راهنمای علم و فناوری پاییز امسال ستاره های دنباله دار آسمان را روشن خواهند کرد


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، در چند سال اخیر ۲ دنباله دار از کنار زمین عبور کرده و سروصدای رسانه ای زیادی ایجاد کرده اند. در اوایل فوریه 2023، دنباله دار C/2022 E3 که به طور غیررسمی به عنوان “دنباله دار غول سبز” شناخته می شود، از کنار زمین عبور کرد. از سوی دیگر، دنباله‌دار 12P/Ponce-Brooks به دلیل تمایل به فوران‌های ناگهانی و ظاهر شدن زائده‌های گازی شاخ‌مانند، طی ماه گذشته توجه‌ها را به خود جلب کرده است و به همین دلیل به آن «دنباله‌دار شیطان» لقب داده‌اند.

تنها مشکل این بود که رصد هر دو دنباله دار دشوار بود مگر اینکه یکی در تاریکی و زیر آسمان بدون آلودگی نورهای اضافی باشد. حتی تلسکوپ های کوچک نیز برای این منظور ناکارآمد بودند و چیزی بیش از تکه های نور ضعیفی دیده نمی شد.

اما به نظر می رسد در اواخر تابستان امسال، مردم می توانند دنباله دار درخشانی را مشاهده کنند که با چشم غیرمسلح راحت تر دیده می شود. این دنباله دار C/2023A3 نام دارد که در 22 فوریه 2023 توسط سامانه ATLAS در آفریقای جنوبی رصد شد. ATLAS یک سیستم هشدار روباتیک است که به طور خاص برای ردیابی سیارک های نزدیک به زمین طراحی شده است که احتمال دارد ظرف چند روز یا چند هفته به زمین برخورد کنند.

در ابتدا تصور می شد که این جرم آسمانی یک سیارک است، اما بعداً با عکسی که توسط رصدخانه کوه بنفش در چین گرفته شده بود، مشخص شد که یک دنباله دار است. زمانی که این دنباله دار برای اولین بار مشاهده شد، در فاصله ای خارج از مدار مشتری و حدود 10.9 میلیارد کیلومتری از خورشید قرار داشت. اما بعدها مشخص شد که در 27 سپتامبر سال جاری فاصله این دنباله دار از خورشید به کمترین حد خود و حدود 58 میلیون کیلومتر خواهد رسید. همچنین 2 هفته بعد و در 12 اکتبر که فصل پاییز است، این دنباله دار از 71 میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد.

این اعداد نشان می‌دهند که این دنباله‌دار می‌تواند برای لحظه‌ای بدرخشد و حتی دنباله‌ای قابل‌توجه ایجاد کند تا در آسمان شب قابل مشاهده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید