دات کام و دات آی آر چیست و چگونه املا می شود؟ ❤️ (معنی + مقایسه)


دامنه ir بهتر است یا com؟

ممکن است سوالی داشته باشید دامنه dot com یا dot IR؟ کدام بهتر است این سوالی است که ممکن است برای شما پیش بیاید. در این مقاله می خواهیم به شما کمک کنیم تا بین این دو تفاوت قائل شوید. در واقع یکی از سوالات متداول این است که تفاوت دامنه IR و دامنه com چیست؟

در حال حاضر هزینه ثبت دامنه IR حدود 5 تا 16 هزار تومان است. اما اگر قصد ثبت دامنه دات کام را دارید قیمت آن از 250 تا 350 هزار تومان است. این بدان معناست که هزینه دامنه .com 15 تا 20 برابر بیشتر است دامنه IR خوب، اما هنوز باید بدانید که چه تأثیری بر آن دارد سئو سایت ضمن اینکه کدام یک از این دامنه ها می تواند اعتماد کاربران بیشتری را جلب کند و… اگر می خواهید به این سوالات پاسخ دهید در این مقاله با ما همراه باشید.

نقطه ER به چه معناست؟ ir چیست؟

ابتدا خود دامنه را تعریف می کنیم. وقتی همه ما آدرس وب سایت را در نوار جستجو تایپ می کنیم، یک نقطه (نقطه) در انتهای آدرس و به دنبال آن چند حرف (مانند com یا org یا ir) قرار می گیرد. از آن نامه هایی که بعد از آدرس، دامنه تحت عنوان.

حال که با تعریف دامنه آشنا شدیم به تعریف واژه های dotcom و IR می پردازیم. دامنه ir یک دامنه ملی است که در ایران استفاده می شود. بسیاری از کشورها دارای دامنه های ملی هستند. Ir مخفف کلمه انگلیسی iran است.

دات کام به چه معناست؟

دامنه com یک دامنه تجاری است و در ابتدا توسط حساب های تجاری استفاده می شد. com مخفف کلمه تجاری است که به معنای تجارت است. اکنون هر کسی می تواند از این دامنه استفاده کند. به همین دلیل به آن دامنه بین المللی نیز می گویند.

چگونه دات کام را املا می کنید؟

برای برخی افراد، این سوال وجود دارد که چگونه دات کام را املا کنید. در پاسخ باید بگوییم که dot به معنای همان نقطه است پس dot com com (نقطه و کام) نوشته شده است.

دامنه های دیگر

همانطور که می دانید علاوه بر دامنه های dotcom و IR دامنه های دیگری نیز وجود دارد. اما در این مقاله می خواهیم در مورد دامنه dotcom و IR بیشتر صحبت کنیم. بنابراین دو حوزه دیگر را به اختصار معرفی می کنیم.

 1. دامنه org

Org مخفف کلمه انگلیسی Organisation به معنای سازمان است. این دامنه توسط اکثر ادارات و سازمان های رسمی دولتی استفاده می شود.

 1. دامنه کسب و کار

این دامنه بیشتر برای وب سایت های تجاری استفاده می شود. biz مخفف کلمه انگلیسی Business است. این دامنه در مقایسه با سایر دامنه ها جدید و جدید است. اما در چند سال اخیر ما شاهد استفاده بیشتری از آن بوده ایم.

کدام دامنه بهتر است؟ تفاوت بین com دامنه و ir

تا اینجا با اهمیت دامنه آشنا شده ایم. در زیر می خواهیم یک مقایسه کامل این دو دامنه را با هم انجام دهیم تا بدانیم کدام دامنه برای استفاده ما بهتر است.

شاید فکر کنید وقتی می گوید دامنه ملی است، افراد دیگری که خارج از ایران هستند نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند. اما فرض شما کاملا اشتباه است. زمانی که سایتی با دامنه ir ثبت می شود، به راحتی می توانید آن را از هر کجای دنیا پیدا کنید. برخلاف دامنه ملی، دامنه دات کام است که بین المللی است و تقریباً 75 درصد از دامنه های دنیا با این پسوند ثبت شده اند.

 1. دامنه .com یا .ir

  کدام دامنه سودآور است؟

تفاوت عمده بین این دو دامنه هزینه ثبت آنها است. همانطور که در قسمت اول مقاله اشاره کردیم، هزینه ثبت دامنه دات کام تقریبا 15 برابر بیشتر از دامنه ir است. بنابراین دامنه ملی در دسترس ما است.

زمانی که صاحبان وب سایت یک دامنه ملی خریداری می کنند، آن دامنه در سیستمی که در ایران است ذخیره می شود. زیرا زمانی که یک دامنه ایجاد می کنید، باید روی یک سیستم بسیار قوی نگهداری شود. بنابراین هزینه های نگهداری بسیار کمتر است.

اما زمانی که شما یک دامنه .com خریداری می کنید، آن دامنه در سیستمی خارج از ایران ذخیره می شود. بنابراین نگهداری آن بسیار گران است. دلیل تفاوت قیمت دامنه دات کام و آی آر نوسان قیمت دلار است.

 1. مردم به کدام دامنه بیشتر اعتماد دارند؟ یا امنیت کدام دامنه بهتر است؟

شاید این سوال بسیاری از متخصصان سئو و مدیران سایت باشد. صادقانه بگویم، کاربران ایرانی به وب سایت های دارای دامنه ir بیشتر اعتماد دارند. زیرا زمانی که می خواهید سایت خود را با دامنه ir ثبت کنید سختگیری بیشتری انجام می شود. بنابراین وب سایت هایی با دامنه ir برای ایرانی ها قابل اعتمادتر هستند.

هنگام ثبت دامنه IR باید از طریق سایت NIC که یک سایت دولتی ایران است ثبت نام کنید. بنابراین پشت تمامی سایت های دارای دامنه ir یک سازمان دولتی قرار دارد. اما زمانی که می خواهید از دامنه بین المللی دات کام استفاده کنید، باید دامنه را از طریق سایت های واسطه ایرانی و خارجی ثبت کنید.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر صاحب یک وب سایت بین المللی باشید قطعا از همه کشورها مخاطبی خواهید داشت دامنه کام مناسب تر خواهد بود. زیرا برای کاربران بین المللی دامنه دات کام قابل اعتمادتر است.

 1. مقایسه دامنه و و com از نظر رقابت

طبق قانون، شما نمی توانید یک نام دامنه و پیشوند را قبل از یک بار ثبت کنید. یعنی فقط یک وب سایت با آن نام و پیشوند وجود دارد و هیچ کس دیگری نمی تواند وب سایت خود را با آن نام و پیشوند در آن دامنه ثبت کند. بلکه باید از آن نام در دامنه های دیگر استفاده کند.

حال در نظر بگیرید که نامی را دوست دارید و می خواهید آن را در دامنه دات کام ثبت کنید. اما از آنجایی که رقابت در این دامنه زیاد است، ممکن است شخص دیگری قبل از شما از این نام استفاده کرده باشد. بنابراین گزینه های کمی برای ثبت نام وب سایت خود در این دامنه دارید. اما احتمال پذیرش این نام در دامنه ir بیشتر است. زیرا افراد کمتری از این دامنه استفاده می کنند.

 1. کدام دامنه برای تبلیغات بهتر است؟

دامنه .com یک دامنه بین المللی است که برای بسیاری از افراد آشناست. اما دامنه دات کام همیشه برای تبلیغات خوب نیست. به عنوان مثال، برای پخش تبلیغات، دامنه ir انتخاب کمی بهتر است. همانطور که می دانید رادیو و تلویزیون را رسانه ملی می نامند، بنابراین در تبلیغات از دامنه ای غیر از ir استفاده نمی کنند. البته بد نیست بدانید در سال های اخیر سخت گیری ها بر این موضوع کمتر شده و وب سایت های دارای دامنه دات کام نیز توانسته اند محصولات خود را در صدا و سیما تبلیغ کنند.

تبلیغات بین المللی در گذشته برای دامنه ir کمی سخت بود، اما اکنون این دو دامنه تفاوت چندانی با هم ندارند. به عنوان مثال، در چند سال گذشته، اگر می خواستیم برای دامنه ir در گوگل تبلیغات دریافت کنیم (گوگل ادوردز) باید با استفاده از روش های مختلف تحریم ها را دور می زدیم. بنابراین یکی از معایب دامنه ir محدودیت های بین المللی است.

 1. بررسی دامنه dotcom و dotir از نظر تاثیر بر سئو سایت

این سوال یکی از سوالات متداول در مورد است سئو برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم، ابتدا باید با سئوی محلی آشنا شویم. معنای سئوی محلی این چیزی است که به صاحبان مشاغل کمک می کند تا مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده و به آنها دسترسی پیدا کنند.

مثلا شما یک موضوعی مثل شرکت طراحی سایت در مشهد را جستجو می کنید، وقتی آن موضوع را در گوگل جستجو می کنید، تمام سایت هایی که برای شما نشان می دهد در مشهد هستند. اگر همین موضوع را در مورد تهران جستجو کنید، همان جواب را از گوگل خواهید گرفت.

این در مورد جستجوی بین المللی نیز صدق می کند. برای مثال اگر موضوعی را در ایران جستجو کنید، گوگل سایت های ایرانی را به شما نشان می دهد. هنگامی که به اینترنت متصل می شوید، توسط IP ردیابی می شوید. در واقع آدرس IP محل زندگی شماست.

همانطور که قبلا ذکر شد، هنگامی که به اینترنت متصل می شوید، یک شماره به دستگاه شما اختصاص می یابد. بنابراین در هر کجای اینترنت که باشید می توانید با این شماره ردیابی شوید. خوب حالا در نظر بگیرید که دامنه .com خریداری کرده اید و بیشتر مشتریان و بازدیدکنندگان شما از ایران هستند. حال مورد دیگر را در نظر بگیرید که شما دامنه IR خریداری کرده اید و مشتری و بازدید کننده شما نیز از ایران هستند.

بنابراین زمانی که شما از دامنه ir شما در واقع به بهینه سازی نتایج کمک می کنید. زیرا بازدیدکنندگان ایرانی و دامنه های ایرانی بهینه تر از دامنه های بین المللی و بازدیدکنندگان ایرانی هستند. اما باید بدانید که تاثیر ir در سئو آنچنان زیاد نیست و به دلیل دامنه ir نیازی به نگرانی برای ثبت دامنه .com ندارید.

 1. کدام دامنه را بهتر می توانیم در گوگل تبلیغ کنیم؟

هنگامی که از تبلیغات گوگل استفاده نمی کنید، در واقع تعداد زیادی از بازدیدکنندگان و مشتریان خود را از دست خواهید داد. به طور متوسط ​​روزانه حدود 3 میلیارد جستجو در گوگل انجام می شود، بنابراین می توان نتیجه گرفت که تعداد زیادی از این افراد به دنبال خدمات و محصولات شما هستند و اگر از تبلیغات گوگل استفاده نکنید، این مشتریان و بازدیدکنندگان را از دست خواهید داد. بنابراین، تبلیغات گوگل بهترین راه برای نمایش محصولات و خدمات شماست.

مزایا و معایب دامنه IR (ir.)

دامنه و و معایب آن

تا اینجا در مقاله اگر دقت کرده باشید در مورد مزایای دامنه ir بیشتر گفته ایم. چون خریدش به صرفه تره و امنیت بیشتری هم داره. اما بد نیست بدانید که این دامنه معایبی هم دارد. در ادامه به این معایب خواهیم پرداخت.

 1. مشکلات در مقیاس ملی تا جهانی

همه حوزه های ملی در سراسر جهان با مشکلات کمی روبرو هستند. زیرا دامنه های ملی در سطح جهانی به رسمیت شناخته نمی شوند. حتی گاهی اوقات، زمانی که خودمان به سایتی با دامنه ملی کشورهای دیگر برخورد می کنیم، نمی توانیم کاملاً به آن اعتماد کنیم.

 1. دارم خرید میکنم ssl شما باید هزینه زیادی بپردازید

ابتدا اجازه دهید ssl را تعریف کنیم. ssl به پروتکل امنیتی اشاره دارد که باعث می شود آدرس وب سایت شما به صورت https ظاهر شود. اگر سایتی با دامنه ir دارید باید در نظر داشته باشید که هزینه خرید ssl برای سایت های دارای دامنه ir نسبت به دامنه com بیشتر است.

قبلا گوگل روی این گزینه حساسیت کمتری داشت اما حالا اگر سایتی SSL نداشته باشد توسط گوگل جریمه می شود. بنابراین این یکی از معایب دامنه ir به حساب می آید.

 1. محدودیت ها و تحریم ها

اگر شما از جمله سایت هایی هستید که نیاز به خدمات ابزارهای خارجی دارید باید به این نکته توجه کنید تحریم ها باعث می شود بسیاری از سایت ها به وب سایت هایی با دامنه ir خدمات ارائه ندهند. بنابراین این ممکن است برای شما مشکل ساز باشد.

 1. تلفظ مشکل است

یکی دیگر از معایب دامنه ir این است که تلفظ آن کمی دشوار است. زیرا ir با دو حرف تلفظ می شود اما com به راحتی تلفظ می شود. این تلفظ بر برند شما نیز تاثیر می گذارد.

نتیجه گیری دامنه دات کام یا دات IR؟

تمام این صحبت هایی که در این مقاله داشتیم برای رسیدن به این سوال بود که دامنه دات کام بخریم یا دامنه دوتیر؟ اینکه کدام دامنه را خریداری می کنید کاملاً به نیاز شما بستگی دارد. اگر می خواهید وب سایتی داشته باشید که فقط در ایران کار کند و مخاطبان شما ایرانی باشند، نیازی به خرید دامنه دات کام ندارید، یک دامنه IR برای شما کافی است. اگر پیشنهاد دیگری دارید، یادتون نره زیر همین پست نظر بدید.

بیشتر بخوانید:

رکورد زنده اینستاگرام در ایران و جهان (پربازدیدترین لایو)

دانلود فیلم نیم بها با 11 سایت برتر با ترافیک اینترنتی داخلی

ساختمان ارجاع رایگان ❤️ لیست کامل 199 سایت ارجاع

کاهش تضمینی رتبه الکسا ایران با روش ها و ترفندهای رایگان

پربازدیدترین هشتگ های اینستاگرام فارسی ایران

راهنمای سئو فروشگاه اینترنتی وردپرس (سئو سایت فروشگاهی)

دیدگاهتان را بنویسید