افزایش سرمایه گذاری شرکت های صنعتی در استارت آپ ها


“Invest Direct” گزارش می دهد:

امروزه مجتمع های صنعتی برای رشد سریعتر خود نیازمند کمک استارت آپ ها هستند. با این حال، در این میان، چالش های بسیاری وجود دارد. زیرا می توان گفت هر دو بخش در دنیاهای متفاوتی رشد کرده اند.

آوا فلاح/ به گزارش اینوست دایرکت، آنطور که فعالان میدانی می گویند، تجربه مجتمع های صنعتی و نوآوری شرکت های استارتاپی در کنار هم می تواند ثروت آفرینی کند و باعث رشد و توسعه چشمگیر شود. گروه صنعتی منتخب یکی از شرکت های صنعتی است که در استارت آپ هایی سرمایه گذاری می کند که در زنجیره ارزش این گروه فعالیت می کنند تا به فعالیت خود سرعت بخشد. آرشام شرفایی مدیرعامل شرکت متاتک در حاشیه نمایشگاه اینوتکس 2024 در گفتگو با گزارشگر مستقیم سرمایه گذاری او می گوید: «تا سال گذشته همه چیز در داخل توسعه می یافت، اما امسال سرعت بخشیدن به آن اولویت دارد. در حال حاضر این سوپرهلدینگ دارای چشم انداز جهانی است، زیرا متشکل از 15 هلدینگ و 110 شرکت در 24 کشور جهان است و 22 هزار کارمند به صورت مستقیم و 150 هزار کارمند به صورت غیرمستقیم و در قالب پیمانکاری و قراردادی در آن مشغول به کار هستند.

وی در ادامه درباره سرمایه گذاری های این کلان هلدینگ در شرکت های نوپا می گوید: امروزه که زمان اهمیت زیادی پیدا کرده است، ترجیح داده می شود گروه استارت آپی محصولی در مرحله توسعه داشته باشد و حتی تست های اولیه آن انجام شود. و همچنین در زنجیره ارزش این هلدینگ باید سرمایه گذاری شود.

شرفی در مورد آن شرایط می گوید: «به طور کلی یکی دو شرط سرمایه گذاری وجود دارد. ابتدا، گروه این استارت آپ باید به راه خود ادامه دهد و ادامه دهد. این سوال برای انتخاب بسیار مهم است. استارت آپ هایی که فقط می خواهند سهام خود را بفروشند و خارج شوند، برای انتخاب جذاب نیستند. گروه صنعتی منتخب علاقه ای به خرید تمام سهام یک گروه ندارد و ترجیح می دهد نسبت مناسبی از سهام را خریداری کند. شرط دوم سرمایه گذاری در استارت آپ ها، قرار گرفتن آنها در زنجیره ارزش گروه است.

وی در پاسخ به این سوال که این گروه صنعتی قصد دارد روی چه استارت آپ هایی تمرکز کند، توضیح می دهد: «به طور کلی چون گزینش گسترده است و این گروه تعداد زیادی هلدینگ را شامل می شود، معمولاً فعالیت بالای 60 تا 70 درصد است. مربوط به انتخاب است و می توانند در بخش های مختلف کسب و کار این ابر هلدینگ نقش آفرینی کنند و از زیرساخت های آن برای رشد سریعتر استفاده کنند.»

در حالی که بسیاری از فعالان و کارشناسان سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی در استارت‌آپ‌ها را امیدوارکننده می‌دانند، برخی نگرانند که چنین سرمایه‌گذاری‌هایی استارت‌آپ‌ها را از فضای نوآوری دور نگه دارد. با این حال باید دید مجتمع های صنعتی چه زیرساختی برای رشد استارت آپ ها فراهم می کنند. در واقع این همکاری باید دو طرفه باشد تا یک گروه استارت آپی به فعالیت خود ادامه دهد نه اینکه شرکت های صنعتی فقط برای رشد و توسعه خود استارت آپ ها را فعال کنند.

اخبار راه اندازی و فناوری اطلاعات را در صفحه اصلی Invest Direct بخوانید.

به این پست امتیاز دهید

بازدید: 19 بازدید
دسته: اخبار اجتماعی
تاریخ: 17 می 2024
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید