خوانایی محتوا چیست؟ چگونه محتوای خواندنی و روان بنویسیم؟


سرفصل ها

مورد جالب! وقتی محتوایی را که خودتان نوشته‌اید مرور می‌کنید، نگاه عینی و بی‌طرفانه به آن واقعاً سخت است. این مشکل می تواند به تمام جنبه های نوشتن گسترش یابد.

اکنون نگران سایر زمینه ها نباشید. در این مقاله فقط می خواهیم در مورد:

 • خوانایی محتوا چیست؟
 • چرا محتوا باید خوانا باشد؟
 • چگونه محتوای خواندنی، قابل فهم و در عین حال تخصصی بنویسیم؟
 • برای محتوای خواندنی چه فاکتورهایی لازم است؟

خوانایی محتوا به آسان برای درک یک متن یا مقاله نوشته شده در یک وب سایت توسط کاربر گفته می شود. به عبارت دیگر، هر چه محتوای یک صفحه وب یا مقاله قابل درک تر باشد، خواناتر خواهد بود.

در ادامه با ما از این مقاله همراه باشید آموزش سئو با ما همراه باشید تا در مورد آن بیشتر صحبت کنیم.

خوانایی محتوا چیست؟

همانطور که گفتم، می توانید چند پاراگراف در مورد یک موضوع خاص بنویسید، اما نمی توانید به طور قطع تصمیم بگیرید که سرگرم کننده، جالب یا خواندنی باشد. این قطعا یک چالش بزرگ است!

خوانایی محتوا طبق فرهنگ لغت به صورت زیر تعریف می شود:

“کیفیت خواندن آسان یا لذت بخش”

در اینجا شما اولین نکته مهم در مورد خوانایی محتوا را یاد گرفتید: هرچه کلمات استفاده شده در محتوای شما دشوارتر و پیچیده تر باشد، درک بهتری از آنچه کاربر نوشته است. به عبارت دیگر، انسان برای درک آنچه نویسنده می خواهد بگوید به زمان بیشتری نیاز دارد.

خوب! وقتی گوگل برای رتبه بندی به رفتار کاربران شما توجه می کند، چرا باید محتوای سخت بنویسید؟

محتوای خواندنی به مخاطب کمک می کند تا سریعاً نظر نویسنده را بفهمد، از خواندن متن لذت ببرد و در نهایت تشویق شود تا اقدام مورد نظر نویسنده را انجام دهد (مانند خرید یک محصول، کلیک بر روی دکمه اشتراک گذاری یا خواندن مقاله دیگری).

چرا خوانایی محتوا مهم است؟

خوانایی محتوا به چند دلیل مهم است، از جمله:

 • بهبود تجربه کاربری: محتوای خواندنی به کاربران کمک می کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را سریع و آسان پیدا کنند. این امر منجر به افزایش رضایت کاربر و تجربه کاربری بهتر خواهد شد.
 • بهبود سئو: موتورهای جستجو مانند گوگل به خوانایی محتوا اهمیت می دهند. مطالعات نشان می دهد که صفحات وب با محتوای خواندنی بالاتر در نتایج جستجو ظاهر می شوند.
 • نرخ تبدیل خود را افزایش دهید: محتوای خواندنی می تواند به افزایش نرخ تبدیل کمک کند، به عنوان مثال. تعداد کاربرانی که اقدام مورد نظر را انجام می دهند (مانند خرید یک محصول یا اشتراک در خبرنامه).
 • جذب مخاطب بیشتر: محتوای خواندنی به اشتراک گذاری و ترویج محتوای بیشتر در شبکه های اجتماعی کمک می کند. این می تواند منجر به جذب مخاطب بیشتر و افزایش ترافیک وب سایت شما شود.

چگونه محتوای خواندنی ایجاد کنیم؟

در اینجا چند نکته برای ایجاد محتوای خواندنی وجود دارد:

 • از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید: از جملات طولانی و پیچیده ای که خواندن آنها دشوار است اجتناب کنید. سعی کنید جملات خود را به 20-25 کلمه یا کمتر محدود کنید.
 • از کلمات ساده و کلی استفاده کنید: از به کار بردن کلمات تخصصی و فنی که ممکن است برای همه مخاطبان قابل درک نباشد خودداری کنید. در عوض، از کلمات ساده و رایجی استفاده کنید که هر کسی به راحتی آن را بفهمد.
 • از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید: از پاراگراف های طولانی و خسته کننده خودداری کنید. سعی کنید پاراگراف های خود را به 3-5 جمله یا کمتر محدود کنید.
 • از سرفصل ها و زیر عنوان ها استفاده کنید: از سرفصل ها و زیرعنوان ها برای سازماندهی محتوای خود استفاده کنید و درک آن را برای کاربران آسان کنید.
 • از تصاویر و نمودارها استفاده کنید: از تصاویر و نمودارها برای تجسم مفاهیم پیچیده استفاده کنید و محتوای خود را جذاب تر کنید.
 • محتوای خود را ویرایش کنید: قبل از انتشار محتوای خود، آن را با دقت ویرایش کنید تا مطمئن شوید که خطا یا اشکالی وجود ندارد.

1. متن شما نباید پیچیده باشد

اول از همه، این گزینه کاملاً به محتوای شما بستگی دارد و چه کسی آن را خواهد خواند. به عنوان مثال، اگر شما یکی از نویسندگان پست های وبلاگ تخصصی ناسا (در واقع دست مریزاد!) باشید، محتوای شما پیچیده و دشوار خواهد بود و یک کاربر عادی قادر به درک آن نخواهد بود.

در مقابل، برای نوشتن وبلاگ های آموزشی یا خدماتی، بهتر است محتوای خود را تا حد امکان خوانا کنید و در عین حال تمام اطلاعات لازم را با لحنی ساده به آن تزریق کنید.

همانطور که در بخش قبل ذکر شد، یکی از عواملی که بر پیچیدگی متن شما تأثیر می گذارد، طول جمله شما است. عامل دیگر میزان کلمات پیچیده و غیرعادی است که استفاده می کنید. هرچه جملات شما طولانی تر باشد و کلمات پیچیده تری استفاده کنید، درک آنچه می نویسید برای خوانندگان سخت تر می شود.

یکی از شناخته شده ترین تخمین ها در مورد پیچیدگی یک متن، امتیاز است Flesch Reading Ease F. این نمره به شما می گوید که یک متن در مقیاس 0 تا 100 چقدر خوانا است. متنی با نمره 0-30 می تواند توسط دانشگاهیان و نمره بین 90-100 توسط افراد 11 ساله قابل خواندن باشد.

این آزمون به دو جنبه نگاه می کند:

 • چگونه تعداد کلمات به تعداد جملات مربوط می شود
 • چگونه تعداد هجاها با تعداد کلمات مرتبط است

برای یک متن آنلاین، خوانایی 60-70 قابل قبول در نظر گرفته می شود.

2. ساختار محتوا را دنبال کنید

راه دیگر برای بهبود نمره خوانایی، ساختاربندی متن است. منظور ما از ساختار محتوا، تقسیم متن شما به پاراگراف هایی با اندازه مناسب و استفاده از سرفصل ها برای تقسیم محتوای خود به بخش های کوچکتر است. این باعث می شود متن شما قابل اسکن باشد و به خوانندگان فضای بین پاراگراف های شما نمایش داده شود.

از آنجایی که این موضوع می تواند تخصصی و کمی طولانی باشد، بهتر است آن را به طور کامل درک کنید ساختار محتوا چیست؟از مقالات قبلی ویکی مدیا استفاده کنید.

3. تأثیر لحن نوشتن بر خوانایی محتوا

لحن محتوا یکی از مواردی است که می تواند خوانایی کلی نوشته شما را تغییر دهد. ساده ترین راه برای درست کردن این موضوع این است که متن خود را بنویسید و سپس آن را مرور کنید تا بررسی کنید که لحن صدای شما چقدر فعال است.

البته برای آن لحن مطالب چگونه است؟ ما هم سعی کردیم یک مقاله کامل و جامع بنویسیم تا شما را در نوشتن مطالب یاری کند.

در حین انجام این کار، می توانید سایر عواملی را که بر جذابیت محتوای شما تأثیر می گذارند نیز بهبود ببخشید. مانند طول جملات خود، باید سعی کنید آنها را کوتاه نگه دارید. یا سعی کنید جملات طولانی تر و کوتاه تر را جایگزین کنید.

ابزارهای تحلیل خوانایی محتوا چیست؟

مطمئن باشید، اگر در مورد خواندن یا نبودن مطالب خود شک دارید، تنها نیستید! بسیاری از نویسندگان محتوا با همین مشکل مواجه شده اند و برای آنها مشکل ساز شده است.

چندین ابزار آنلاین وجود دارد که می توانید از آنها برای اندازه گیری خوانایی محتوای خود استفاده کنید. برخی از این ابزارها عبارتند از:

با استفاده از این ابزارها می توانید به راحتی سطح خوانایی محتوای خود را تعیین کرده و در صورت لزوم آن را بهبود ببخشید.

نتیجه

خوانایی محتوا یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک وب سایت است. با ایجاد محتوای خواندنی، می توانید به کاربران خود کمک کنید تا به سرعت و به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند، از خواندن مطالب خود لذت ببرند و در نهایت تشویق شوند تا اقدام مورد نظر خود را انجام دهند.

از اینکه در ادامه این مقاله ویکی‌مدیا با ما همراه بودید متشکریم. بهتر است در مورد گونه ها بیشتر بدانید خدمات تخصصی سئو در تهران با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید