سئو تصاویر چیست؟ | آشنایی با نکات مهم سئو عکس⭐️افزایش بازدید


سئو تصاویر یکی از موضوعات مهم در بهینه سازی صفحات سایت است که باید به آن توجه شود. در زمان انجام سئو داخلی شما علاوه بر ساختار محتوای متن باید به بهینه سازی تصاویر داخل صفحه نیز دقت کنید. همچنین باید به این نکته توجه کنید که شما با سئو کردن تصاویر هر صفحه از سایت، به سئو شدن خود صفحه کمک نمی کنید؛ بلکه کمک می کنید که تصاویر در نتایج جستجو و در بخش تصاویر گوگل نشان داده شوند و از این طریق کاربران بیشتری را به سایت خود جذب خواهید کرد. اگر می خواهید درباره اینکه سئو تصاویر چیست اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

چگونه تصاویر سایت را سئو کنیم؟

سئو تصاویر برای کاهش اندازه تصاویر بدون اینکه کیفیت آن کاهش پیدا کند، مورد استفاده قرار می گیرد که باعث افزایش سرعت زمان بارگذاری می شود. به این معنی که تصاویر محصولاتی که شما می خواهید در سایت ارائه دهید در گوگل و سایر موتورهای جستجوی تصویر رتبه بندی می شود و این امکان وجود دارد که برخی از مشتریان از طریق تصاویر شما را پیدا کنند.

در واقع تصاویری که شما برای سایتتان انتخاب می کنید، توسط موتورهای جستجو بررسی می شوند. برای اینکه بتوانید رتبه خوبی را توسط موتورهای جستجو کسب کنید بهتر است برای بهینه سازی تصاویر از کلمات کلیدی استفاده کنید، حجم تصاویر را کم انتخاب کنید اما کیفیت تصاویر را پایین نیاورید، از قرار دادن متن در تصویر پرهیز کنید و از عکس های متحرک استفاده نکنید. همچنین تصاویری را انتخاب کنید که هنگام ورود مخاطب به سایت شما، آن ها را جذب کند و مفهوم محتوا شما را از روی عکس درک کند.

چرا استفاده از تصاویر برای سئو اهمیت دارد؟

استفاده از عکس ها برای سئو تصاویر بسیار مهم است؛ زیرا در صورت استفاده از تصاویر محتوای شما برای مخاطبان جذاب می شود و باعث می ‌شود مخاطبین تا آخر، محتوای شما را دنبال کنند؛ همچنین باید به این نکته توجه کنید که محتواهایی که تصاویر بیشتری دارند، نسبت به محتواهایی که هیچ تصویری در سایت خود ندارند، احتمال بازدید و جذب مشتری بیشتری دارند.

از دلایل دیگر اهمیت سئو تصاویر این است که مخاطبان ممکن است عکس‌ های صفحه شما را به اشتراک بگذارند. همچنین توضیح یک مفهوم با استفاده از تصاویر برای نویسنده محتوا آسان و به راحتی قابل انجام است و استفاده از تصاویر خوب در رتبه بندی سایت شما توسط موتور جستجو بسیار تاثیر دارد.

از چه تصاویری نباید در سئو تصاویر استفاده کنیم؟

در سئو تصاویر اگر حذف یک تصویر در کیفیت محتوا هیچ تاثیری نداشته باشد، بهتر است آن را حذف کنیم؛ زیرا این تصاویر هیچ مفهوم خاصی برای کاربران نخواهد داشت و تنها هدف استفاده از آن ‌ها، بودن عکس در سایت شما است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که هدف ما بهبود تجربه کاربری است. باید از عکس های سایت های دیگر استفاده نکنید؛ زیرا در صورت تکراری بودن تصاویر الگوریتم‌ های گوگل تنها یکی را در نتایج جستجو انتخاب و نشان می ‌دهند.

سئو تصاویر چه تاثیری در بهبود رتبه سایت دارد؟

در سئو تصاویر ممکن است دو حالت رخ دهد. حالت اول به این صورت است که تصاویر می ‌توانند در نتایج جستجوی نشان داده شوند و باعث هدایت کاربران به سایت شما شود. این کار باعث می شود نرخ بازدید سایت شما افزایش پیدا کند. در حالت دوم سئو تصاویر به موتورهای جستجو کمک می‌ کند که محتوای سایت شما را بهتر درک کنند و این موضوع در رتبه بندی سایت شما موثر است.

عوامل موثر در بهینه سازی تصاویر

عوامل مختلفی در بهینه سازی تصاویر موثر هستند که به شرح زیر است:

فشرده سازی تصاویر

بارگذاری تصاویری که حجم بیشتری دارند، زمان بسیاری طول خواهد کشید؛ در نتیجه تاثیر منفی بر روی کاربران خواهد داشت. در حالت کل هرچه اندازه تصاویر کوچکتر باشد، بهتر است. شما می توانید از ابزارهای بهینه سازی تصاویر استفاده کنید و حجم تصویر انتخابی خود را بدون اینکه کیفیت تصاویر کاهش پیدا کند، فشرده کنید. چند ابزار فشرده سازی تصویر عبارتند از:

  • Smush: این ابزار برای فشرده سازی و بهینه سازی تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد.
  • MinifyWeb: خدمات رایگان برای فشرده سازی فایل های آنلاین وب را در اختیار شما قرار می دهد.
  • TinyPNG: این ابزار از تکنیک فشرده سازی هوشمند برای کاهش حجم فایل های PNG و JPG استفاده می کند.
  • GIMP: یک نرم افزار ویرایشگر تصویر است که برای فشرده سازی تصاویر بسیار مناسب است.

از تصاویر کپی استفاده نکنید

شما نباید تصاویر مورد نظر خود را از سایت های دیگر کپی کنید. بر اساس قانون حق نسخه ‌برداری در صورت هر گونه کپی از جانب سایت شما، ممکن است اخطاریه برای شما صادر شود. اگر صاحب یک محتوا، محتوای خود را در وب سایت شما ببیند، می ‌تواند یک دستور حذف صادر کند که شما باید از آن پیروی کنید.

فرمت مناسب انتخاب کنید

پیشنهاد می کنیم برای تصاویری که دارای حجم بیشتری هستند، از فرمت JPEG استفاده کنید؛ زیرا از نظر رنگ‌ و وضوح نتیجه خوبی را به شما خواهد داد. اما در صورتی که می خواهید شفافیت پس زمینه را در تصاویر خود حفظ کنید، باید از فرمت PNG استفاده کنید.

از عنوان های مناسب برای صفحه خود استفاده کنید
در سئو تصاویر شما باید از عنوان های مناسب برای صفحه خود استفاده کنید؛ زیرا گوگل توضیح داده است که از عنوان صفحه شما به عنوان بخشی از الگوریتم جستجوی تصویر خود استفاده می ‌کند. همه عوامل اولیه سئو سایت درون صفحه شما مانند داده ‌های متا، تگ ‌های هدر، کپی روی صفحه، داده‌ های ساختاریافته و… در رتبه بندی تصاویر توسط گوگل تاثیر دارد.

ابعاد تصاویر خود را مشخص کنید

ابعاد تصاویر شما باید مشخص باشد در صورتی که از AMP یا PWA استفاده می‌ کنید، باید ابعاد تصویر خود را در کد منبع مشخص کنید و اگر از این ابزارها استفاده نمی کنید بهترین روش، تعریف عرض و ارتفاع است؛ زیرا تجربه کاربری بهتری را فراهم می ‌کند. همچنین به مرورگرها این اجازه را می‌ دهد تا قبل از بارگیری CSS، تصویر را اندازه بگیرند. انجام این کار باعث می شود در هنگام بارگیری پرش صفحه اتفاق نیافتد.

ویژگی‌ های ابعاد تصاویر برای جلوگیری از مسائل تغییر چیدمان تجمعی مهم می باشد.همچنین اطمینان از اینکه ویژگی‌های عرض و ارتفاع را برای هر عنصر تصویر لحاظ می ‌کنید، بسیار مهم است. انجام این کار برای مرورگر مشخص می کند که چقدر فضا برای منبع اختصاص داده شود و از تغییر محتوای که امتیاز شما را پایین خواهد آورد، جلوگیری می ‌کند.

ایجاد تصاویر منحصر به فرد و جدید

استفاده از تصاویر جدید تاثیر بسیاری در سئو تصاویر دارد. همه افراد تمایل دارند تصاویری که در سایت خود بارگذاری می کنند باعث جذاب تر شدن محتوا آن ها شود و این نیازمند استفاده از تصاویر جدید است. در صورتی که شما در سایت خود از تصاویر تکراری استفاده کنید، سایت شما برای مخاطبان  خسته کننده به نظر می رسد؛ بنابراین هرچه تصاویر اصلی و منحصر به فرد باشد، تجربه بهتری برای کاربر خواهد داشت و شما رتبه بهتری را از گوگل در جستجوها دریافت خواهید کرد.

نام فایل‌ های تصویری را سفارشی کنید

در سئو ایجاد نام فایل‌ های تصویری که شامل کلمات کلیدی باشد، بسیار ضروری است. نام فایل ‌های تصاویر به گوگل و سایر موتورهای جستجو در مورد موضوع تصاویر اطلاعاتی را می ‌دهد. به عنوان مثال اگر نام تصویر شما IMG 55010 باشد، هیچ کمکی به گوگل نخواهد کرد؛ در نتیجه بهتر است نام فایل را تغییر دهید تا موتورهای جستجو بتوانند درکی از تصاویر شما داشته باشند.

تگ Alt تصاویر را با دقت وارد کنید

هنگامی که مرورگر نمی‌ تواند تصاویر را به درستی نشان دهد، تگ ‌های Alt جایگزین متنی برای تصاویر هستند. تگ   Alt مانند تگ عنوان است و برای توصیف محتوا یک فایل تصویری مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع هنگامی ‌که تصویر دانلود نمی‌ شود، یک کادر تصویر با تگ alt در گوشه بالا سمت چپ برای کاربران نشان داده می شود. شما باید اطمینان داشته باشید که این متن ‌ها با محتوا تصویر شما مطابقت دارند. توجه به این تگ برای استراتژی سئو در صفحه بسیار مفید است و این قابلیت را دارد که اگر به هر دلیلی تصویر بارگذاری نشد، کاربران متوجه می شوند که چه تصاویری در سایت قرار دارد.

تصاویر را به نقشه سایت اضافه کنید

اگر بخواهید تصاویر خود را به نقشه سایت اضافه کنید، شما باید تصاویر را در قسمتی از نقشه سایت خود داشته باشید. داشتن تصاویر شما در نقشه سایت شانس موتورهای جستجو را برای خزیدن در تصاویر شما افزایش می‌ دهد و ترافیک سایت بالا می رود.

تصاویر خود را برای موبایل بهینه کنید

سئوی موبایل باعث رتبه بندی بیشتر و تعامل بهتر کاربر می شود. اما در بدترین حالت، ممکن است باعث نرخ پرش شود. برای اینکه بتوانید تصاویر خود را برای موبایل بهینه کنید باید تصاویر واکنشگرا ایجاد کنید. به این معنی که تصویر با اندازه سایت اندازه گیری می شود و اگر کاربر از کامپیوتر یا موبایل استفاده کند باید سایز تصویر مطابق با اندازه دستگاه تنظیم ‌شود.

تصاویر باید ساختار URL مناسبی داشته باشند

گوگل از URL و نام فایل برای درک تصاویر استفاده می ‌کند. سئو تصاویر خود را باید طوری سازماندهی کنید که URL‌ها به صورت منطقی ساخته شوند.

از کپشن استفاده کنید

استفاده از کپشن‌ تصاویر نقش بسزایی در سئو تصاویر دارد. کپشن در واقع به توضیحی گفته می شود که در زیر تصاویر قرار می‌ گیرد و به کاربر نشان داده می ‌شود. استفاده از کپشن باعث درک بهتر تصویر برای کاربران خواهد شد. نوشتن توضیح چند کلمه ‌ای در مورد عکس که هدف آن ارائه اطلاعات مفید به کاربران است گاهی مشکل است. اما در صورت استفاده نکردن از کپشن ممکن است نرخ پرش صفحه شما افزایش پیدا کند، زیرا کاربران ارتباط کمتری با تصاویر برقرار می ‌کنند.

از تصاویر برای بک لینک ها استفاده کنید

ایجاد سئو تصاویر با کیفیت بالا و منحصر به فرد نه تنها برای سایت شما مناسب است. بلکه باعث می شود که سایت ‌های دیگر از تصاویر شما برای صفحات خود استفاده کنند، که این به عنوان یک فرصت مناسب برای بک لینک است. همچنین این امکان وجود دارد که سایر شرکت ها بخواهند تصاویر را با لینک های کسب و کار شما، در سایت ‌های خود به نمایش بگذارند. در نتیجه سئو تصاویر می ‌تواند بر ترافیک و سرنخ‌ ها تاثیر مستقیم داشته باشد.

از Lazy Load برای تصاویر استفاده کنید

استفاده از تکنیک بارگذاری تنبل یا Lazy load در سئو تصاویر بسیار مهم است؛ زیرا باعث می شود که تصاویر را بر اساس تقاضا و فقط در صورت نیاز در سایت شما واکشی شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که کاربر صفحه شما را اسکرول می کند تا تصاویر روی صفحه نمایش او ظاهر شود. این کار تاثیر زیادی در سرعت صفحه شما خواهد داشت زیرا اطلاعات کمتری بارگیری می شود. استفاده از این تکنیک برای پست های عمیق وبلاگ حاوی تصاویر بسیار مفید است.

از کش (cache) برای ارائه سریع تصاویر استفاده کنید

سرعت بارگذاری در سئو تصاویر بسیار اهمیت دارد؛ زیرا سرور سایت شما باید هر بار که مخاطبی وارد سایت شما می شود همه محتویات را دوباره ارسال کند. انجام این کار باعث می شود از پهنای باند شما بیشتر استفاده شود؛ همچنین کاربر باید زمان بیشتری را انتظار بکشد. این امکان وجود دارد که شما با استفاده از cache سرعت سایت خود را افزایش دهید و نسخه موجود صفحه خود را ذخیره کنید؛ بنابراین زمانی که کاربران به سایت شما وارد می شوند، سرور شما یک کپی از صفحه شما را تحویل می دهد.

سخن پایانی
سئو تصاویر فقط برای دیده شدن تصاویر مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه برای موفقیت یک مطلب شما باید عکس های محتوای سایت را سئو کنید؛ زیرا شما با استفاده از این تصاویر می توانید برای صفحات سایت خود مخاطبان بسیاری را جذب کنید. پیشنهاد می کنیم برای سئو تصاویر به سامانه فعال شده مراجعه کنید؛ زیرا دارای مجموعه ای فعال در این زمینه است و به عنوان بزرگترین مجموعه بهبود سئو سایت است که دارای تیم متخصص هست و خدماتی برای تولید محتوا برای بهبود سئو سایت، ایجاد محتوا چند رسانه ای برای بهبود سئو سایت و مشاوره برای بهبود زیرساخت سایت و سئو سایت را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید