طراحی سایت با هوش مصنوعی (آموزش ساخت سایت با هوش مصنوعی)


هوش مصنوعی ابزاری به‌شدت کاربردی و یاری‌دهنده در تمامی عرصه‌هاست که در سال‌های اخیر در دنیا معرفی گشته و محبوب و مورداستفاده کاربران زیادی واقع شده است.

هوش مصنوعی با ابزارهای قدرتمندی که دارد توانسته بسیاری از کارهای زمان بر و دشوار را در عرض چند دقیقه به‌خوبی انجام دهد و کاربران را چندین قدم در انجام هر کاری جلو بیندازد.

طراحی سایت با هوش مصنوعی یکی از کارهایی است که در این روزها توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

شما می‌توانید در مدت‌زمان کوتاهی و بدون داشتن دانش خاصی مربوط به برنامه‌نویسی، تنها با پاسخ چند سؤال ابزارهای هوش مصنوعی، سایت مورد نظر خود را طراحی کنید.

در این مقاله قصد داریم با طراحی سایت با هوش مصنوعی بیشتر آشنا شویم.

طراحی سایت با هوش مصنوعی رایگان (آپدیت 2024)

اگرچه هوش مصنوعی می‌تواند تحولی در حوزه کاری و زمان صرفه‌جویی شده شما داشته باشد، اما مسئله‌ای که استفاده از آن را به‌خصوص در ایران کمی با مشکل مواجه می‌کند، هزینه استفاده از آن است.

دراین‌بین می‌توانیم از برخی از جدیدترین سرویس‌های پرکاربرد هوش مصنوعی در سال 2024 که به طور رایگان وجود دارند، استفاده کنیم.

یکی از این سرویس‌ها که برای طراحی سایت استفاده می‌شود، سایت Hocoos است.

با سپردن طراحی سایت به این سرویس هوش مصنوعی می‌توانید در کمترین زمان ممکن، سایت دلخواه خود را با طراحی خوب و بدون صرف هیچ هزینه‌ای تحویل بگیرید.

برای آموزش طراحی سایت با هوش مصنوعی توسط این سرویس می‌توانید به سایت hocoos.com مراجعه کرده و با واردکردن ایمیل، فرایند طراحی وب ‌سایت با هوش مصنوعی را شروع کنید.

نحوه ساخت وب سایت با هوش مصنوعی
ثبت نام در سایت hocoos.com
وارد کردن حوزه کاری سایت
ارائه خدمات
مشخص نمودن اهداف از طراحی سایت
تعیین نمودن محل ارائه خدمات و فعالیت
وارد نمودن اسم سایت دلخواه خود
انتخاب مهم ترین ویژگی‌های سایت
مشخص کردن راه ارتباطی سایت خود با کاربران
انتخاب قالب دلخواه سایت خود
تکمیل فرایند ساخت سایت

نحوه ساخت وب سایت با هوش مصنوعی

در این بخش به آموزش نحوه ساخت وب‌سایت با هوش مصنوعی می‌پردازیم. برای این کار از سرویس Hocoos که پیش‌ازاین معرفی کردیم استفاده می‌کنیم.

برای ساخت سایت با هوش مصنوعی به کمک این سرویس مراحل زیر را دنبال کنید.

1) در سایت hocoos.com ثبت نام کنید.

این ثبت‌نام به‌راحتی و صرفاً با واردکردن یک نشانی ایمیل معتبر امکان‌پذیر است. پس از تایپ آدرس ایمیل خود به روی گزینه کنار آن یعنی Get Your Website AI کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

2) حوزه کاری سایت خود را وارد کنید.

در این مرحله تعدادی دسته بندی پیش‌فرض (فروشگاهی، آرایشی، ورزشی و غیره) برای شما نشان داده می‌شود که می‌توانید از بین آنها حوزه کاری سایتی که می‌خواهید طراحی کنید را پیدا کرده و انتخاب کنید.

می‌توانید از نوار سرچی که بالای صفحه وجود دارد برای این کار کمک بگیرید. ازآنجایی‌که زبان سایت انگلیسی است؛ از این مرحله به بعد لازم است به این زبان مسلط باشید یا از سایت‌ها و برنامه‌های مترجم همچون گوگل ترنسلیت کمک بگیرید.

3) خدماتی که قرار است در سایت ارائه دهید چیست؟

در این قسمت، طیف گسترده‌ای از خدمات و فعالیت‌هایی که بر اساس حوزه کاری شما امکان‌پذیر است نمایش داده می‌شود که باید از بین آنها خدماتی را که قرار است ارائه دهید، انتخاب کنید.

هرچه در انتخاب این فعالیت ها دقیق‌تر عمل کنید، سایت شما به ایده‌آل مدنظرتان نزدیک‌تر خواهد بود.

4) هدفتان را از طراحی این سایت مشخص کنید.

در این مرحله از ساخت سایت با هوش مصنوعی برای سرویس مشخص می‌کنید که چه هدفی از طراحی این سایت دارید.

در این قسمت نیز همچون مراحل قبلی برای شما گزینه‌های پیش‌فرض مرتبطی نمایش داده می‌شود که در تعداد انتخابی آنها محدودیتی ندارید.

5) محل ارائه خدمات و فعالیت خود را تعیین کنید.

با ورود به مرحله بعد با سه گزینه کلی روبرو می‌شوید که محل فعالیتتان را مشخص می‌کنید. این سه گزینه عبارت‌اند از:

  • گزینه business address یا همان آدرس کسب‌وکار را درصورتی‌که به‌صورت حضوری و فیزیکی فعالیت می‌کنید، انتخاب نمایید. پس از انتخاب این گزینه لازم است در کادری که زیر گزینه‌ها نشان داده می‌شود، آدرس محل کسب‌وکار خود را وارد کنید.
  • گزینه Service Area یا محدوده خدمات برای کسانی است که تنها در یک حوزه و محدوده خاص فعالیت دارند.
  • گزینه online business only مربوط به و کسب‌وکارهایی است که به طور غیرحضوری و صرفاً آنلاین مشغول به فعالیت و ارائه خدمات هستند.

6) اسم سایت دلخواه خود را وارد کنید.

در این بخش نام کسب‌وکارتان یا هر نامی که می‌خواهید سایتتان با آن شناخته شود را وارد کنید.

7) مهم ترین ویژگی‌های سایتتان را انتخاب کنید.

در این قسمت گزینه‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید از بین آنها، مرتبط‌ترین و بارزترین ویژگی‌های سایت یا کسب‌وکار خود را انتخاب کنید.

در این مرحله انتخاب شما با محدودیت همراه است و تنها 3 گزینه قابل انتخاب شدن است.

8) راه ارتباطی سایت خود با کاربران را مشخص کنید.

در مرحله بعد گزینه‌هایی همچون ایمیل و شماره‌تلفن همراه برای شما نشان داده می‌شود که با انتخاب آنها و واردکردن اطلاعات خود، راه ارتباطی کاربران سایت با شما مشخص می‌شود.

9) قالب دلخواه سایت خود را انتخاب کنید.

قالب‌های مختلفی با طرح‌های گوناگون در این مرحله از ساخت سایت با هوش مصنوعی نمایش داده می‌شود که بسته به سلیقه و نوع سایت خود یک مورد را برای تم آن انتخاب می‌کنید.

رنگ‌ها و فونت‌های قالب را نیز در این بخش می‌توانید تغییر دهید.

10) فرایند سایت ساخت را تکمیل کنید.

پس از طی‌کردن تمام این مراحل با کلیک روی گزینة create website فرایند ساخت سایت شما به اتمام می‌رسد. پس از مدت‌زمان کوتاهی سایت شما با توجه به مواردی که مشخص کردید، آماده می‌شود.

هرچند که پس از این نیز از طریق پنل مدیریتی امکان ویرایش تغییرات مورد نظر وجود دارد.

کاربردی‌ترین سایت های طراحی با هوش مصنوعی

طراحی سایت با هوش مصنوعی با استفاده از وب‌سایت‌های مختلفی قابل انجام است که هریک ویژگی‌های خاص خود را دارند.

در این قسمت کاربردی‌ترین و مورداستفاده‌ترین سایت‌های طراحی با هوش مصنوعی را معرفی می‌کنیم.

وب‌سایت Hostinger Website Builder

از پرکاربردترین ابزارهای طراحی سایت با هوش مصنوعی وب‌سایت Hostinger AI Website Builder است که طراحی انواع سایت‌های شرکتی، فروشگاهی، خدماتی و غیره به‌وسیله آن به‌راحتی و با سرعت بالا امکان‌پذیر است.

بدون داشتن هیچ دانش و اطلاعات خاصی در زمینه طراحی سایت می‌توانید هر سایتی را با این وب‌سایت به‌خوبی و در زمان بسیار کم طراحی کنید.

از مهم‌ترین قابلیت‌های این سرویس که آن را در اولویت‌های طراحی سایت با هوش مصنوعی قرار می‌دهد، سیستم تحلیلی پیشرفته آن است که با توجه به اطلاعاتی که به آن وارد می‌کنید می‌تواند کوچک‌ترین جزئیات را در سایت پیشنهاد داده و شخصی‌سازی کند.

در سایت‌های طراحی شده توسط سایت Hostinger AI Website Builder می‌توانید به‌صورت دستی نیز جزئیات را ویرایش کنید.

وب‌سایت Wix ADI

این سایت نیز از دیگر گزینه‌های مورد دسترس برای ساخت سایت با هوش مصنوعی است که با ارائه چند پرسش در مورد ویژگی‌های سایت موردنظرتان، نوع طراحی صفحات، موضوع و هدف سایت و سؤالاتی ازاین‌قبیل که ممکن است تنها دقایقی از وقتتان را بگیرد، وب‌سایت دلخواهتان را آماده می‌کند.

وب‌سایت  Wix ADI نیز از سرعت بسیار بالایی در طراحی سایت برخوردار است و امکانات و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که کیفیت سایت طراحی شده را بالا می‌برد.

امکان ویرایش دستی در این سایت نسبت به مورد قبلی کمتر است. وجود حالت موبایل به طور پیش‌فرض، از مهم ترین ویژگی‌های این ابزار است.

 وب‌سایت Jimdo Dolphin

وب‌سایت جیمدو نیز یکی دیگر از کاربردی‌ترین ابزارهای ساخت سایت با هوش مصنوعی است که با طرح رایگان بی‌نهایتی که ارائه می‌کند، به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی طراحی سایت تبدیل گشته است.

ارائه چندین صفحه رایگان در سایت با قابلیت سفارشی‌سازی از مزایای استفاده از این سایت است.

وب‌سایت جیمدو معمولاً برای طراحی سایت‌های کسب‌وکارهای کوچک و نوپا کاربرد بیشتری دارد و مقرون‌به‌صرفه است.

وب‌سایت Durable

این مورد از دیگر وب‌سایت‌های پرکاربرد طراحی وب سایت است که همچون موارد دیگر با سرعتی باورنکردنی وب‌سایتی با ویژگی‌های سفارشی شما تولید می‌کند.

امکان ویرایش دستی در این وب‌سایت برای قسمت‌های مختلف و جزئیات سایت وجود دارد.

برخی قابلیت‌های پیش‌فرض مانند قرارگیری فرم‌های تماس با ما و لینک به شبکه‌های اجتماعی به طور خودکار، از مزایای طراحی سایت با این سرویس است.

سریع‌ترین راه ساخت سایت با هوش مصنوعی

طراحی سایت با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. رایج‌ترین آنها طراحی سایت به کمک برنامه‌نویسی و یا استفاده از سیستم‌های تولید محتوا همچون وردپرس است.

اما طراحی سایت با هوش مصنوعی که روشی مدرن و به‌روز است که در یکی دو سال اخیر در جهان مورداستفاده قرار گرفته است را می‌توان با اطمینان سریع‌ترین راه ساخت سایت دانست.

تنها با واردکردن اطلاعاتی اندک و پاسخ به پرسش‌هایی کوتاه در عرض چند دقیقه وب‌سایت موردنظر شما توسط هوش مصنوعی طراحی می‌شود.
کاربرد طراحی سایت رایگان با هوش مصنوعی

هرچند که طراحی سایت با زبان‌های برنامه‌نویسی و یا وردپرس قطعاً اصولی‌تر و دقیق‌تر از طراحی سایت با هوش مصنوعی است و نمی‌توان هوش مصنوعی را جایگزین قطعی برای سایر روش های طراحی سایت دانست. اما طراحی سایت با هوش مصنوعی آن هم به‌صورت رایگان می‌تواند در حرفه و کسب‌وکار شما بسیار تأثیرگذار باشد.

ساخت وب سایت با هوش مصنوعی مزایای بسیاری دارد که به کاربرد گسترده آن منجر می‌شود. این مزایا به شرح زیر است:

سرعت بالا

برای طراحی سایت به روش برنامه‌نویسی، روزها و ساعت‌ها لازم است تا کدهای لازم را وارد کنید و سایت مورد نظر را طراحی کنید.

همچنین با استفاده از وردپرس نیز ممکن است زمان زیادی برای ساخت سایت صرف کنید.

در موقعیت‌هایی که در مدت‌زمان خیلی کم ‌نیاز به یک سایت طراحی شده دارید می‌توانید از ساخت سایت با هوس مصنوعی و ابزارهای آن استفاده کنید. با کمک‌گرفتن از بعضی از این ابزارها در کمتر از یک ساعت سایت خود را تحویل می‌گیرید.

سفارشی‌سازی و خودکارسازی

با ارائه برخی قابلیت‌های خودکار به هنگام طراحی سایت با هوش مصنوعی، می‌توانید زمان آن را در انجام برخی کارهای مهم دیگر صرف کنید.

تخصصی بودن

اگرچه هوش مصنوعی هنوز در ابتدای راه توسعه و پیشرفت خود است و به‌احتمال زیاد طراحی سایت به روش برنامه‌نویسی بسیار اصولی‌تر است، اما نمی‌توان از تخصص و حجم اطلاعات و داده های موجود در ابزارهای هوش مصنوعی که برای ساخت سایت یا هر موضوع دیگری از آن بهره می‌برد غافل شد.

بهترین ابزارهای طراحی سایت با هوش مصنوعی

ابزارهای زیادی برای طراحی سایت با هوش مصنوعی می‌توانند کمک دهنده باشند که برخی از بهترین و پرکاربردترین این ابزارها را در این قسمت معرفی می‌کنیم.

Wix ADI

این ابزار کاربردی و فوق‌العاده برای طراحی یک سایت حرفه‌ای و زیبا بدون نیاز به کدزنی و فقط با واردکردن برخی اطلاعات موردنیاز درباره سایت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

The Grid

طراحی یک سایت منحصربه‌فرد و خلاقانه با الگوریتم‌های تخصصی هوش مصنوعی به‌وسیله این ابزار امکان‌پذیر است.

Jasper

از این ابزار می‌توانید برای تولید محتواهای متنی تأثیرگذار و سئوفرندلی بهره ببرید.

Fronty

به کمک ابزار Fronty می‌توانید قالب‌هایی که در برنامه‌های گرافیکی همچون فتوشاپ تولید کردید را به کدهای HTML و CSS  تبدیل کنید.

آیا ابزارهای AI می‌توانند جایگزین طراحان سایت شوند؟

ممکن است این سؤال ذهن شما را نیز به عنوان یک طراح سایت درگیر کرده باشد. پاسخ این است که با قابلیت‌های امروزی هوش مصنوعی، قطعاً نمی‌توان آن را جایگزینی برای طراح سایت در نظر گرفت؛ بلکه طراحی سایت با هوش مصنوعی، ابزاری است که می‌توانید به کمک آن کارهای خود را سریع‌تر انجام دهید.

برای مثال می‌توانید قالب کلی سایت خود را با هوش مصنوعی بسازید و زمانی که از این کار ذخیره کردید را صرف ایجاد جزئیات و محتوای بهتر و تخصصی در سایت خود کنید.

معایب طراحی سایت با هوش مصنوعی و ابزارهای آماده

طراحی وب سایت با هوش مصنوعی علی‌رغم تمامی مزایا و ویژگی‌های مثبت آن با برخی معایب و مشکلات همراه است. این معایب به طور کلی عبارت‌اند از:

کیفیت طراحی

هرچقدر هم به قدرت هوش مصنوعی متکی باشیم؛ اما نکته حائز اهمیت این است که هوش مصنوعی حداقل با ابزارهای امروزی‌اش، هیچگاه نمی‌تواند مانند یک انسان خلاقانه به طراحی و خلق جزئیات بپردازد.

در نتیجه کیفیت ساخت سایت با هوش مصنوعی به لحاظ محتوا ممکن است نسبت به سایت‌های طراحی شده با سایر روش ها، ضعیف‌تر باشد.

افزایش هزینه ها

اگرچه برخی از سایت‌های هوش مصنوعی به طور رایگان فعالیت می‌کنند؛ اما اکثر آنها به طور پولی طراحی سایت را انجام می‌دهند و گاهی استفاده از آنها نیازمند تکنولوژی‌های پیشرفته بر روی سیستم است.

نیاز به ایجاد تغییرات و به‌روزرسانی

سایتی که توسط هوش مصنوعی طراحی می‌شود احتمالاً نیاز دارد تا دوباره توسط شما بررسی شده و ایرادات آن رفع شود. از طرفی لازم است به طور مداوم الگوریتم‌های موجود در هوش مصنوعی را آپدیت و به‌روزرسانی کنید.

مشکل سایت‌های فارسی

عدم پشتیبانی از قابلیت راست‌چین و فونت‌های فارسی از معایبی است که سرویس‌های ساخت سایت با هوش مصنوعی در طراحی سایت برای فارسی‌زبانان دارند.

محدودیت در ویرایش

با اینکه برخی سرویس های ساخت سایت با هوش مصنوعی امکان ایجاد تغییرات و ویرایش دستی را فراهم می‌کنند؛ اما به طور کلی این قابلیت در هوش مصنوعی محدود است و اگر پس از مدتی قصد ارتقا یا تغییرات کلی در سایت را داشته باشید با مشکل مواجه خواهید شد.
نحوه استفاده از هوش مصنوعی المنتور

المنتور یکی از محبوب‌ترین صفحه‌سازهای وردپرس است که  به کمک آن می‌توانید به‌راحتی و بدون داشتن دانش برنامه‌نویسی صفحات سایت خود را با جزئیات طراحی کنید.

حال با اضافه‌شدن هوش مصنوعی به این صفحه‌ساز پرکاربرد، فرایند طراحی سایت با امکانات بسیار متنوع‌تر و قابلیت‌های بیشتر انجام‌پذیر است.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی المنتور بسیار آسان است. برای این کار ابتدا پلاگین المنتور را در سایت خود نصب کنید.

ساده‌ترین کاربرد هوش مصنوعی المنتور تولید محتوای متنی به هر زبان و حتی با هر لحن درخواستی شماست که برای استفاده از آن وارد بخش نوشتن متن می‌شوید و بر روی گزینه Write With Ai کلیک می‌کنید تا از قابلیت‌های هوش مصنوعی المنتور استفاده کنید.

طراحی سایت با هوش مصنوعی چگونه است؟

به طور کلی فرایند طراحی سایت با هوش مصنوعی از مراحل زیر پیروی می‌کند.

مرحله اول: انتخاب ابزار هوش مصنوعی

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد ابزارهای مختلفی برای ساخت سایت با هوش مصنوعی وجود دارند که هریک ویژگی و کاربرد خاص دارد.

قبل از هر چیز با توجه به نیاز و اهداف سایت خود، مناسب‌ترین ابزار هوش مصنوعی را انتخاب کنید.

مرحله دوم: انتخاب قالب یا تم و طرح سایت

برخی سرویس‌های طراحی سایت با هوش مصنوعی برای ساخت سایت، قالب‌ها و طرح‌های ظاهری مختلفی برای شما نمایش می‌دهند تا از بین آنها قالب سایت موردنظر خود را انتخاب کنید و سرعت راه‌اندازی سایت را بالا ببرید.

مرحله سوم: سفارشی‌سازی

هنگامی که کلیت ساخت سایت با هوش مصنوعی طراحی شد، وقت آن است که جزئیاتی همچون محتوا، تصاویر، تایپوگرافی و فونت‌ها و رنگ بخش‌های مختلف سایت خود را تغییر داده و سفارشی‌سازی کنید.

مرحله چهارم: انتشار سایت طراحی شده

برای انتشار یک سایت و نمایش آن به عموم توسط مرورگرهایی همچون گوگل، لازم است سایت طراحی شده بر روی یک هاست و دامنه بارگذاری شوند که برای این کار هم می‌توانید از برخی ابزارهای هوش مصنوعی کمک بگیرید.

سخن نهایی

طراحی سایت با هوش مصنوعی از سریع‌ترین روش‌های ساخت سایت است که امروزه موردتوجه بسیاری قرار گرفته است.

با استفاده از ابزارهای متنوع هوش مصنوعی و سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، می‌توان در مدت‌زمان کمی سایت مورد نظر خود را طراحی کرد.

برخی از سرویس‌های طراحی وب سایت با هوش مصنوعی همچون Hocoos به‌صورت رایگان طراحی سایت را انجام می‌دهند و برخی از آنان به‌صورت پولی فعالیت می‌کنند.

ساخت سایت با هوش مصنوعی مزایا و معایبی دارد. از مزایای آن می‌توان به سرعت بالا، خودکارسازی و تخصص هوش مصنوعی اشاره کرد و از معایب آن می‌توان کیفیت پایین طراحی، افزایش هزینه‌ها، محدودیت در ویرایش و غیره را نام برد.

لازم به ذکر است که طراحی سایت با هوش مصنوعی جایگزینی برای طراحان سایت نیست و تنها به عنوان فرصت و ابزاری برای بهبود عملکرد و سرعت‌بخشیدن به کار می‌توان از آن بهره برد.

 

امتیاز شما به محتوا:

دیدگاهتان را بنویسید