تفاوت بین موتور الکتریکی و یو پی اس + مزایا و کاربردهای هر کدام


هنگام تماشای یک مسابقه فوتبال یا انجام کارهای مهم با رایانه، برق ناگهان قطع می شود؟ تصور کنید اگر این اتفاق در یک بیمارستان یا مکان مهم حتی برای مدت کوتاهی رخ دهد؟ استفاده از موتور الکتریکی یا یو پی اس در بسیاری از جاها ضروری است و ما در مورد تفاوت موتور برق و یو پی اس با شما صحبت خواهیم کرد تا بتوانید انتخاب مناسبی برای شغل خود داشته باشید.

موتور الکتریکی و اجزای آن چیست؟

در موتور الکتریکی، انرژی مکانیکی و چرخشی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و این امر با احتراق انجام می شود. موتورهای الکتریکی انواع مختلفی دارند اما به طور کلی موتورهای الکتریکی از موتور، سیستم سوخت رسانی، دینام، تابلو برق و روغن تشکیل شده اند.

انواع موتورهای الکتریکی بر اساس سیستم خاموش و روشن

دسته بندی کنیم موتور الکتریکی روش های مختلفی استفاده می شود. دو نوع موتور الکتریکی در این دسته وجود دارد: الکتروموتور دسته ای و موتور الکتریکی استارت. تعدادی موتور الکتریکی وجود دارند که ترکیبی از هر دو مدل هستند.

در موتور الکتریکی روی دسته، طناب را با دست می کشیم تا موتور روشن شود.

اما در استارت برقی موتور با دکمه استارت یا کلید نصب شده روی دستگاه روشن می شود.

موتور برق از نظر سوخت

موتور گازسوز

در این نوع موتورهای برقی از بنزین استفاده نمی شود و این نوع الکتروموتورها با توجه به نوع سوخت خود مصرف کمی دارند. اگر می خواهید بیشتر بدانید موتور برق گازسوز چیست؟ خواندن این مقاله توصیه می شود.

موتور برق دیزل

این موتور الکتریکی مانند نام خود از سوخت دیزل و گازوئیل استفاده می کند و نسبت به موتورهای بنزینی مقرون به صرفه تر است.

موتور برق بنزینی

متداول ترین موتورهای الکتریکی، موتورهای بنزینی هستند که در مکان هایی که گاز وجود ندارد استفاده می شود. این موتور الکتریکی باید در فضای باز استفاده شود، زیرا در حین کار، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن از این موتورهای الکتریکی ساطع می شود.

کاربرد موتورهای الکتریکی

هر مکانی که نیاز به برق باشد و احتمال قطع برق وجود داشته باشد به موتور برق نیاز است که از جمله این مکان ها می توان به بیمارستان ها، مدارس، باغ ها، کارخانه ها، کشتی ها، قطارها، هواپیماها، خانه ها، پمپ های آب برق و … اشاره کرد. .

Ups چیست؟

یو پی اس مخفف منبع تغذیه بدون وقفه است که از انرژی ذخیره شده در باتری استفاده می کند تا در صورت قطع برق، برق لازم را برای تجهیزات تامین کند.

یو پی اس هایی بین جریان شهر و مصرف کننده قرار می گیرند که علاوه بر تولید برق از انتقال صدا جلوگیری می کند. عملکردهای مختلفی روی یو پی اس نصب شده است. از جمله این توانایی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • هشدار هشدار در صورت بروز خطا یا اضافه بار نرم افزار کنترل شده توسط کامپیوتر
  • اطلاعات مربوط به قسمت های اصلی یو پی اس را ذخیره کنید
  • یکسو کننده شارژ اینورتر
  • باتری
  • مبدل DC به AC
  • کلیدهای نارسانا

انواع یو پی اس چیست؟

انواع مختلفی از یو پی اس وجود دارد که از نظر ظرفیت باتری متفاوت است. انواع دیگر یو پی اس ها به شرح زیر است.

اوه آنلاین

در این نوع یو پی اس برای تغذیه دستگاه; ورودی تمیز و اصلاح شده است و نرخ تغذیه بسیار بالا است.

اوه آفلاین

این نوع یو پی اس های آفلاین با قدرت کم تولید می شوند و فضای کمتری را اشغال می کنند. تنها تفاوت بین یو پی اس آنلاین و آفلاین، تاخیر زمانی هنگام تعویض برق شهری به باتری است. برای دستگاه های آنلاین این زمان صفر است، اما برای دستگاه های آفلاین بین 4 تا 8 میلی ثانیه است.

Ups Interactive

این نوع یو پی اس ترکیبی از دو نوع یو پی اس فوق می باشد. اصولا این نوع یو پی اس عملکردی مشابه یو پی اس آفلاین دارد و با افزودن ترانسفورماتور بهبود یافته عملکرد بهتری خواهند داشت.

برنامه UPS

یک موتور الکتریکی و یک یو پی اس می توانند کاربردهای یکسانی داشته باشند، اما هدف UPS تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات حساس است، اما از موتور الکتریکی برای تامین انرژی استفاده می شود. این دو تفاوت هایی بین خود دارند و این تفاوت ها به شما این امکان را می دهد که با توجه به مزایا و ویژگی های هر کدام یکی را انتخاب کنید.

تفاوت بین موتور الکتریکی و یو پی اس

برق در یو پی اس پیوسته و بدون تغییر فرکانس بوده و تاخیری وجود ندارد یعنی شما احساس نمی کنید برق قطع شده و اطلاعات به طور کامل حفظ می شود.

سر و صدا

یو پی اس ها بی صدا و بدون صدا کار می کنند و به راحتی در اتاق کنار شما قرار می گیرند.

سوخت

منبع تغذیه در یو پی اس نیازی به گاز یا بنزین ندارد. در این دستگاه ها از باتری های پشتیبان استفاده می شود.

دود و بو

با یو پی اس از آنجایی که از باتری استفاده می شود، بو و دود متصاعد نمی کند، نیاز به مکان خاصی ندارد و به افراد و محیط زیست آسیب نمی رساند.

تفاوت موتور الکتریکی و یو پی اس در تعمیر

یو پی اس ها بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند و فقط در صورت بروز مشکل نیاز به تعمیر دارند، در حالی که موتورهای الکتریکی حتی در صورت سالم بودن نیاز به سوخت دارند و فیلترهای سوخت و روغن آنها باید مرتباً تعویض شوند.

در مورد هزینه های جانبی این دو دستگاه دقیقا نمی توان صحبت کرد، زیرا باتری در یو پی اس نیاز به تعویض دارد و هزینه تعویض باتری بالاست و تامین برق باید در موتورهای برقی انجام شود.

مزایای موتورهای الکتریکی

موتورهای الکتریکی برای وسایل سنگین مانند یخچال و … مناسب هستند و اگر برق به طور مرتب و در فواصل زمانی طولانی قطع شود، احتمال خرابی یو پی اس بیشتر از موتورهای الکتریکی است.

موتور الکتریکی یا یو پی اس

اگر قطعی برق در برخی مکان ها مانند اتاق مراقبت های ویژه آسیب زیادی وارد می کند، بهتر است از یو پی اس استفاده کنید. اما اگر قطعی برق برای چند ثانیه چندان مهم نیست، موتور الکتریکی مناسب است.

در ضمن هنگام انتخاب بین موتور برق و یو پی اس باید فضا را در نظر گرفت که آیا امکان انتشار گازهای گلخانه ای و صدا وجود دارد یا خیر؟

کلمات ارزان قیمت:

در این مقاله تفاوت موتور الکتریکی و یو پی اس را به طور کامل توضیح داده ایم تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. اگر قصد خرید انواع موتور برق را دارید می توانید با وب سایت یا شرکت فروش ارزان قیمت تماس بگیرید تا اطلاعات کافی را به دست آورید و با تماس با نمایندگی های ارزان قیمت انواع موتور برق مورد نظر خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید