لایسنس سی پنل چیست؟ تفاوت بین مجوز مشترک و مجوز انحصاری


مانند بسیاری از مدیران وب سایت دیگر، ممکن است در مورد خرید لایسنس مناسب شک داشته باشید. سوالی که پیش می آید این است که لایسنس سی پنل چیست؟ و تفاوت بین مجوز مشترک و مجوز انحصاری چیست؟ برای درک کامل موضوع مجوز تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مجوز چیست؟

بیایید همه چیز را از نو شروع کنیم؛ مجوز به چه معناست؟ اگر بخواهیم پاسخ این سوال را به زبان ساده توضیح دهیم; باید به خاطر داشته باشید که هنگام نصب یک بازی، ویندوز یا حتی یک برنامه، شماره سریال یا کلید را وارد کرده اید. این عدد دقیقاً همان مجوز برنامه است.

کلمه License در لغت به معنای مجوز است، اما در علوم کامپیوتر به معنای مجوز استفاده از یک نرم افزار یا برنامه خاص است. به عبارت دیگر کد فعال سازی نصب و استفاده از برنامه را لایسنس می گویند. در صورت استفاده از لایسنس معتبر برای برنامه، علاوه بر امنیت بیشتر، قابلیت های دیگری مانند آپدیت را نیز دریافت خواهید کرد.

لایسنس سی پنل چیست؟

سی پنل همچنین یک رابط کاربری گرافیکی و کنترل پنل عالی برای مدیریت هاست و سرور طراحی کرده است. طبیعتاً برای استفاده از سی پنل باید هزینه آن را پرداخت کرده و لایسنس سی پنل خریداری کنید. متاسفانه به دلیل تحریم ایران توسط سی پنل امکان استفاده از لایسنس اورجینال در ایران وجود ندارد. همچنین به دلیل گرانی دلار استفاده از آن به صرفه نیست.

بنابراین می توانیم از مجوز اشتراک استفاده کنیم که در ادامه توضیح خواهیم داد که مجوز اشتراک چیست؟ اما برای درک بهتر موضوع بهتر است قبل از آن بدانیم لایسنس انحصاری چه مزایایی دارد؟

مزایای مجوز انحصاری

لایسنس اصلی یا انحصاری همان لایسنس ارائه شده توسط شرکت است و نسبت به نسخه اشتراکی یا کرک شده امنیت بیشتری دارد. این لایسنس از ثبات بیشتری بهره می برد و از پشتیبانی شرکت برخوردار خواهید بود.

همچنین امکانات نرم افزار به طور کامل در اختیار شما قرار گرفته است. البته همانطور که گفتیم با توجه به تحریم ایران، خرید این مجوز کمی پیچیده و پرهزینه است.

مجوز اشتراک چیست؟

لایسنس اشتراکی دقیقاً همان لایسنس اختصاصی است که بدون اطلاع سازنده با ترفندهای خاصی بین چندین مشتری به اشتراک گذاشته می شود. کارایی این محصول دقیقا مشابه لایسنس اصلی بدون هیچ تفاوتی می باشد. فقط با این روش هزینه تا حد زیادی کاهش می یابد. مجوز اشتراک هیچ تغییری در سرور یا سرویس ایجاد نمی کند. همچنین در صورت نیاز می توانید به راحتی آن را حذف کرده و لایسنس اصلی را جایگزین کنید.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که مجوز اشتراک با مجوز کرک شده متفاوت است. لایسنس کرک شده امنیت بسیار پایینی دارد و توصیه می کنیم به هیچ وجه از آن استفاده نکنید.

مزایای مجوز اشتراک

(نوع tie_list=”چک لیست”)

  • امنیت بیشتر در برابر مجوز قفل شکسته (کرکی).
  • امکان استفاده از به روز رسانی های سازنده
  • امکان حذف و بازگشت به لایسنس اصلی
  • قیمت پایین تر از نسخه اصلی

(/tie_list)

مجوز مشترک یا مجوز انحصاری؟

همانطور که مشاهده کردید، ما مزایا و معایب هر دو سرویس را توضیح داده ایم. یک مجوز مشترک می تواند هزینه های شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما مطمئناً ویژگی های مجوز اختصاصی را ندارد.

گنجه هم از مجوزهای اصلی و هم از مجوزهای مشترک استفاده می کند. لطفاً توجه داشته باشید که مجوزهای مشترک به هیچ وجه پرزدار نیستند و همیشه می توانند از سرور اصلی به روز شوند. ما از یک مجوز (از طریق روتر) برای چندین سرور فقط به عنوان راهی برای کاهش هزینه های دلاری کاربر استفاده می کنیم. دلیل این امر این است که اگر از لایسنس های اصلی برای همه سرورها استفاده کنیم، هزینه سرویس ها بسیار بیشتر می شود و کاربران قادر به پرداخت هزینه آنها نیستند. (تقریبا تمام شرکت های هاستینگ در ایران از این روش استفاده می کنند). البته این کار مشکلی در عملکرد لایسنس و سرور ایجاد نمی کند.

تفاوت بین مجوز cPanel VPS و مجوز سرور اختصاصی چیست؟

مجوز سرور مجازی فقط روی سرورهایی کار می کند که دارای نرم افزار مجازی سازی مانند OpenVZ هستند. مجوز سرور اختصاصی برای سرورهای فیزیکی استفاده می شود. هیچ تفاوتی بین این دو لایسنس از نظر امکانات و عملکرد وجود ندارد.

نتیجه

در این مقاله به توضیح این موضوع پرداخته ایم لایسنس سی پنل چیست؟ و تفاوت بین مجوز مشترک و مجوز انحصاری چیست. همچنین با مزایا و معایب هر یک از این مجوزها آشنا شدید. گنجهاست هم مجوز مشترک و هم مجوز انحصاری دارد. در صورت نیاز می توانید از هر کدام از آنها استفاده کنید. به مجوز اشتراک بخرید یا خرید مجوز انحصاری به سایت کمدهاست مراجعه کرده و وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاهتان را بنویسید