سرور چیست؟ معرفی انواع سرورها و بررسی کاربردهای آنها


در این مقاله آموزشی قصد داریم به بررسی انواع سرورها و کاربردهای هر یک از آنها بپردازیم، قطعا با اصطلاح سرور یا سرور که در لغت به معنای میزبان یا سرور است (به جای سرور از عبارت میزبان همچنین استفاده کنید) زیاد برخورد کرده اید و اگر می خواهید به صورت تخصصی با کاربردهای مختلف آن آشنا شوید در ادامه مقاله آموزشی سرور چیست؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه برای شما به ارمغان بیاوریم.

سرور چیست و انواع آن

در ابتدای مقاله گفته شد که عبارت سرور در زبان انگلیسی به معنای میزبان یا به اصطلاح سرور است، اما اجازه دهید یک مثال بسیار ساده از مفهوم را بیان کنم سرور تا برای شما توضیح دهد و سپس به سراغ اپلیکیشن های تخصصی آن بروید.

فرض کنید قصد دارید برای یک خانواده 4 نفره مثلاً در زمینی 100 متری خانه بسازید، این زمین 100 متری در واقع فضایی را در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید انواع ابزار و مصالح ساختمانی را در آن قرار دهید و به مهندسی خود تکیه کنید. دانش ساخت یک خانه ایده آل برای این خانواده 4 نفره.

در حقیقت سرور یا هاست با در اختیار گذاشتن یک مکان مخصوص که بتوانید اطلاعات خود را در آن آپلود کنید، همین کار را برای شما انجام می دهد.

البته این فضا امکانات ویژه ای نیز دارد، به عنوان مثال می تواند به صورت مجازی، اختصاصی یا اشتراکی در اختیار شما قرار گیرد.توجه” در زیر به این مفاهیم خواهیم پرداخت.)

مثلا شما قصد دارید طراحی وب سایت انحصاری شما برای خودتان دارید، اولین چیزی که نیاز دارید این است که یکی بخرید سرور Powerful یک شرکت قابل اعتماد است که خدمات میزبانی را ارائه می دهد که در آن می توانید اطلاعات وب سایت خود را بارگذاری کنید.

تعریف سرور به صورت تخصصی:

با توجه به مثالی که بیان شد، قطعاً بسیار با مفهوم سرور شما باید از قبل به صورت تخصصی با یکدیگر آشنا شوید سرور برای تعریف آن باید بگوییم که هاست یا سرور از یک یا چند کامپیوتر قدرتمند تشکیل شده است که از این نظر قدرتمند هستند که این کامپیوترها دارای منابع سخت افزاری (رم، هارد دیسک و پردازنده و غیره) بسیار بالا هستند.

این رایانه های قدرتمند همیشه روشن هستند، بنابراین می توانید درخواست های خود را در زمان های مختلف برای آنها ارسال کنید سرور می تواند به شما پاسخ دهد

نقطه 1″ بنابراین، از درخواست هایی که کاربران برای آن ها استفاده می کنند سرور می فرستند درخواست ها گفته می شود هر چه سرور قدرتمندتر باشد، سریعتر می تواند به درخواست های کاربران خود پاسخ دهد.

نکته 2 » سرورها در یک مکان خاص به نام مرکز اطلاعات یا اتاق سرور، مرکز داده یا مرکز داده مکانی است که مجموعه ای از سخت افزار، نرم افزار، زیرساخت های ارتباطی و امنیتی در آن ذخیره می شود و هدف اولیه مرکز داده ارائه خدمات پشتیبانی است. زیر تور است.

انواع سرور

سرورها از نظر زیرساخت یا تخصیص منابع، از نظر کاربردهای متفاوت و از نظر نوع سیستم عامل و زبان برنامه نویسی که با سیستم عامل آنها سازگار است، انواع مختلفی دارند.

در بخش زیر انواع سرور کاوش می کنیم

انواع سرورها از نظر نوع سیستم عامل

سرور با توجه به نوع سیستم عامل نصب شده بر روی آنها به سه دسته تقسیم می شوند:

 • سرور ویندوز یا سرور ویندوز
 • سرور لینوکس یا سرور لینوکس
 • سرور مجازی یا سرور مجازی

ویندوز سرور چیست:

سرورهای ویندوز همانطور که از نامشان پیداست با زبان های برنامه نویسی ویندوز مانند جاوا، سی شارپ و سایر زبان های ویندوز ساختار یافته اند.

سرور لینوکس چیست؟

سرورهای لینوکس نیز با زبان برنامه نویسی ساخته شده اند php ایجاد شده، (یادداشت » به سایت های دارای زبان php اینطوری ساخته شده اند وب سرور آپاچی و به طور کلی، اگر قصد دارید وب سایتی راه اندازی کنید که از زبان برنامه نویسی استفاده می کند php شما یا از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس با زبان دارید php (توجه داشته باشید » اگر به این زبان علاقه دارید php می تواند در کلاس ها باشد دوره php به شیوه ای پروژه محور مشارکت کنید.) آنها برای استفاده طراحی شده اند. شما باید یک هاست لینوکس برای خود بخرید.

اما اگر قصد راه اندازی یک وب سایت با استفاده از زبان هایی مانند ویندوز را دارید ASP.Net شما باید هاست ویندوز بخرید. (برای مطالعه » در مقاله آموزشی تفاوت لینوکس و ویندوز تفاوت بین این دو سرور به طور کامل توضیح داده شده است.)

سرور مجازی:

سرورهای مجازی یا سرور مجازی آنها همچنین یک پلتفرم مجازی را در اختیار شما قرار می دهند که به کمک آن می توانید منابع خود را با سرعت بسیار بالاتر و امنیت بیشتر در سرورهای مجازی آپلود کنید. VPS در مقاله آموزشی هم می گوید vps چیست در تمام قابلیت های این نوع سرور توضیح داده شده است.

انواع سرورها از نظر تخصیص منابع

با توجه به توزیع منابع در یک دسته کلی، انواع سرورها را می توان در موارد زیر طبقه بندی کرد:

 • سرویس مشترک
 • خدمات ویژه
 • سرویس VDS یا سرور اختصاصی مجازی (سرور اختصاصی مجازی)

سرور اشتراکی:

سرویس های اشتراکی دارای تعداد زیادی وب سایت، پایگاه داده و تعدادی دامنه و زیر دامنه هستند.

این نوع خدمات همانطور که از نامشان پیداست منابع خود را با تعداد زیادی وب سایت به اشتراک می گذارند.

خدمات اشتراک بیشتر برای شرکت توسعه وب سایت می توان با استفاده از این ویژگی در سرورهای اشتراکی استفاده کرد FTP او به هر شخصی که به اطلاعات میزبان وب سایت و پایگاه داده خود به طور جداگانه دسترسی داشته باشد، دسترسی داد.

سرور اختصاصی:

سرورهای اختصاصی سرورهایی هستند که منابع بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند، به عنوان مثال، وب سایت های بزرگی که در 24 ساعت شبانه روز تعداد بازدیدهای بسیار بالایی دارند و منابع زیادی را روی آنها بارگذاری می کنند، مانند وب سایت خرید آمازون که ممکن است در حال حاضر میلیون ها کاربر در سراسر جهان از بخش های مختلف این سایت بازدید کنند یا فروشگاه آنلاین دیجی کالا در ایران که دارای منابع بسیار زیاد و بازدید بسیار زیاد در طول شبانه روز می باشد یکی از وب سایت هایی است که می تواند از سرورهای اختصاصی استفاده کند.

سرور VDS:

سرور VDS همچنین یک سرور مجازی است که منابع خود را به صورت مجازی در اختیار کاربران قرار می دهد، اما سرویس VDS در برابر سرور مجازی VPS منابع سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد، در حالی که نکته مهمی که در مورد سرورهای مجازی اختصاصی باید بدانید این است که این نوع سرورها تنظیمات فنی خاصی دارند که برای کار با آن ها باید دانش فنی لازم را داشته باشید. .

انواع سرورها در رابطه با اپلیکیشن

سرورها از نظر کاربردهای متفاوت انواع مختلفی دارند که در قسمت بعدی به انواع سرورها از نظر کاربرد اشاره کرده ایم.

 • سرور پست الکترونیکی
 • سرور داده
 • وب سرور
 • نرم افزار سرور
 • سرور فایل
 • سرور DNS
 • سرور بازی
 • سرور رسانه
 • سرور محاسباتی
 • سرور پروکسی
 • سرور ابری

سرور پست الکترونیکی:

این نوع سرویس ها برای ارسال و دریافت ایمیل در بستر وب با استفاده از پروتکل هایی مانند POP3 یا پروتکل SMTP در این زمینه پیش بینی شده است که بتوانید به راحتی ایمیل های خود را در سرویس ایمیل ارسال کنید.

سرور داده:

شرکت ها و سازمان های بزرگی که از نرم افزارهای حرفه ای پایگاه داده مانند نرم افزار یا نرم افزار اوراکل استفاده می کنند سرور SQL کاربران می توانند داده های خود را در این نوع خدمات ذخیره کنند.

وب سرور:

از وب سرورها برای اجرای وب سایت ها نیز استفاده می شود و می توانید منابع وب سایت خود را در هاست ویندوز یا هاست لینوکس ذخیره کنید.

نرم افزار سرور:

سرورهای کاربردی سرورهایی هستند که برنامه ها و نرم افزارهای تخصصی مورد نیاز کاربران بر روی آنها نصب می شود تا کاربران بتوانند به راحتی و سریع به آنها دسترسی داشته باشند. نرم افزار سرور به نرم افزارهای تخصصی خود دسترسی داشته باشند.

سرور فایل:

از سرورهای فایل نیز برای ذخیره و به اشتراک گذاری انواع فایل ها استفاده می شود، شما به راحتی می توانید از نرم افزارهای شبکه مانند نرم افزار Active Directory بر روی کامپیوتر خود استفاده کنید. سرور فایل من دارم

DNS سرور:

این نوع سرویس نیز سروری است که روی آن تنظیمات DNS دامنه وب سایت ها قرار دارد، می توانید مقاله آموزشی را مطالعه کنید DNS چیست؟ به طور کامل و حرفه ای با این نوع ارائه دهنده خدمات آشنا شوید.

سرور بازی:

این سرور در واقع یک نوع است نرم افزار سرور نیز همان یک است نرم افزار سرور می توانید هر بازی را روی آن قرار دهید تا کاربران با سرعت بالا به منابع آن دسترسی داشته باشند.

سرور رسانه:

این نوع سرور همانطور که از نامش پیداست برای ذخیره فایل های چندرسانه ای معمولا برای سرور رسانه به این ترتیب سرور دانلود همچنین نامیده می شود

به عنوان مثال، وب سایت هایی که فیلم می فروشند تا فیلم های خود را با اندازه بسیار بزرگ از a آپلود کنند سرور رسانه یا از سرور دانلود استفاده کنید.

سرور کامپیوتر:

سرورهای کامپیوتری نیز نوعی سرور اختصاصی هستند که دارای سخت افزار و به خصوص پردازنده بسیار قدرتمندی هستند که شرکت ها یا سازمان هایی که حجم محاسبات زیادی دارند می توانند از این خدمات استفاده کنند.

سرور پروکسی:

سرورهای پروکسی نیز به عنوان رابط بین کاربر و سرور آنها اساسا کار می کنند، شما می توانید از وب سایت بازدید کنید تا در مورد این نوع سرورها بیشتر بدانید atgo مقاله آموزشی پروکسی چیست؟ ادامه مطلب

سرور ابری:

سرورهای ابری برای افرادی است که به دلیل در دسترس بودن منابع زیاد می خواهند از چندین سرور مختلف استفاده کنند و می توانند منابع خود را روی چندین سرور بارگذاری کنند تا سرعت دسترسی آنها به منابع سخت افزاری و نرم افزاری مختلف بسیار افزایش یابد.

سرور ابری یا سرور ابری اینها شامل چندین سرور متصل به هم در یک کلاستر است، این سرورها منابع خود را در فضای ابری در اختیار شما قرار می دهند.

توجه” برای آشنایی با گونه ها سرور ابری می توانید مقاله آموزشی سایت vmware.com ادامه مطلب

امیدواریم مطالعه مقاله آموزشی سرور چیست برای شما جالب بوده باشد، در قسمت بعدی نیز می توانید سوالات متداول در مورد سرور مطالعه

سوالات متداول در مورد سرور چیست؟

تعریف سرور؟

سرورها کامپیوترهای قدرتمندی هستند که دارای منابع سخت افزاری و نرم افزاری مختلف با ظرفیت بسیار بالا هستند و می توانید از منابع این سرورها به صورت اختصاصی، اشتراکی و مجازی بر روی سیستم عامل های مختلف و برای کاربردهای مختلف استفاده کنید.

ویژگی های سرور؟

از جمله مهم ترین ویژگی های سرور این است که شما به صورت تمام وقت به آنها دسترسی دارید زیرا همیشه روشن و دائماً به اینترنت متصل هستند، از امنیت و سرعت بالایی برخوردار هستند و می توانید آن را ارتقا دهید و منابع سخت افزاری و نرم افزاری را در اختیار دارید. سرور، سرورها نیز قدرت پردازش بالایی در محاسبات مختلف دارند.

نکات مهم در مورد خرید سرور؟

سعی کنید با خرید سرور از شرکت هایی که پشتیبانی بسیار خوبی دارند، مخصوصا سرورهای مجازی که نیاز به دانش فنی بالایی دارند، واحد پشتیبانی سرور می تواند به موقع پاسخگوی شما باشد و پاسخگوی سوالات شما باشد.
از بهترین شرکت های ایرانی که این منابع را در اختیار شما قرار می دهند می توان به شرکت هایی مانند نت افراز، ایران سرور، میهن وب هاست، سیب هاست و … اشاره کرد.
البته شرکت های سرور خارجی از نظر سرعت و امنیت در سطح بالاتری نسبت به شرکت های ایرانی هستند که از قدیمی ترین و معتبرترین شرکت های خارجی هستند که می توانید از آنها سرور خریداری کنید. domain.com است.
خرید یک سرور خوب و قدرتمند می تواند حدود 20 تا 30 درصد در بهبود سرعت وب سایت شما موثر باشد (مخصوصا اگر می خواهید سایت خود را بر روی آن بسازید. استاندارد W3C and make structured) که این مورد برای صد و بهینه سازی صفحات برای گوگل بسیار مهم است و در صورت بروز مشکل خیالتان راحت است که واحد پشتیبانی سرور به سرعت پاسخگو خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید