دیوید گیلمور که یک جزیره کوچک را به استراحتگاه تبدیل کرده بود، در سن 91 سالگی درگذشت


دیوید گیلمور، کارآفرین کانادایی الاصل که در دهه 1990 یک استراحتگاه مجلل در واکایا، جزیره کوچکی که مالک آن در فیجی بود، ساخت و سپس آب طبیعی آرتزین فیجی را ایجاد کرد و یک منبع محلی را به یک برند پیشرو در بطری تبدیل کرد، در 11 ژوئن درگذشت. منهتن او 91 سال داشت.

دیوید راث، دوست و شریک تجاری، گفت که علت آن ایست قلبی بود.

زمانی که آقای گیلمور در سال 1987 واکایا را از دو شریک تجاری خریداری کرد، طی 30 سال چندین تجارت ایجاد کرده بود. او اثاثیه منزل اسکاندیناویایی را وارد کرد و استریوهای سطح بالایی ساخت. او به تشکیل زنجیره ای از هتل ها در اقیانوس آرام جنوبی کمک کرد که او را با مجمع الجزایر فیجی آشنا کرد و او یک شرکت معدن طلا را تأسیس کرد.

اما چیز متفاوتی در مورد واکایا وجود داشت. در آن زمان، او از مرگ تنها فرزندش، ارین گیلمور، غمگین بود که در سال 1983 در آپارتمانش در تورنتو به قتل رسید.

همسرش، گیلیان (سوئینی) گیلمور، در یک مصاحبه تلفنی گفت که او این جزیره را “آخرین سنگر سلامت عقل در جهان” نامید. او فکر می کرد که وقتی همه چیز خراب شود، به اینجا خواهد رفت.

او ادامه داد: “جزیره خود بسیار زیبا است.” منطقه ای به نام Chief’s Leap با صخره های سر به فلک کشیده وجود دارد که شاهین های شاهین در آن لانه می سازند.

در سال 1990، آقای گیلمور Wakaya Club & Spa را افتتاح کرد، گروهی متشکل از هشت سوئیت جداگانه در مزرعه سابق نارگیل. در آن زمان، او گفت، او آن را به عنوان “مکانی واقعاً ساده که در آن دوستانم، کسانی که نمی توانم در خانه خود جایشان بدهم، می توانند بیایند و آرامش را به اشتراک بگذارند.” او افزود: صادقانه بگویم، من آن را به شدت تجاری نمی بینم. احتمالاً فقط سود خواهد داشت.»

با این حال، بین افراد مشهوری از جمله تام کروز، بیل و ملیندا گیتس (که بخشی از ماه عسل خود را در آنجا گذراندند) و کیت ریچاردز که در سال 2006 از درخت نخل آنجا سقوط کرد و به دلیل جراحت سرش به بیمارستانی در نیوزیلند منتقل شد محبوب شد. .

یک روز در دهه 1990، آقای گیلمور مهمانان ملک را در حال نوشیدن آب اویان دید.

خانم گیلمور گفت: “او گفت: “این عکس اشکال دارد” و من گفتم “منظورت چیست؟” «و گفت: «ما در جزیره خودمان هستیم و آنها از دریاچه ژنو آب می نوشند. من می دانم که با بارندگی فیجی باید منبع آب بزرگتری وجود داشته باشد.

آقای گیلمور از وجود یک سفره زیرزمینی در زیر کوه‌های آتشفشانی جزیره ویتی لوو فیجی با آب غنی از سیلیس معدنی مطلع شد. در سال 1996، شرکت او بسته بندی و ارسال بطری های مربعی متمایز خود را در سراسر جهان آغاز کرد.

آقای گیلمور گفت شفافیت آب نتیجه دورافتادگی جغرافیایی فیجی است. او در سال 1998 به پالم بیچ پست از فلوریدا گفت: “هیچ باران اسیدی، آلودگی صنعتی، آفت کش وجود ندارد. این خالص ترین اکوسیستم بکر است.”

طبق اعلام شرکت بازاریابی نوشیدنی، فیجی اکنون دومین برند بزرگ وارداتی آب در ایالات متحده است (پس از سن پلگرینو).

دیوید هریسون گیلمور در 5 نوامبر 1931 در وینیپگ، منیتوبا به دنیا آمد و در تورنتو بزرگ شد. پدرش آدام گیلمور یک بانکدار سرمایه گذاری و مادرش دوریس گادسون گیلمور خواننده اپرا است.

آقای گیلمور به مدت یک سال در دانشگاه تورنتو در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل کرد. سپس پیشنهاد پدرش مبنی بر 10 دلار در روز برای مسافرت در اروپا را پذیرفت، که مدتی قبل از بازگشت به کانادا انجام داد.

او در سال 2015 به Palm Beach Illustrated گفت: “من یاد گرفتم که مردم واقعاً چگونه هستند.” و یاد گرفتم چطور از خودم مراقبت کنم.

او پیشنهاد پدرش برای پیوستن به بانکش را رد کرد و به جای آن به مونترال نقل مکان کرد، جایی که به مدت یک سال قابلمه و ماهیتابه خانه به خانه فروخت.

اولین کسب و کار او واردات لوازم خانه و مبلمان مدرن اسکاندیناوی بود. او این کار را در سال 1958 با صدای نوپای Clairtone Sound، که با همکاری پیتر مونک، مهندس برق مجارستانی الاصل، دنبال کرد. این شرکت سیستم‌های پیشرفته Hi-Fi را با تحسین منتقدان ساخت که خریداران آن فرانک سیناترا و هیو هفنر بودند. اما پس از انشعاب به تلویزیون و انتقال عملیات، به طرز فاجعه‌باری به نوا اسکوشیا، سقوط کرد.

در میان زیان‌های سنگین، آقای گیلمور و آقای مونک در سال 1968 مجبور به ترک شرکت شدند و بعداً دعوای حقوقی را حل و فصل کردند و ادعا کردند که سهام خود را قبل از اعلام نتایج ضعیف فصلی 1967 فروخته‌اند.

آنها به سرعت بهبود یافتند و در سال 1969، Southern Pacific Properties را راه اندازی کردند که بیش از 50 هتل در استرالیا و نیوزلند و همچنین در فیجی، کالدونیای جدید، تاهیتی و جزایر دیگر گردآوری کرد. توسعه بلندپروازانه ای که قرار بود در نزدیکی اهرام جیزه در مصر ساخته شود، سرانجام توسط رئیس جمهور انور سادات در سال 1978 لغو شد.

سه سال بعد، تان سری کو تک پوات، یک بانکدار سنگاپوری که اقیانوس آرام جنوبی را به قیمت 130 میلیون دلار خرید. اما واکایا ملک جداگانه ای از آقای گیلمور و شرکای او باقی می ماند تا زمانی که آقای گیلمور آنها را خریداری کند.

در اوایل دهه 1980، آقای گیلمور و آقای مونک از شرکای اصلی باریک گلد، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان طلا در جهان بودند. آقای مونک رئیس و مدیر اجرایی قدیمی آن بود و آقای گیلمور تا سال 2001 عضو هیئت مدیره بود. آقای مونک در سال 2018 درگذشت.

آقای گیلمور رابطه کاری خود با آقای مونک را در سال 2008 برای The Globe and Mail of Toronto شرح داد. او گفت: «من بیشتر از نوع کارآفرینی هستم که چالش‌های یک استارت‌آپ را دوست دارم، و پیتر دوست دارد که یک غول پیکر بزرگ کند. وقتی به حد بحرانی می رسد، از نشستن دور میز هیئت مدیره خسته می شوم.»

فیجی واتر که به عنوان یک برند لوکس به بازار عرضه می شود، موفقیت تجاری بزرگی داشته است. اما، مانند سایر برندها، مورد تحقیر طرفداران محیط زیست قرار گرفته است، زیرا از این صنعت به دلیل میزان انرژی مصرفی و گازهای گلخانه ای ایجاد شده در تولید و حمل و نقل بطری های پلاستیکی و همچنین زباله های پلاستیکی که از خود به جای می گذارند انتقاد کرده اند. فیجی به ویژه برای رساندن آب به مصرف کنندگان در هزاران کیلومتر دورتر انتخاب شد.

آقای گیلمور فیجی واتر را به رول اینترنشنال در سال 2004 و واکایا را به کلر برونفمن، وارث ثروت الکل سیگرام، در سال 2016 پس از اینکه طوفان رده 5 جزیره را ویران کرد، فروخت. خانم گیلمور گفت: «ما آن را به قیمت 10 سنت بر دلار فروختیم. در سال 2020، خانم برونفمن به دلیل نقشش در ایجاد فرقه جنسی Nxivm به زندان محکوم شد.

همسر آقای گیلمور تنها بازمانده فوری اوست. ازدواج او با آنا ویلموت، مادر ارین، و دایان ویلیامز به طلاق ختم شد. او در منهتن و پالم بیچ زندگی می کرد.

آقای گیلمور که سال گذشته عمارت پالم بیچ خود را به قیمت 44.9 میلیون دلار فروخت، آخرین شرکتی را در کارنامه خود داشت: Wakaya Perfection، یک شرکت سلامتی که پودرها و کپسول‌های زنجبیل و زردچوبه را که در خاک آتشفشانی در فیجی و نیکاراگوئه رشد کرده بودند، می‌فروشد.

آقای راث که شرکت را با آقای گیلمور تأسیس کرده است، در تماس تلفنی گفت: “دیوید معتقد بود که زنجبیل و زردچوبه ارگانیک، تک منبع، بسیار خالص و با کیفیت بالا چیزی است که مردم می خواهند.” “و اپرا آن را دو بار به عنوان یکی از چیزهای مورد علاقه خود انتخاب کرد.”

دیدگاهتان را بنویسید