رفع خطاهای جستجو در کنسول آشنایی کامل با تمامی ⭐️ خطاهای سایت


مهمترین و اساسی ترین مراحل برای سئو و بهینه سازی سئو سایت، رفع خطاهای موجود در سرچ کنسول گوگل می باشد. اکثر وب مسترها، توسعه دهندگان و متخصصان سئو باید حداقل یک بار با خطاها و مشکلاتی در کنسول جستجو مواجه شده باشند. در این مقاله با انواع خطاهای کنسول جستجوی گوگل و نحوه رفع آنها آشنا می شوید. کنسول جستجو این خطاها را به شما نشان می دهد تا بتوانید آنها را اصلاح کنید و بستری برای بهبود و بهینه سازی رتبه سایت خود در گوگل فراهم کنید. بنابراین هرگز این خطاهایی را که در کنسول جستجوی گوگل می بینید دست کم نگیرید. اگر آنها را رفع نکنید، قطعا در روند سئو سایت خود با مشکلات مختلفی مواجه خواهید شد.

رفع اشکال در جستجوی کنسول

رفع اشکال جستجوی کنسول در تب Coverage

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین قسمت های کنسول جستجو، بخش است پوشش F. توانایی پوشش شاخص به شما امکان می دهد صفحاتی را که گوگل سعی کرده است فهرست کند را ببینید. البته علاوه بر این قابلیت، این صفحه خطاهای احتمالی که باعث شده صفحات سایت شما ایندکس نشود را به شما نشان می دهد.

بخش های مختلف صفحه پوشش

در صفحه پوشش، چهار کادر یا بخش را می بینیم که هر کدام اطلاعات خاصی را در اختیار ما قرار می دهند. این چهار بخش، از چپ به راست در صفحه، عبارتند از:

1- خطا (جعبه قرمز) 2 – معتبر با اخطارها (جعبه زرد) 3 – معتبر (جعبه سبز) 4 – خاموش (جعبه خاکستری).

در قسمت Error که کادر قرمز رنگ دارد می توانید صفحاتی را ببینید که به دلیل مشکل یا مشکل ایندکس نشده اند و یا روند ایندکس شدن آن ها خراب است. قسمت Valid with Warnings که در کادر زرد رنگ قرار دارد قسمت جالبی است. در تب Valid with Warnings، صفحاتی را مشاهده خواهید کرد که ایندکس شده اند، اما گوگل از صحت اطلاعات خود در مورد آن صفحات مطمئن نیست. بخش Valid صفحاتی را به شما نشان می دهد که به طور کامل در گوگل ایندکس شده اند بدون هیچ مشکلی. بخش Excluded را که با کادر خاکستری نشان داده شده است دست کم نگیرید. عبارت خاموش یعنی خاموش. این قسمت از صفحه پوشش به شما می گوید کدام صفحات در سایت شما وجود دارد که خودتان از ایندکس شدن آنها جلوگیری کرده اید. در واقع آنها همان صفحاتی هستند که شما آنها را فهرست جدید می نامید.بدون شاخص) انجام دادی

بخش خطا در صفحه پوشش کنسول جستجو

در تب errors چندین ستون را مشاهده می کنیم که هر کدام اطلاعات خاص و منحصر به فردی را در مورد کاربر نمایش می دهند.

 • وضعیت: در این ستون قسمت Coverage Errors را می بینیم.
 • تایپ کنید: نوع خطا در این ستون مشخص شده است. در زیر تمام خطاها را به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد.
 • اعتبار سنجی: این ستون بخش اعتبارسنجی این صفحه است.
 • روند: در این ستون می توان روند و جهت خطاها را مشاهده کرد.
 • صفحات: می توانیم تمام صفحاتی که دارای خطا هستند را در این ستون ببینیم.

انواع خطاهای صفحه پوشش کنسول جستجوی گوگل

در این قسمت از مقاله با مهم ترین و اساسی ترین خطاهای صفحه Coverage آشنا می شوید. البته راه حل های اصلی آنها را نیز یاد خواهید گرفت

خطای سرور
این خطا عنوان شده است خطای 500 ما همچنین می دانیم در واقع خطای 500 یعنی مشکلی در سرور وب سایت شما وجود دارد که اجازه نمی دهد درخواست بارگذاری صفحه مورد نظر پذیرفته شود.

خطای تغییر مسیر
این خطا به این معنی است که خطای تغییر مسیر وجود دارد. در تغییر مسیر موجود برای آدرس مورد نظر مشکلی وجود دارد و یکی از موارد زیر احتمالاً دلیل این مشکل است. بهتر است قبل از تغییر مسیر از Redirect 301 استفاده کنید.

URL ارسال شده توسط robots.txt مسدود شده است
علت این خطا مشکل در فایل robots.txt است. برای رفع آن، صفحه فرود را با ابزار تست robots.txt گوگل بررسی کنید.

URL ارسال شده به عنوان noindex علامت گذاری شده است
شما می خواهید این صفحه ایندکس شود، اما در متا تگ این صفحه دستور دهید noindex قرارداد. اگر می خواهید صفحه مورد نظر ایندکس شود باید از این تگ استفاده کنید پاسخ HTTP حذف

URL ارسال شده یک درخواست غیرمجاز 401 را برمی گرداند
شما درخواست ایندکس کردن این صفحه را داشتید، اما Google با یک خطای دسترسی غیرمجاز (خطای 401) مواجه شد. برای حل این مشکل، باید دسترسی مورد نیاز ربات گوگل را اعطا و ایجاد کنید.

URL ارسالی 404 یافت نشد
اگر صفحه ای را از سایت خود حذف کنید اما همچنان در نقشه سایت شما وجود دارد، با این خطا مواجه خواهید شد. برای رفع این خطا باید نقشه سایت خود را به روز رسانی و تعمیر کنید.

بخش هشدار کنسول جستجو

اگرچه هشدارها به اندازه خطاهای کنسول جستجو خطرناک نیستند، اما نباید آنها را نادیده گرفت. این که صفحات این بخش ایندکس شده باشند یا نه به گوگل بستگی دارد. با رفع این اخطارها و خطاها می توانید روند و فهرست پذیری این صفحات را بهبود ببخشید. یکی از مهم ترین هشدارهایی که در این قسمت مشاهده می کنید اخطار است ایندکس شده اما توسط robots.txt مسدود شده است خوب.

دلیل این هشدار وجود برخی کدها در فایل است robots.txt وجود دارد. برای جلوگیری از ورود ربات های مزاحم می توانید کدی را در این فایل قرار دهید. این ممکن است از خزیدن برخی ربات های گوگل جلوگیری کند. برای رفع این خطا، باید فایل robots.txt را بررسی کرده و مجوزها و مجوزهای لازم را ایجاد کنید. دلیل ایجاد این اخطار به زبان دیگر این است که Google نمی تواند تشخیص دهد که آیا شما این دسترسی را عمدا ارائه نکرده اید یا به طور تصادفی ایجاد شده است.

بخش معتبر کنسول جستجو

در این قسمت می توانید صفحاتی که در گوگل ایندکس شده اند را بدون مشکل مشاهده کنید. اگرچه در این قسمت خطایی یا هشداری وجود ندارد اما کنسول جستجوی گوگل، مواردی را برای بهبود این شاخص در این صفحات اعلام می کند. در واقع گوگل پیشنهاداتی را برای بهبود این لینک های ایندکس شده ارائه می دهد.

ارسال و نمایه شد
وقتی این را می بینید، باید بدانید که قصد شما ایندکس شدن صفحه است. اکنون این صفحه به راحتی و بدون مشکل ایندکس می شود.

نمایه شده؛ در نقشه سایت نشان داده نشده است
این پیام زمانی ایجاد می شود که صفحه ای از سایت شما با موفقیت ایندکس شده باشد اما در نقشه سایت شما وجود نداشته باشد. در واقع این پیام به این معنی است که شما به گوگل کمک نکرده اید که این صفحه یا صفحات را ایندکس کند. با یک نقشه سایت صحیح و دقیق، احتمال افزایش دفعات و میزان بازدید سایت از گوگل بسیار بیشتر خواهد شد.

نمایه شده؛ نشانه گذاری را متعارف در نظر بگیرید
وقتی این پیام را در مقابل مخاطبان خود می بینید، باید بدانید که چنین صفحاتی در حال ایندکس شدن هستند. مسئله این است که این صفحات آدرس های تکراری دارند. برای رفع آن، از تگ canonical استفاده کنید.

برگه حذف شده از کنسول جستجو

همانطور که در بالا ذکر شد، کلمه Excluded به معنای حذف شده است. این بخش مربوط به آن دسته از صفحاتی است که از گوگل خواسته اید ایندکس نشود. البته در این قسمت می توانید صفحاتی که درخواست ایندکس شدن را داده اید را مشاهده کنید اما گوگل آنها را نادیده می گیرد. دلیل این حذف این است که به گفته گوگل، این صفحات ارزش کافی برای ایندکس شدن را ندارند. همه گونه های موجود در بخش خاموش کنسول جستجوی گوگل:

 • توسط برچسب “noindex” مسدود شده است.
 • توسط حذف کننده صفحه مسدود شده است
 • توسط robots.txt مسدود شده است
 • ناهنجاری پیمایش
 • به دلیل درخواست غیرمجاز مسدود شد
 • خزیده شده – در حال حاضر نمایه نشده است
 • کشف شده – در حال حاضر نمایه نشده است
 • صفحه تکراری بدون تگ متعارف صفحه غیر HTML تکراری
 • گوگل یک متعارف متفاوت از کاربر را انتخاب کرد
 • 404 پیدا نشد
 • صفحه به دلیل شکایت قانونی حذف شد
 • تغییر مسیر صفحه
 • در صف خزیدن
 • URL ارسالی ناموفق بود
 • URL ارسالی به عنوان متعارف انتخاب نشده است

آخرین کلمه

در این مقاله با انواع خطاها، هشدارها و پیام های کنسول جستجوی گوگل و راه حل های آن آشنا شدیم. به خاطر داشته باشید که اصلاح این خطاها اولین قدم برای سئو و بهینه سازی سایت شما برای گوگل است. سعی کنید به طور مداوم کنسول جستجوی گوگل را از نظر خطا بررسی کنید. اگر خطایی وجود دارد، بلافاصله برای اصلاح آن اقدام کنید. در صورت داشتن سوال در رابطه با کنسول جستجو و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید سیستم فعال می شود برقراری ارتباط.

دیدگاهتان را بنویسید