خطای 404 چیست؟ نحوه رفع خطای 404 در وردپرس


از بین بسیاری از خطاهای احتمالی که در سایت های وردپرسی مشاهده می شود، خطای 404 است، این خطا یکی از مهم ترین مشکلاتی است که هنگام تغییر لینک یکتا در سایت وردپرسی رخ می دهد. خطای 404 به دلایل زیادی ایجاد می شود که در مقاله وجود دارد خطای 404 چیست؟ نحوه رفع خطای 404 در وردپرس ما به آنها نگاه خواهیم کرد. همچنین نحوه رفع خطای 404 را به شما نشان می دهیم.

خطای 404 چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانیم

یکی از رایج ترین خطاهایی که در هر وب سایتی دیده می شود و به این معنی است که مسیری که درخواست کرده اید پیدا نمی شود خطای 404 است که در این مواقع با خطای 404 یا عدم یافتن 404 مواجه می شوید که به این معنی است که مرورگر به سرورهای شما متصل است اما نمی تواند منبع درخواست شما را پیدا کند. این خطاها گاهی به صورت غیرقابل پیش بینی اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات بعد از تنظیمات در وردپرس ایجاد می شوند. خطای 404 را می توان با ایجاد تغییرات در وردپرس، تغییر لینک های منحصر به فرد و فایل یا دایرکتوری از دست رفته در وردپرس برطرف کرد. این خطا یک کد وضعیت از پروتکل http و یکی از خطاهای مهم از دسته 404 است.در این مقاله رفع خطای 404 در وردپرس مرحله به مرحله توضیح می دهیم.

نحوه رفع خطای 404 در وردپرس

رفع خطای 404 در وردپرس انجام این کار آسان است و 99 درصد از خطاهای 404 در صفحه مدیریت محتوای وردپرس برطرف می شود. پس از تغییر لینک یکتا یا پیوند ثابت، باید مراحل زیر را برای رفع خطای 404 در وردپرس دنبال کنید.

روش اول) به روز رسانی لینک های منحصر به فرد سایت وردپرس

هنگامی که با خطای 404 مواجه می شوید، یکی از دلایل احتمالی یک پیوند منحصر به فرد است. ساده ترین راه برای رفع خطای 404 در وردپرس، به روز رسانی لینک یکتا از طریق داشبورد وردپرس است. ابتدا به قسمت تنظیمات بروید و سپس پیوندهای منحصر به فرد را انتخاب کنید سپس روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید. تمام است و شما نیازی به انجام کار خاصی ندارید.

روش دوم) رفع خطای 404 در وردپرس با استفاده از افزونه Yoast SEO

در این مرحله از نحوه رفع خطای 404 در وردپرسبا استفاده از افزونه Yoast SEO نیازی به تغییر یا تنظیمات خاصی ندارید و روشی بسیار ساده است. افزونه Yost SEO شما همچنین به طور خودکار کاربرانی را که پیوند ثابت قدیمی را به عنوان تغییر مسیر 301 وارد می کنند به پیوند دائمی جدید هدایت می کند. در این صورت کاربران دیگر با خطای 404 مواجه نخواهند شد و زمانی که لینک منحصر به فرد خود را تغییر دهید افزونه Yost SEO آن را با توجه به شناسه شما شناسایی می کند. سپس شما را به یک لینک منحصر به فرد جدید هدایت می کند بدون اینکه بر امتیاز SEO شما تأثیر بگذارد.

روش سوم) برای مثال با استفاده از پسوند Rank خطای 404 را در وردپرس رفع کنید

اگر از افزونه Rank Meth به جای Yoast SEO در سایت خود استفاده می کنید، نگران نباشید. نیازی به تغییر این افزونه و نصب مجدد افزونه Yoast SEO نیست زیرا خود افزونه Rank Meth قابلیت تغییر مسیر را دارد.

از منوی rank math به تب rank plugin counter رفته و گزینه (change routes or redirect) را فعال کنید. پس از فعال کردن این آیتم، گزینه تغییر مسیر به منوی rank-math اضافه خواهد شد. با کلیک بر روی تغییر جهت ها به صفحه بعدی هدایت می شوید.

در اینجا، برای تغییر مسیر یک آدرس، روی دکمه (افزودن جدید) کلیک کنید.

پیوند صفحه 404 خود را در فیلد (URL اصلی) وارد کنید. و در قسمت Destination URL لینکی که می خواهید کاربر به آن هدایت شود را وارد کنید.

در قسمت (نوع ریدایرکت) می توانید ریدایرکت مورد نظر را انتخاب کنید. اگر لینک منبع دیگر برای همیشه در دسترس نیست بهتر است از ریدایرکت 301 استفاده کنید برای ثبت این ریدایرکت کافیست روی دکمه (افزودن ریدایرکت) کلیک کنید.

تاثیر خطای 404 بر سئو سایت

خود خطای 404 روی سئوی سایت تاثیر منفی ندارد اما علت این خطا روی سئوی سایت تاثیر منفی می گذارد. به عنوان مثال اگر کاربری آدرس اینترنتی را اشتباه وارد کند و خطای 404 را ببیند مشکلی برای سایت شما پیش نخواهد آمد. اما اگر URL توسط مدیر سایت خراب شود یا دچار مشکل و خطا شود، توانایی گوگل در خزیدن سایت شما کاهش می یابد و سئوی سایت وارد مرحله خطرناکی می شود. اگر به دلایلی سایت شما خطای 404 بدهد، ترافیک گوگل به سایت شما از نظر تجاری برای کسب و کار شما مضر است. بنابراین، زمانی که خطای 404 برای سایت شما رخ می دهد، بلافاصله نسبت به رفع خطای 404 در وردپرس اقدام کنید. نسبت به این اشتباهات و از طریق آن بی تفاوت نباشید نحوه رفع خطای 404 در وردپرس که در مقاله توضیح دادیم سعی کنید آنها را برطرف کنید.

خطاهای 404 را پیدا کنید

به طور کلی، خطای 404 به چند دلیل برای سئو سایت شما مضر و خطرناک است. بزرگترین و مهمترین دلیل ناامید شدن کاربران از سایت شما. علاوه بر تجربه کاری بد، خطای 404 به طور غیرمستقیم بر سئو یا بهینه سازی موتور جستجو تأثیر می گذارد. اگر خطای 404 به دلیل خرابی لینک داخلی یا خارجی باشد، ارزش لینک را کاهش می دهد. در صورت مشاهده خطا در قسمت های خاصی از سایت، برای رفع خطای 404 در وردپرس شما به تاکتیک های هدفمند نیاز دارید. برای این منظور دو راه حل مهم در نظر گرفته ایم:

  • لینک های خراب در سایت خود را اصلاح کنید تا مطمئن شوید که به طور تصادفی کاربران را به سمت محتوای ناموجود هدایت نمی کنید.
  • اگر خطای 404 مجاز نیست، باید تغییر مسیر را طوری تنظیم کنید که به جای نمایش خطای 404، کاربران به طور خودکار به آدرس اینترنتی صحیح هدایت شوند.

برای جلوگیری از خطای 404، باید مطمئن شوید که هیچ لینک خرابی در سایت خود ندارید. ابتدا سایت خود را با استفاده از افزونه Broken Link Checker اسکن کنید. پس از نصب و راه اندازی افزونه، برای مشاهده گزارش عملکرد به مرحله Tools-Broken-Links بروید. اگر این افزونه لینک شکسته را تشخیص دهد، می توانید آن را از طریق رابط افزونه تعمیر کنید.

به طور کلی، با استفاده از روش های زیر می توانیم خطاهای 404 را در سایت خود تشخیص دهیم:

  • تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل
  • کنسول جستجوی گوگل
  • پلاگین تغییر مسیر

نتیجه

به طور کلی، خطای 404 برای کاربران سئو و وردپرس خسته کننده است. اما همانطور که در مقاله آمده است، خطای 404 چیست؟ نحوه رفع خطای 404 در وردپرس را توضیح داده ایم، روش های “رفع خطای 404 در وردپرس” به راحتی می تواند خطاهای سایت شما را برطرف کند. امیدواریم با مطالعه این بحث تلاش بیشتری برای بهبود سئو سایت خود داشته باشید و همیشه سایت را از نظر خطا رصد کنید. ادامه مطلب

نتایج متوسط 5 از 5

از کل مبلغ 1 رای

آیا شما این مقاله را دوست دارید؟


دیدگاهتان را بنویسید