تفاوت vpn و vps چیست؟ ۲ نام مشابه اما مفهومی‌ کاملا متفاوت


هر دو ابزاری هستند که وابسته به شبکه‌های مجازی بوده و دارای نام تقریبا مشابه هستند اما تفاوت vpn و vps را صرفا می‌توان در نحوه عملکرد و زیرساخت فنی مشاهده کرد.

اصلی ترین تفاوت vpn با vps این است که VPN بر روی ارتباطات امنیتی بین دو دستگاه تمرکز دارد، در حالی که VPS بر روی منابع سخت‌افزاری و اجرای برنامه‌های کاربردی بر روی یک سرور مجازی تمرکز دارد.

شبکه خصوصی مجازی یا VPN چیست؟

VPN مخفف “Virtual Private Network” به معنای شبکه خصوصی مجازی است. VPN این امکان را به کاربران می‌دهد تا اتصال ایمن و رمزنگاری شده‌ای به اینترنت داشته باشند.

با استفاده از VPN، اطلاعات ارسالی و دریافتی از کامپیوتر یا دیگر دستگاه‌های متصل به آن، از طریق یک سرور موجود در جای دیگری از جهان گذرا می‌شوند و این اطلاعات به صورت رمزنگاری شده انتقال می‌یابند.

به این ترتیب، امکان افشای اطلاعات شخصی و هویت افراد از طریق اینترنت کاهش می‌یابد. همچنین، با استفاده از VPN می‌توان به منابع و سرویس‌های محدود به یک منطقه خاص دسترسی پیدا کرد و از فیلترینگ محتوا در اینترنت جلوگیری کرد.

Vpn چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + مثال تصویری

یک VPN یا شبکه خصوصی مجازی یک سیستم امنیتی است که ارتباط بین دستگاه شما و اینترنت را رمزگذاری می‌کند و این امکان را به شما می‌دهد که از یک سرویس VPN برای نهان کردن آدرس IP و افزایش حریم خصوصی و امنیت خود استفاده کنید.

به یک مثال ساده از نحوه کارکرد یک VPN توجه کنید:

  1. شما از دستگاه خود به شبکه اینترنت متصل می‌شوید و یک برنامه VPN را روی دستگاه خود نصب می‌کنید.
  2. زمانی که شما به یک سرور VPN وصل می‌شوید (مثلاً یک سرور در کشور دیگری)، تمام ارتباطات شما از طریق این سرور VPN عبور می‌کند.
  3. این سرور VPN اطلاعات شما را رمزگذاری کرده و برای ارسال اطلاعات شما به مقصد نهایی استفاده می‌کند. به این ترتیب، آدرس IP واقعی شما مخفی می‌شود و جایگزین آدرس آی‌پی سرور VPN می‌شود.
  4. همچنین، این رمزنگاری اطلاعات شما را از دسترسی هرگونه تهدیدی نظیر حملات حریم خصوصی و جاسوسی در اینترنت حفاظت می‌کند.
    این فرآیند کلی از نحوه کار یک VPN است. این به شما امکان می‌دهد از یک اتصال اینترنتی امن و خصوصی برخوردار شوید و فعالیت‌های آنلاین خود را محافظت کنید.

سرور خصوصی مجازی یا VPS چیست؟

VPS مخفف عبارت Virtual private server به معنای سرور خصوصی است. سرور مجازی به یکی از خدمات میزبانی وب اشاره دارد که در آن یک سرور فیزیکی به صورت مجزا به چندین سرور خصوصی تقسیم می‌شود.

هر سرور خصوصی مجازی دارای منابع مختص خود شامل پردازنده، حافظه، فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند است که به صورت مستقل و اختصاصی بر روی سرور فیزیکی عمل می‌کند.

از آنجایی که هر VPS به صورت جداگانه کانفیگ شده است، کاربر می‌تواند سیستم عامل، نرم‌افزارها و تنظیمات خود را بر روی آن نصب و پیکربندی کند. علاوه بر این، امنیت سرور در سطح بالاتری نسبت به سرورهای اشتراکی قرار دارد. زیرا هر VPS به صورت مجزا از دیگر VPS‌ها عمل می‌کند و دسترسی دیگر کاربران به منابع آن محدود است.

Vps چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + مثال تصویری

وی‌پی‌اس یا VPS به معنای سرور شخصی مجازی است که به شما امکان می‌دهد یک بخش از سرور اختصاصی را اجاره کنید. وی‌پی‌اس با استفاده از تکنولوژی‌های مجازی سازی، یک بخش از سرور فیزیکی را به شما اختصاص می‌دهد که از دیگر کاربران جدا شده است.

برای مثال، تصور کنید یک سرور فیزیکی وجود دارد که به آن VPS می‌گوییم. این سرور فیزیکی دارای منابع سخت افزاری مانند پردازنده، حافظه و فضای ذخیره سازی است. شما می‌توانید یک بخش از این سرور را اجاره کنید و برنامه‌ها و سایت‌های خود را بر روی آن اجرا کنید.

وقتی شما یک VPS اجاره می‌کنید، سیستم عامل مورد نظر شما بر روی بخش اختصاصی شما نصب می‌شود و شما می‌توانید به صورت اختصاصی از منابع سخت افزاری و نرم افزاری سرور خود استفاده کنید.

این به شما کنترل بیشتری بر روی سرورتان و اپلیکیشن‌های خود می‌دهد و همچنین امنیت و عملکرد بهتری نسبت به سرویس‌های اشتراکی ارائه می‌دهد.

تفاوت VPN و VPS

با اینکه VPN و VPS نگارشی شبیه به هم دارند، اما تفاوت‌های زیادی میان آن دو وجود دارد. در واقع، جدای از اینکه هر دو کلمه ” virtual private” را در نام خود دارند، اما در عملکرد اشتراک زیادی ندارند.

یکی سیستم عامل اختصاصی است که به صورت آفلاین میزبانی می‌شود و به عنوان یک سرویس ارائه می‌شود و دیگری شبکه ای از سرورهای اختصاصی است که استفاده از اینترنت را تسهیل می‌کند.

۱- هدف

هدف استفاده از VPN (شبکه خصوصی مجازی) و VPS (سرور خصوصی مجازی) در شبکه‌های مجازی متفاوت است.می‌توان گفت که هدف استفاده از VPN از جنبه حفاظت از حریم خصوصی و امنیت است، در حالی که هدف استفاده از VPS از جنبه ارائه سرویس وب و میزبانی اطلاعات و برنامه‌ها است.

۲- تخصیص منابع

VPN و VPS در ارتباط با تخصیص منابع تفاوت‌هایی دارند:

  • تخصیص منابع فیزیکی: در VPS، یک سرور فیزیکی به طور مستقیم به چندین ماشین مجازی اختصاص داده شده است و هر ماشین مجازی دارای منابع محدودی مانند پردازنده، حافظه و فضای دیسک است. از سوی دیگر، در VPN، به طور کلی منابع فیزیکی به صورت مشترک استفاده می‌شود و هیچ تخصیص منابع خاصی به کاربران نیست.
  • کنترل منابع: در VPS، کاربران می‌توانند به طور دقیق میزان منابعی که به هر ماشین مجازی اختصاص می‌دهند را کنترل کنند. این به صورت خلافکارانه نیز ممکن است که منابع را به طور زیادی اشتباه کنند. در VPN، این قابلیت تنظیم منابع وجود ندارد و کاربران تنها انتخاب بین سرور‌های مختلف دارند.
  • انعطاف‌پذیری منابع: VPS معمولاً امکان انتخاب یک طرح منابع انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهد که به کاربر این امکان را می‌دهد که میزان منابع مورد نیاز خود را در زمان‌های مختلف تنظیم کند. از سوی دیگر، VPN منابع ثابتی دارد و انعطاف‌پذیری محدودتر است.

۳- کنترل

VPN (شبکه خصوصی مجازی) و VPS (سرور خصوصی مجازی) از دو مفهوم مختلف در دنیای فناوری اطلاعات هستند و دارای تفاوت‌های مختلفی از جمله در نحوه کنترل هستند.

در VPN، کاربر معمولاً کنترل کمی‌بر نرخ انتقال داده و انتخاب سرور‌ها دارد. از طرف دیگر، در VPS، کاربر کنترل کامل بر سرور مجازی خود دارد و می‌تواند نصب نرم‌افزارها، پیکربندی شبکه، و مدیریت منابع سرور را به دلخواه خود انجام دهد.

۴- سفارشی‌سازی

VPN و VPS هر دو برای محافظت اطلاعات و ارتباطات آنلاین استفاده می‌شوند، اما در نحوه سفارشی سازی و استفاده از آنها تفاوت‌هایی وجود دارد. VPN از یک سرور منتشر شده در جای دیگر استفاده می‌کند تا ارتباط شما با اینترنت را رمزگذاری و ایجاد کند.

VPN‌ها به طور عمومی‌از لحاظ سفارشی سازی کمتر اند و بیشتر برای محافظت اطلاعات و دسترسی به منابع محدود استفاده می‌شوند. VPS‌ها قابلیت سفارشی سازی بیشتری نسبت به VPN‌ها دارند و می‌توانید تنظیمات، نرم افزارها و سیستم عامل مورد نظر خود را روی آنها نصب کنید.

۵- امنیت

VPN و VPS دو سرویس مختلف هستند و متناسب با نیازهای مختلف استفاده می‌شوند. VPS از VPN امن‌تر است زیرا شما می‌توانید کنترل کامل بر روی محیط خود داشته باشید و اطلاعات خود را در یک محیط مستقل و اختصاصی نگهداری کنید. اما باید توجه داشت که هر دو سرویس نیازمند تنظیمات صحیح امنیتی هستند تا از حفظ امنیت داده‌های شما اطمینان حاصل شود.

۶- هزینه

هزینه استفاده از یک VPN معمولاً ارزانتر است و ممکن است به صورت ماهانه یا سالیانه باشد. بسته به ارائه دهنده، هزینه ماهانه یک VPN معمولاً در حد 5 تا 15 دلار است. هزینه استفاده از یک VPS معمولا بالاتر از استفاده از یک VPN است، زیرا این خدمت از منابع سرور قدرتمندتری استفاده می‌کند.

هزینه ماهانه یک VPS ممکن است به صورت ماهیانه یا سالیانه محاسبه شود. بنابراین، در مقایسه VPN و VPS، VPN معمولاً ارزانتر و مناسب تر برای استفاده‌های کوچک و متوسط است ، در حالی که VPS برای نیازهای بیشتر و پیشرفته مناسب تر است اما هزینه بالاتری دارد.

کاربردهای VPN چیست؟

از جمله کاربردهای VPN می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- هنگام اتصال به وای فای عمومی‌

استفاده از یک VPN (شبکه خصوصی مجازی) هنگام اتصال به وای فای عمومی‌باعث حفاظت از حریم خصوصی شما می‌شود. VPN اطلاعات ارسالی و دریافتی شما را رمزگذاری می‌کند، بنابراین برای دیگران دسترسی به آن اطلاعات دشوارتر می‌شود.

وای فای‌های عمومی‌معمولاً آسیب‌پذیرتر از امنیت نبودن هستند، اما با استفاده از VPN می‌توانید اتصال خود را امن‌تر برای جلوگیری از حملات مختلف نگه دارید. علاوه بر این برخی از وبسایت‌ها و سرویس‌های آنلاین ممکن است در برخی از مکان‌ها یا کشورها محدود شوند، اما با استفاده از VPN می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

۲- گشت‌ و گذار مخفیانه در اینترنت

استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی یا VPN در گشت و گذار مخفیانه در اینترنت به شما کمک می‌کند تا اطلاعات شخصی و فعالیت‌های آنلاین خود را محافظت کنید. با استفاده از یک VPN، اطلاعات شما از طریق یک تونل رمزنگاری شده از دسترسی‌های غیرمجاز در اینترنت محافظت می‌شود.

همچنین با استفاده از یک VPN، مکان جغرافیایی شما مخفی می‌شود و می‌توانید به سرورهای دیگر در دنیا وصل شوید تا از دسترسی به محتواهای محدود شده در کشور خود جلوگیری کنید.

از این رو، استفاده از VPN در گشت و گذار مخفیانه در اینترنت به شما کمک می‌کند تا خصوصیت خود را حفظ کرده و از امنیت آنلاین خود اطمینان حاصل کنید.

۳- دسترسی به سایت‌هایی که فیلتر شده‌اند

استفاده از VPN برای دسترسی به سایت‌هایی که فیلتر شده اند، یک راه حل موثر است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به سایت‌های مسدود شده در کشور خود دسترسی پیدا کنند.

این ابزار به کاربران امکان می‌دهد که از طریق اتصال به سرور‌های دیگر در کشورهای دیگر، اتصال امن و رمزگذاری شده خود را از تحت فیلتر قرار گرفتن سایت‌ها نشان دهند و به راحتی به آنها دسترسی یابند.

۴- وقتی از مشاهده تبلیغات هدفمند آنلاین یا تبلیغات ریتارگتینگ کلافه شده‌اید

استفاده از VPN می‌تواند به شما کمک کند تا از مشاهده تبلیغات هدفمند آنلاین یا تبلیغات ریتارگتینگ جلوگیری کنید. با استفاده از VPN، می‌توانید آی‌پی آدرس واقعی خود را مخفی کنید و به عنوان یک کاربر مجهول در اینترنت فعالیت کنید.

این به شما کمک می‌کند تا از دنبال کردن و مداخله تبلیغات هدفمند خودداری کنید و تبلیغات تکراری را کاهش دهید. از طرفی، با استفاده از VPN می‌توانید به راحتی تعیین کنید که کدام وب‌سایت‌ها اطلاعات شناسایی خود را به اشتراک می‌گذارند و اقدامات لازم را برای حفظ حریم خصوصی خود انجام دهید.

پيشنهاد وب رمز: تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟

۵- اشتراک‌گذاری فایل به صورت ناشناس

استفاده از یک VPN برای اشتراک‌گذاری فایل به صورت ناشناس امکان رمزگذاری اطلاعات شما و مخفی کردن آدرس IP شما را فراهم می‌کند. این به شما کمک می‌کند تا از دسترسی دیگران به اطلاعات شما جلوگیری کنید و از حفظ حریم خصوصی خود اطمینان حاصل کنید.

به علاوه، اجرای یک اتصال VPN از طریق سرورهای مختلف در سراسر جهان، می‌تواند به شما این امکان را بدهد که به سایر محتوای محدودیت‌های جغرافیایی دسترسی پیدا کنید و با سرعت اینترنت خود را افزایش دهید.

از این رو، استفاده از VPN برای اشتراک‌گذاری فایل به صورت ناشناس به عنوان یک راه‌حل مطمئن و ایمن در فعالیت‌های آنلاین محسوب می‌شود.

کاربردهای VPS چیست؟

از جمله کاربردهای VPS می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- میزبانی وب‌سایت

VPS به عنوان یک سرویس میزبانی وب محبوب برای سایت‌ها و برنامه‌های وب استفاده می‌شود. این به این دلیل است که VPS به کاربران امکان می‌دهد تا دسترسی کامل به منابع سرور مجازی خود داشته باشند و آن را به دلخواه خود پیکربندی کنند.

این امکانات شامل نصب نرم‌افزارهای خاص، تنظیمات شبکه، مدیریت امنیت و پشتیبانی فنی می‌شود. بنابراین VPS به عنوان یک گزینه ایده‌ال برای کسب‌وکارهایی است که نیاز به منابع بیشتری برای اجرای سایت و برنامه‌های وب خود دارند، اما هنوز به اندازه کافی بزرگ نیستند تا یک سرور اختصاصی را مدیریت کنند.

از مزایای استفاده از VPS می‌توان به انعطاف‌پذیری، امنیت، سرعت و قابلیت ارتقا اشاره کرد.

۲- میزبانی اپلیکیشن

وی پی اس (VPS) به عنوان یک نوع میزبانی وب، یک گزینه مناسب برای میزبانی اپلیکیشن‌های وب است. وی پی اس امکاناتی مانند منابع بیشتر، امنیت بالاتر، کنترل بیشتر و پایداری بیشتر نسبت به میزبانی اشتراکی (shared hosting) فراهم می‌کند.

استفاده از وی پی اس برای میزبانی اپلیکیشن‌ها امکاناتی مانند دسترسی root یا administrator، امکان نصب نرم افزارهای مختلف، اشتراک گذاری منابع با دیگر کاربران و امکان سفارشی کردن سیستم عامل و تنظیمات را به کاربران ارائه می‌دهد.

۳- استفاده برای بورس، فارکس و ترید

استفاده از VPS برای بورس، فارکس و ترید به دلیل برخورداری از پایداری، سرعت و امنیت عملکرد بهتری را برای شما رقم می‌زند. با استفاده از VPS می‌توانید از پایداری بالاتری نسبت به استفاده از کامپیوتر شخصی خود برای ترید بهره ببرید.

VPS از انقطاع اینترنت و قطعی برق جلوگیری می‌کند و اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های ترید خود را به صورت پیوسته انجام دهید. VPS اغلب دارای سرعت بالای اینترنت و پردازش است که این امکان را به شما می‌دهد تا به صورت سریع و بهینه تر از فرصت‌های ترید استفاده کنید.

VPS به شما امکان ارتقاء امنیت دسترسی به اطلاعات و داده‌های حساس خود را می‌دهد و از احتمال بروز حملات امنیتی جلوگیری می‌کند.

۴- استفاده به عنوان گیم سرور

استفاده از یک سرور مجازی (VPS) به عنوان یک گیم سرور می‌تواند یک راه بسیار موثر و اقتصادی برای ایجاد یک محیط بازی آنلاین باشد. با استفاده از یک VPS، شما می‌توانید یک سرور بازی با عملکرد بالا و پایداری بالا ایجاد کنید که به کاربران امکان این بازی را فراهم کند.

برای استفاده از یک VPS به عنوان یک گیم سرور، باید به عواملی مانند نیازهای سخت افزاری، نرم افزارهای مورد نیاز، پهنای باند و هزینه‌های مربوط به سرویس VPS توجه ویژه داشته باشید.

۵- اجرای اپلیکیشن و نرم‌افزار از راه دور

یک سرور مجازی خصوصی (VPS) می‌تواند برای اجرای اپلیکیشن و نرم‌افزار از راه دور بسیار موثر باشد. با استفاده از یک VPS، شما می‌توانید این اپلیکیشن‌ها را بدون نیاز به داشتن یک سرور فیزیکی خود اجرا کنید.

استفاده از یک VPS برای اجرای اپلیکیشن و نرم‌افزار از راه دور به شما این امکان را می‌دهد که به طور موثرتر از امکانات مدیریت سرور مانند تهیه پشتیبان، نصب نرم‌افزارهای مورد نیاز و مدیریت کاربران.امن‌تر از این اپلیکیشن‌ها استفاده کنید و همچنین هزینه‌ها را کاهش دهید.

۶- استفاده از vps برای سرورهای ایمیل

استفاده از VPS (سرور خصوصی مجازی) برای سرورهای ایمیل یک راه مناسب برای مدیریت ایمیل‌ها و ارتباطات سازمانی است. با استفاده از VPS برای سرورهای ایمیل، شما می‌توانید کنترل کاملی بر سرور و ایمیل‌هایتان داشته باشید.

همچنین، با استفاده از VPS برای سرورهای ایمیل، می‌توانید بهترین بازدهی و سرعت برای ارسال و دریافت ایمیل‌ها را از طریق سرور خود داشته باشید.


برای هر کاربردی که می‌خواهید، می‌توانید از سرور مجازی وب‌رمز در ۳ لوکیشن ایران، آلمان و فرانسه استفاده کنید.


مزایا و معایب vpn

VPN نیز از جمله سرویس‌هایی است که دارای مزایا و معایب مختص به خود است.

مزایای vpn

ایجاد حریم خصوصی پیشرفته

با استفاده از VPN، ارتباطات شما رمزنگاری می‌شوند و اطلاعات شخصی شما از دید سایر کاربران و سرورها محافظت می‌شود. با اتصال به یک سرور VPN در کشور دیگر، می‌توانید به راحتی فیلترینگ‌های اعمال شده در کشور خود را عبور کنید و به سایت‌ها و خدماتی دسترسی پیدا کنید که ممکن است در این کشور مسدود شده باشند.

با استفاده از VPN، می‌توانید آدرس IP واقعی خود را پنهان کنید و به جای آن آدرس IP سرور VPN را نشان دهید. این اقدام باعث می‌شود که جایی که از آنترنت استفاده می‌کنید نتواند آدرس IP واقعی شما را تعقیب کند.

امنیت بالا

استفاده از VPN (شبکه خصوصی مجازی) می‌تواند به افزایش امنیت شما در اینترنت کمک کند. با استفاده از VPN، اطلاعات شما از طریق یک تونل رمزنگاری شده ارسال و دریافت می‌شود که از تهدیدهای امنیتی مختلفی مانند هکرها و تقلبی‌کاران محافظت می‌کند.

همچنین با استفاده از VPN، مکان و هویت شما مخفی می‌شود و امکان دسترسی به اطلاعات شما برای فردی که در حال مشاهده شبکه شما است، کاهش می‌یابد. به طور کلی، استفاده از VPN می‌تواند به دستیابی به امنیت بالاتری بر روی اینترنت کمک کند.

رفع محدودیت جغرافیایی

استفاده از وی پی ان یا شبکه خصوصی مجازی به شما امکان می‌دهد که از طریق تغییر آی پی و مکان جغرافیایی خود، به محتوای محدود شده جغرافیایی دسترسی داشته باشید. البته باید تا حد ممکن سعی کنید از vpn ای استفاده کنید که آی پی ثابت در اختیار شما قرار دهد.

این راهکاری موثر برای دسترسی به وب‌سایت‌ها، خدمات آنلاین یا محتواهایی است که به دلایل جغرافیایی محدود شده‌اند. اما بهتر است قبل از استفاده از وی پی ان، قوانین و مقررات مربوط به استفاده از آن را بررسی کنید تا از هرگونه تبعیض قانونی جلوگیری کنید.

معایب vpn

ارائه‌دهندگان مخرب

یکی از معایب وی پی ان ارائه دهندگان مخرب این سرویس است. ممکن است اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کاربران به عنوان داده‌های اینترنتی دزدیده شود توسط ارائه‌دهندگان مخرب و به راحتی برای اهداف خلاف قانونی استفاده شوند.

ضعف‌های امنیتی در سرویس‌های VPN معنی‌داری وجود دارد که می‌تواند منجر به دسترسی غیرمجاز به داده‌های کاربران شود. برخی از VPN‌ها ممکن است دارای سرعت پایینی باشند که موجب افزایش زمان پاسخ و کندی اتصال شود.

امکان ایجاد مشکلات حقوقی

ارائه دهندگان مخرب ممکن است با اقدامات خود مشکلات حقوقی ایجاد کنند. این شامل نقض قوانین حق تکنولوژی اطلاعات، نفوذ غیرمجاز به سیستم‌های کامپیوتری، سرقت اطلاعات حساس، تحریف اسناد و انتشار اطلاعات حساس می‌شود. به همین دلیل بهتر است که افراد از هرگونه ارتباط با ارائه دهندگان مخرب خودداری کنند تا از ورود به مشکلات حقوقی جلوگیری کنند.

مزایا و معایب vps

وی پی اس نیز دارای مزایا و معایب مختص به خود است که در این بخش به آن اشاره‌ای خواهیم داشت:

‌مزایای VPS

مقیاس‌پذیری

VPS امکان افزایش قدرت پردازشی و حافظه را فراهم می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل از برنامه‌ها و سایت‌های خود استفاده کنید. بر خلاف سرورهای اشتراکی، با VPS شما می‌توانید تنظیمات سخت افزاری و نرم افزاری را به دلخواه خود تغییر دهید.

VPS‌ها به عنوان یک جایگزین ارزانتر برای سرورهای اختصاصی عمل می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند تا منابعی را بطور انعطاف پذیر مدیریت کنید. VPS به شما امکان می‌دهد منابع خود را به راحتی افزایش دهید و سرور خود را مطابق با نیازهای جدید تنظیم کنید.

امکان سفارشی سازی و ارتقا

اکثر ارائه‌دهندگان محبوب VPS این امکان را به کاربران خود ارائه می‌دهند تا بتوانند منابع سرور خود را بر اساس نیازهای خود تنظیم کنند. این شامل انتخاب مقدار حافظه RAM، پهنای باند، فضای ذخیره‌سازی و دیگر ویژگی‌های سخت افزاری است.

همچنین می‌توانید نرم‌افزارها و سیستم عامل مورد نظر خود را نصب کرده و تنظیمات سرور را تغییر دهید. ارتقا از پلن‌های اشتراکی به پلن‌های قدرتمندتر نیز ممکن است و به شما اجازه می‌دهد با توجه به رشد کسب‌وکار خود، منابع سرور را افزایش دهید.

امنیت بالا

یکی از مزایای استفاده از وی پی اس این است که امنیت بالایی را برای اطلاعات شما فراهم می‌کند. با اتصال به یک وی پی اس، تمام ارتباطات شما رمزگذاری شده و این میزان حفاظت از حریم خصوصی شما را بالا می‌برد.

همچنین، با استفاده از وی پی اس، می‌توانید از سایت‌های مسدود شده در کشور خود دسترسی پیدا کنید و به صورت آنلاین خصوصی تر و امن تر فعالیت کنید.

هزینه مناسب در مقایسه با امکانات

پی اس ارائه دهنده امکاناتی همچون فضای دیسک، پهنای باند، مقدار حافظه و پردازنده قوی می‌باشد و همین طور ارائه خدمات پشتیبانی متنوع به کاربران خود ارائه می‌دهد. از این رو انتخاب وی پی اس می‌تواند برای شما به صرفه باشد.

معایب vps

نیاز به کمی‌دانش تخصصی دارد

یکی از معایب داشتن وی پی اس، این است که نیاز به داشتن دانش تخصصی برای نصب، پیکربندی و مدیریت آن دارید. اگر شما دانش کافی در زمینه شبکه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری ندارید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید و از بهره گیری کامل از این تجهیز بهره نبرید.

دانش تخصصی لازم برای مدیریت وی پی اس‌ها نیازمند آموزش و آشنایی با اصول اساسی شبکه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری است که ممکن است زمان و هزینه بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد.

VPS مناسب همه ی سایت‌ها نیست

واقعیت این است که VPS مناسب همه‌ی سایت‌ها نیست. هر وب‌سایت دارای نیازها، ترافیک و منابع مختلفی است که ممکن است با یک VPS مشخص برآورده نشود. بعضی از سایت‌ها نیاز به منابع بیشتری دارند و برای آن‌ها سرورهای اختصاصی مناسب تر هستند، در حالی که سایت‌های کوچکتر و با ترافیک کمتر ممکن است با یک VPS مناسب این نیازها را برآورده کنند.

بنابراین، برای انتخاب مناسب‌ترین گزینه برای وب‌سایت خود، به نیازها و میزان ترافیک و منابع مورد نیازتان دقت کنید و تصمیم بگیرید که آیا یک VPS مناسب است یا نه.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد تفاوت vpn و vps چیست صحبت کردیم و تمامی‌مزایا و معایب و ویژگی‌های هر یک را مورد بررسی قرار دادیم. VPN و VPS هر دو ابزارهایی مفید و موثر هستند که امکان دسترسی به اینترنت و استفاده از منابع مختلف را فراهم می‌کنند و برای تهیه هر یک از آن دو باید دقت زیادی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید