تاثیر نسبت متن به کد در سئوی سایت متن به HTML


از تاثیر نسبت متن به کد در سئو یا متن به HTML چه می دانید؟ متأسفانه در سئو به این مفهوم کمتر توجه می شود، غافل از اینکه رعایت این موضوع تأثیر بسزایی در بهبود رتبه وب سایت در گوگل دارد. همچنین نسبت متن به کد تاثیر زیادی بر تجربه کاربر دارد. در ادامه این گزارش از سایت ناژوان با این مشکل و راه های بهینه سازی آن آشنا می شوید.

متن به HTML یا نسبت متن به کد چیست؟

هر سایت از چندین خط کد در زیرساخت خود تشکیل شده است. علاوه بر این، مقدار معینی از متن و محتوا ظاهر و احساس یک سایت را تشکیل می دهد. نسبت متن به کد یا (Text-to-HTML) مقدار متن استفاده شده در یک صفحه را در مقایسه با کد نوشته شده برای نمایش همان صفحه نشان می دهد.

به طور کلی می توانید رابطه بین متن و کد را در یک صفحه وب در یک نگاه مشخص کنید. برای بررسی این پارامتر، باید حالت ویرایشگر متن را از حالت نوشتن معمولی به حالت بررسی کد تغییر دهید. سپس به صورت بصری مقدار برچسب ها، عناوین، تصاویر، کدهای جاوا اسکریپت و موارد دیگر را تعیین کنید. اگر صفحه شما ساختار خوبی دارد، کار طراحی وب را به خوبی انجام داده اید.

روش دیگر برای محاسبه تاثیر نسبت متن به کد بر سئوی وب سایت، استفاده از ابزار آنلاینی است که در انتهای این گزارش خواهید آموخت.

مقدار مناسب نسبت متن به کد در سئو چیست؟

یک مقدار مناسب برای این نسبت عددی بین 25 تا 70 است. اندازه محتوای متنی قابل مشاهده را به کدهای HTML، تصاویر و اطلاعات پنهان در یک صفحه تغییر می‌دهد.

به یاد داشته باشید که صفحاتی که در نتایج گوگل رتبه بالایی دارند معمولا محتوای استثنایی دارند. این موضوع برای نسخه جدید الگوریتم پاندا گوگل بسیار مهم است. این الگوریتم رتبه بندی گوگل توجه زیادی به محتوای سایت ها و تاثیر نسبت کد به متن بر سئو دارد.

نسبت متن به کد چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

از دیدگاه موتورهای جستجو، رابطه متن و کد (Text to HTML) مستقیماً بر بهینه سازی موتور جستجو تأثیر نمی گذارد. اما این عدد که بر بسیاری از پارامترهای دیگر تاثیر می گذارد، منجر به بالاترین رتبه سایت می شود. برخی از تنظیمات مربوط به اهمیت نسبت متن به کد که باعث بهبود تجربه کاربری سایت می شود در زیر توضیح داده شده است:

تمرکز روی بازدیدکنندگان: صفحاتی که نسبت متن به کد بالایی دارند برای بازدیدکنندگان قابل درک تر هستند. علاوه بر این، ربات‌های گوگل استفاده از این سایت‌ها را راحت‌تر می‌دانند که به طور قابل توجهی بر عملکرد سئو سایت تأثیر می‌گذارد.

رضایت مخاطب: هرچه نسبت متن به کد بیشتر باشد، می توانید محتوای بیشتری را در اختیار مخاطبان و کاربران خود قرار دهید. این باعث خوشحالی کاربران می شود و تعداد بیشتری از آنها در سایت شما حضور خواهند داشت. در نتیجه می توانید رتبه های بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کنید.

افزایش سرعت بارگذاری: کد کمتر به معنای حذف کد اضافی از صفحات وب سایت است. این اقدام سرعت بارگذاری سایت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

سهولت در روند نمایه سازی گوگل: نسبت بالای متن به کدهای HTML باعث می شود سایت سریعتر و آسان تر بارگذاری شود. به طور کلی متن جایگاه ویژه ای برای خزنده های موتور جستجوی گوگل دارد.

روش های افزایش نسبت متن به کد

مهم ترین مسئله در طراحی هر صفحه وب سایت، جلب رضایت بازدیدکنندگان از محتوا و ظاهر صفحه است. برای بهبود نسبت متن به کد سئو، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • کدهای اضافی و استفاده نشده را از صفحات سایت حذف کنید.
  • هر تصویر اضافی را حذف کنید
  • خالی های اضافی را از صفحات حذف کنید.
  • بهینه سازی عکس و تصویر را دست کم نگیرید.
  • توضیحات نوشته شده در کدها را حذف کنید. به طور کلی توسعه دهندگان سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا و وردپرس توضیحات هر بخش را در کد خود قرار می دهند. این توضیحات بر نسبت متن به کد تأثیر منفی می گذارد.
  • سعی کنید تا حد امکان از استفاده از جداول خودداری کنید.
  • از کدهای CSS و جاوا اسکریپت بهینه شده استفاده کنید.
  • تا حد امکان از استفاده از فایل های فلش خودداری کنید.
  • هر صفحه باید کمتر از 300 کیلوبایت باشد.
  • تمام متن هایی را که برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده نیست از صفحه خود حذف کنید.

برای محاسبه نسبت متن به کد از کدام ابزار استفاده کنیم؟

ابزارهای آنلاین رایگان زیادی برای محاسبه تأثیر نسبت متن به کد بر سئوی وب سایت وجود دارد. برخی از این ابزارها عبارتند از:

SEOChat

مایر والتر
DevSEO

به طور کلی، فقط متن به Html Ratio Checker یا Text to Code Checker را در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید. در این حالت با مجموعه ای از اپلیکیشن های تحت وب مواجه می شوید که وظیفه آنالیز و محاسبه رابطه متن و کد را بر عهده دارند. لازم به ذکر است که برخی از این ابزارها خدمات خود را به صورت رایگان و برخی دیگر با پرداخت هزینه ارائه می کنند.
این ابزارها اطلاعاتی مانند اندازه صفحه، متن و اندازه کد، نسبت متن به کد و غیره را به کاربران نشان می دهد.
با استفاده از ابزارهای آنلاین، اگر متوجه شدید که صفحه شما متن کمی برای کدنویسی دارد، هر عنصر اضافی را با استفاده از HTML حذف کنید.

جستجوی گوگل چگونه از نسبت متن به کد استفاده می کند؟

تمرکز روی این موضوع با حذف عناصر غیر ضروری و توجه به کدنویسی سایت به بهبود ساختار وب سایت شما کمک می کند. اثر متن به HTML (Text to HTML) سئو سایت یکی از مهم ترین عوامل در رتبه بندی سایت است. در نتیجه وب سایت هایی که نسبت متن به کد کمتری دارند این ویژگی مهم را در بر نمی گیرند.

البته صفحاتی که نسبت متن به HTML پایینی دارند سیگنال مخربی از سایت شما به موتورهای جستجو ارسال نمی کنند، اما به طور غیرمستقیم روی سئو سایت شما تاثیر می گذارند. چنین صفحاتی کد HTML زیادی برای متن واقعی دارند، در حالی که گوگل ارزش بیشتری به متن می دهد. به همین دلیل، خزنده گوگل در گرفتن محتوای اصلی سایت شما در صفحاتی با نسبت متن به کد پایین دچار مشکل می شود.

علاوه بر این، وجود مقدار زیادی کد تأثیر منفی بر تجربه کاربر نشان می دهد و زمان بارگذاری وب سایت را افزایش می دهد. این امر منجر به عدم رعایت یکی از مهمترین فاکتورهای سئو یعنی. سرعت بارگذاری صفحه گوگل وب سایت هایی با این ویژگی های منفی را برای نمایش در نتایج جستجو در اولویت قرار نمی دهد.

استانداردهای برنامه نویسی در تم های آماده به درستی رعایت نمی شود. در نتیجه، محتوای نسبت متن به کد در این مضامین بسیار کم است. بنابراین توصیه می شود تا حد امکان از استفاده از قالب های از پیش ساخته شده برای طراحی سایت خود خودداری کنید. در این راستا از یک شرکت مجرب مانند گروه ناژوان بخواهید تا سیستمی منحصر به فرد و ویژه را برای شما طراحی و توسعه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید