قوانین استفاده از آسانسور در آپارتمان


با توسعه آپارتمان نشینی و ساخت برج های بلند، آسانسور به یکی از مهم ترین اجزای ساختمان تبدیل شده است. طبق مقررات ساختمانی استفاده از آسانسور در ساختمان های بیش از سه طبقه الزامی است. اما گاهی اوقات ساختمان های دو یا سه طبقه از آسانسور نیز استفاده می کنند. استفاده از آسانسور در آپارتمان مزایای زیادی برای ساکنین دارد. اما در عین حال باعث ایجاد مشکلات و اختلاف نظر در بین ساکنین ساختمان می شود. قوانین آسانسور را می توان راه حل مناسبی برای حل این نوع مشکلات دانست. این سیاست ها شامل دستورالعمل های خاص در مورد هزینه های ماهانه، هزینه های تعمیر و نگهداری و سایر موارد مانند نصب و راه اندازی آسانسور می باشد. در مقاله بعدی با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی قوانین مربوط به آسانسور بپردازیم. همچنین به پروژه شهر گرینلند چیتگر اشاره خواهیم کرد.

قوانین مربوط به نصب آسانسور

استفاده از آسانسور در آپارتمان های بیش از 4 طبقه ضروری و ضروری است. در واقع در صورت نبود آسانسور، مجوز تکمیل کار به ساختمان مربوطه داده نخواهد شد. اما گاهی ساکنان ساختمان های دو یا سه طبقه نیز تمایل به نصب آسانسور دارند. در این شرایط ممکن است برخی از ساکنان مخالف نصب آسانسور باشند و از پرداخت هزینه نصب آسانسور خودداری کنند. در این شرایط چاره چیست؟! چه قوانینی در این زمینه وضع شده است؟!

در صورت وجود مکان و محیط برای نصب آسانسور در ساختمان، ساکنین موافق نصب آسانسور می توانند آن را خریداری و در ساختمان نصب کنند. معمولاً در این شرایط ساکنین طبقه اول و همکف با نصب آسانسور مخالف هستند و ساکنین طبقات بالا تمایل به استفاده از آسانسور در آپارتمان دارند. در این زمینه یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید بدانید. در صورتی که مساحت کل طبقات فوقانی که نیاز به نصب آسانسور دارند بیشتر از مساحت کل طبقات پایین باشد، ساکنین طبقات فوقانی می توانند نسبت به نصب آسانسور اقدام و سهم پرداختی را دریافت کنند. ساکنین طبقه اول و همکف همچنین توجه داشته باشید که مسئولیت پیگیری کارهای مربوط به نصب آسانسور و اخذ موافقت بین ساکنین ساختمان به عهده مدیر ساختمان خواهد بود.

قوانین حمل و نقل کالا با آسانسور

حمل و نقل کالا و اثاثیه فقط با آسانسور باربری مجاز است. به عبارتی عزیز شما نمی توانید از آسانسور برای حمل اثاثیه، بار، نخاله های ساختمانی، مصالح و … استفاده کنید. ضوابط استفاده از آسانسور در آپارتمان ها حمل و نقل کالا و وسایل در آسانسورهای مسافربری را ممنوع کرده و جریمه خاصی برای این امر در نظر گرفته شده است. حمل اجسام در آسانسور می تواند استرس بیشتری نسبت به آسانسور وارد کند و این مشکل به نوبه خود می تواند احتمال شکستگی و سقوط آسانسور را افزایش دهد. البته در نظر داشته باشید که در برخی ساختمان ها که آسانسور باربری ندارند امکان حمل اثاثیه با آسانسور غیر باربر و توافقی با هیات مدیره وجود دارد.

قوانین سرویس و نگهداری آسانسور

استفاده از آسانسور در آپارتمان نیاز به سرویس دوره ای و نگهداری اولیه دارد. اما نگهداری آسانسور مستلزم هزینه هایی است که باید مشترکاً توسط ساکنین آپارتمان پرداخت شود. آیا قوانین خاصی در خصوص سرویس و نگهداری آسانسور وجود دارد؟! آره؛ مراقبت و نگهداری از آسانسور بسیار مهم است. زیرا این امر ارتباط مستقیمی با سلامت ساکنان آپارتمان دارد. سرویس و نگهداری آسانسور باید به صورت منظم و ماهانه انجام شود. بازرسی و نگهداری آسانسور شامل قسمت های مختلفی است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بررسی وضعیت موتور آسانسور و گیربکس
  • وضعیت کابل های کششی را بررسی کنید
  • روغن کاری ریل
  • بررسی سلامت کابین
  • کنترل سطح کف
  • آچار قطعات مهم و حیاتی
  • بررسی وضعیت تهویه کابین
  • بررسی قابلیت سرویس دهی درب آسانسور
  • و…

طبق قوانین جاری در این زمینه، هیئت مدیره ساختمان باید ماهانه آسانسور را بازرسی و سرویس کند. البته سالی یک بار باید آسانسور به طور کامل بازدید و تعمیرات لازم انجام شود. در صورت بروز خرابی یا نقص فنی آسانسور، مدیر ساختمان باید اطلاعات لازم را ارائه و هزینه تعمیر آن را از ساکنان دریافت کند.

قوانین خسارت آسانسور

طبق این قوانین هر ساکن ساختمانی که به آسانسور آسیب وارد کند باید مسئولیت تعمیر آسانسور را بر عهده بگیرد و هزینه تعمیر آسانسور را بپردازد. استفاده از آسانسور در آپارتمان باید اصولی و در چارچوب قوانین خاصی انجام شود. در این صورت احتمال خرابی آسانسور و ایجاد اختلاف بین ساکنین ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

قوانین مربوط به هزینه ماهانه

طبق قوانین استفاده از آسانسور در آپارتمان ها، تمامی آپارتمان ها باید هزینه آسانسور ماهانه را پرداخت کنند. فرقی نمی کند واحدی خالی از سکنه باشد یا ساکنان آن در حال تردد باشند، در همه موارد همه واحدها باید هزینه ماهانه را پرداخت کنند. دو روش برای تعیین هزینه ماهیانه آسانسور وجود دارد. در روش قانونی هزینه مشخصی تعیین شده و تمامی ساکنین ملزم به پرداخت آن خواهند بود. اما در روش قراردادی بین ساکنین آپارتمان توافق می شود که واحدهای خاصی مانند طبقه اول و همکف، ماهیانه کمتری نسبت به سایر واحدهای ساختمان پرداخت کنند.

قوانین بیمه آسانسور

استفاده از آسانسور در آپارتمان می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد و حرکت بین طبقات را به صورت عملی تسهیل کند. اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از آسانسور می تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. مواردی مانند قطع عضو، مرگ، جراحت و غیره. می توان خطرات احتمالی استفاده از آسانسور را در نظر گرفت. استفاده از بیمه آسانسور را می توان راه حل مناسبی برای جبران این گونه مشکلات دانست. معمولا هیئت مدیره ساختمان باید به بیمه آسانسور رسیدگی کند و ساکنان را از این بابت راحت کند. هزینه بیمه آسانسور نیز معمولاً به عنوان بخشی از هزینه ماهانه محاسبه می شود.

استفاده از آسانسور در آپارتمان و قوانین آن

استفاده از آسانسور در ساختمان می تواند تردد افراد و وسایل را تسهیل کرده و رضایت ساکنین را افزایش دهد. اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از آسانسور تابع قوانین خاصی است که باید به عنوان عضوی از ساختمان به دقت رعایت کنید. پروژه چیتگر شهر گرینلند را می توان یکی از جدیدترین پروژه های منطقه 22 تهران دانست که آینده خوبی دارد. تمامی آپارتمان ها و برج های ایجاد شده در این پروژه دارای امکانات قابل توجهی هستند. استفاده از آسانسورهای باکیفیت در ساخت این برج ها را می توان یکی از ویژگی های مثبت آنها دانست. در این مقاله به معرفی و بررسی قوانین استفاده از آسانسور در آپارتمان پرداختیم. ما همچنین مختصری در مورد پروژه شهرک سازی چیتگر گرینلند ارائه کردیم. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این پروژه کسب کنید، به صفحه پروژه اختصاصی شهر گرینلند مراجعه کنید.

منبع:

به این پست امتیاز دهید

بازدید: 10 بار بازدید
دسته: گزارش
تاریخ: 15 می 2024
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید