این سنگ احتمالا یک مجسمه 130 هزار ساله است!


محققان پیشنهاد می‌کنند که احتمالاً حدود 130000 سال پیش، هنرمندی بقایای نیش ماهی را در شن‌های ساحل پیدا کرد و سپس مجسمه شنی مشابهی ساخت که پس از هزاران سال به سنگ تبدیل شد.

به گزارش فرادید، در سال 2018، یک شهروند دانشمند علاقه مند به امیلی برینک در حال کاوش در نزدیکی خلیج استیل (شهری در سواحل جنوبی آفریقای جنوبی) بود که سنگی عجیب توجه او را به خود جلب کرد.

اکنون محققان می گویند که این سنگ ممکن است یک مجسمه شنی باشد که از نیش ماهی الهام گرفته شده است. حیوانی که معمولاً در آفریقای جنوبی یافت می شود. بر اساس مطالعه ای که در مجله Rock Art Research منتشر شده است، اگر چنین است، این یافته ممکن است اولین نمونه شناخته شده هنر انسانی باشد که از گونه های دیگر الهام گرفته شده است.

ماده این سنگ اولئانیت است که در هنگام سخت شدن رسوبات توسط باد به وجود می آید. محققان بر این باورند که این قطعه یک آموگلیف است، یک اثر هنری فسیل شده که توسط انسان های اولیه خلق شده است.

به گفته چارلز هلم و آلن ویتفیلد، نویسندگان مشترک این مطالعه، یک هنرمند ممکن است لاشه یک ماهی خالدار واقعی، احتمالاً یک نر یا ماده کوچک نابالغ را دیده باشد و برای خلق این اثر الهام گرفته باشد، زیرا نسبت های این اثر دقیقاً برابر است. مانند یک تاس ماهی واقعی و شکل آن تقریباً به طور کامل از این ماهی گرفته شده است. این سنگ دارای یک پایه دم مانند است که ممکن است عمدا توسط هنرمند شکسته شده باشد.

هلم یک دیرینه شناس در دانشگاه نلسون ماندلا است و ویتفیلد دانشمند ارشد بازنشسته در موسسه تنوع زیستی آبزیان آفریقای جنوبی است.

محققان تاکید می کنند که هیچ نتیجه گیری قطعی در مورد این اثر نمی توان گرفت، حتی سن آن را نمی توان به طور مستقیم تعیین کرد، زیرا قدمت می تواند به این اثر هنری آسیب برساند یا از بین ببرد. آن‌ها از تکنیکی به نام تاریخ‌گذاری تابشی برای تاریخ‌یابی صخره‌های مجاور استفاده کردند که نشان می‌دهد این اثر هنری می‌تواند 13000 سال قدمت داشته باشد.

هلم می گوید: «بعید است که چنین چیزی برای ما حفظ شود و قابل تفسیر باشد، بنابراین این احتمالاً تنها نمونه ای است که تاکنون شناسایی شده است، اما همیشه می توان امیدوار بود که موارد بیشتری پیدا شود.

اما چرا نیش ماهی؟ یکی از دلایل این است که این موجودات نسبتاً صاف و راحت تر از سایر حیوانات هستند. شاید نیش های زهرآلود آنها ترس و احترام مردم آن عصر را برانگیخت و از آنها به اشیاء هنری ارزشمند آن دوران تبدیل کرد.

پیش از این، قدیمی‌ترین اثر هنری شناخته شده که یک حیوان را به تصویر می‌کشید، نقاشی 45000 ساله از یک خوک در غاری در جزیره سولاوسی اندونزی بود. نمونه‌های کمیاب دیگر عبارتند از نقاشی حیوانی شبیه گاو که در جزیره بورنئو با قدمت حدود 40000 سال، و نقاشی یک گوزن خوک در اندونزی با قدمت 35400 سال در جزیره بورنئو یافت شده است.

اگر محققین درست حدس بزنند، این سنگ که شبیه نیش ماهی است، قدیمی ترین نمونه هنر بشری است که حیوانات را به تصویر می کشد.

با این حال، به گفته محققان، ممکن است ثابت شود که این سنگ در واقع نیش ماهی را به تصویر می کشد.

محققان می‌گویند: «اول، ما نمی‌توانیم تفسیر خود را اثبات کنیم، و نه دیگران می‌توانند آن را نادرست بیابند. بنابراین آنچه ما می گوییم یک حدس و گمان است، البته گمانه زنی کاملاً آگاهانه، بر اساس درک ما از ده ها هزار سنگ از این دست. ثانیاً، پالئوآرت در آثار باستان شناسی نادر است و شناسایی آن از هنر اخیر دشوارتر است. ما نمی دانیم که قرار است چه چیزی پیدا کنیم و در مورد آن نمی دانیم.»

دیدگاهتان را بنویسید