طبق قوانین W3C استفاده کنید

پیشنهاد می کنیم از سایت هایی مانند ایده بگیرید Colorlib با توجه به موضوع کسب و کار خود از رنگ های مناسب و حرفه ای استفاده کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید قصد دارید یک وب سایت برای کلینیک زیبایی راه اندازی کنید، رنگ های روشن و جذاب بیشتر در این وب سایت ها استفاده می شود.

یا قصد طراحی سایت فروشگاهی برای مثال شما یک وب سایت فروش لوازم خانگی دارید، رنگ های کمتری در این نوع وب سایت ها استفاده می شود.

ریسپانسیو بودن صفحات وب یکی از قوانین مهم W3C است

یک وب سایت، وقتی طراحی و ساخته می شود، کاربران آن ممکن است از آن باشند دستگاه ها استفاده از متفاوت، در قسمت زیر می توانید تصویر وارد شده یک وب سایت را در قسمت مشاهده کنید کنسول جستجو مشاهده می کنید که کاربران از طریق موبایل، دسکتاپ و تبلت وارد سایت شده اند و همانطور که انتظار می رود، اکثر ترافیک وب سایت از طریق موبایل است.

بنابراین در نتیجه باید به نسخه موبایل توجه ویژه ای شود.

توجه” برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ابزار جستجوی کنسول گوگل، می توانید به صفحه مراجعه کنید آموزش کنسول جستجوی گوگل از ویدیوهای آموزشی سرچ کنسول رایگان در این صفحه بازدید و تماشا کنید.

بهبود سرعت سایت در W3C

نکته مهم دیگر بر اساس استانداردها W3C این است که محتوای وب سایت باید در زمان مناسب برای کاربر بارگذاری شود.

که با توجه به به روز رسانی های جدید موتور جستجوی گوگل و ارائه استاندارد LCP محتوای صفحه وب باید در کمتر از 2.4 ثانیه به کاربر نمایش داده شود.

در نهایت باید صفحه وب طراحی شده را در مرورگرهای مختلف پیش نمایش کرده و ایرادات جزئی آن را اصلاح کنید.

توجه” هنگام ایجاد صفحات وب استاندارد W3C حتما باید به موضوع تولید محتوای سایت توجه کنید و به نظر ما یکی از قابل اعتمادترین هاست منابع تولید محتوا استفاده کنید

مزایای استاندارد W3C

در صورتی که قوانین ذکر شده در مورد استانداردها W3C توجه داشته باشید که این محصول می تواند مزایای زیر را برای شما به ارمغان بیاورد:

 • صفحات وب سایت شما در همه مرورگرها به درستی نمایش داده می شوند.
 • صفحات کاملا استاندارد طراحی شده اند و نظر کاربر را به خود جلب خواهند کرد.
 • به دلیل ریسپانسیو بودن صفحات، کاربران موبایل، دسکتاپ و تبلت می توانند به راحتی با قسمت های مختلف سایت ارتباط برقرار کنند.
 • صفحات وب سایت سریعتر توسط روبات های موتورهای جستجو ایندکس می شوند. (نکته “ نمایه سازی سریع صفحات وب سایت می تواند یک فرآیند باشد صد و کمک به بهینه سازی صفحات وب.)
 • با ایجاد صفحات وب حرفه ای و زیبا، مدت زمان ماندن کاربران در صفحه نیز افزایش می یابد.
 • رعایت قوانین W3C این به شما کمک می کند که وب سایت خود را برندسازی کنید و محصولات و خدمات بیشتری را بفروشید.

من خواندم “ برای مشاهده آخرین مطالب ارائه شده توسط W3C می توانید به وب سایت مراجعه کنید www.w3.org توصیه به

دیدگاهتان را بنویسید