مدیریت پروژه طراحی سایت و نکاتی که باید رعایت کنیم


آنچه در این مقاله می‌خوانید

مدیریت پروژه طراحی سایت

توی این مقاله قصد داریم در مورد این صحبت کنیم که وقتی پروژه طراحی وبسایت گرفتیم، چطور مدیریت پروژه طراحی سایت رو به بهترین شکل ممکن انجام بدیم.

اگه نمی‌دونید چطور پروژه طراحی سایت بگیرید، توی این ویدیو کامل در موردش صحبت کردیم. در مورد پروژه طراحی سایت دلاری هم قبلا صحبت کردیم.

اما در مورد اینکه چطور یک پروژه طراحی سایتی که قبلا گرفتیم رو مدیریت کنیم، توی این مقاله کامل صحبت می‌کنیم. چطور از مشتری پول بگیریم، چطور پروژه رو تحویل بدیم و …

فرایند دریافت هزینه طراحی سایت از مشتری

اولین مورد این هست که چطور هزینه طراحی سایت رو از مشتری دریافت کنیم. هزینه رو قبل از شروع کار دریافت کنیم یا بعد از انجام کار؟ مهم‌ترین موضوع هم در پروژه طراحی سایت قطعا هزینه‌ای هست که دریافت می‌کنید.

قطعا نمیشه گفت که ابتدای کار تمام هزینه رو از مشتری دریافت کنید. چون طبیعتا مشتری به شما اعتماد لازم رو برای پرداخت تمام هزینه نداره. از طرفی دیگه هم نمیشه گفت کار رو انجام میدم و بعد هزینه پروژه رو دریافت می‌کنم. چون توی سال ۸۸ تا ۹۴ که کار طراحی سایت انجام دادم، با مشتری‌های زیادی سر و کار داشتم که بعد از انجام کار، هزینه‌ای به حساب واریز نکردند.

داستان مشتری‌ای که هزینه‌ای پرداخت نکرد!

سال ۸۹-۹۰ مشتری‌ای داشتم که یک شبانه روز از طریق اسکایپ با من در ارتباط بود و یک پروژه رو با هم پیش بردیم. بعد از یک هفته هیچ پرداختی نداشت و عملا این پروژه طراحی سایت یک تجربه خوب بود که هیچوقت بدون دریافت هزینه اولیه (یا به اصطلاح بیعانه) هیچ پروژه‌ای رو شروع نکنم.

بهترین روش برای دریافت هزینه از مشتری

بهترین روش دریافت هزینه طراحی سایت در مشتری این هست که ۵۰ درصد از هزینه رو از مشتری دریافت کنید. سپس کار رو شروع کنید و بعد از انجام کار و تحویل دمو به مشتری، ۵۰ درصد مابقی رو دریافت کنید. بعد از این مرحله پروژه رو به سایت اصلی مشتری منتقل کنید. این بهترین روش برای دریافت هزینه طراحی سایت هست.

فقط خیلی مراقب باشید که قبل از پرداخت تمام هزینه، حتی یک خط از کدها یا فایل‌های آماده شده پروژه را به مشتری تحویل ندهید. این موضوع بسیار بسیار مهم هست. چرا که بعد از تحویل کار، معمولا هزینه‌ای به شما پرداخت نخواهد شد.

منظور از دموی طراحی سایت این هست که طرح طراحی شده را روی سایت خودتان (معمولا یک ساب دامین یا دامنه تستی) اجرا کنید تا مشتری بتواند سایت طراحی شده را مشاهده و از تکمیل شدن طرح مطمئن شود.

در مرحله تحویل دمو فقط آدرس سایت را ارسال کنید و هیچ اطلاعاتی از پنل مدیریت وردپرس یا هاست ارائه نکنید.

اگر اعتباری نزد مشتری ندارید و تازه کار هستید، می‌توانید کمتر از ۵۰ درصد از هزینه را هنگام شروع کار دریافت کنید. اما مقدار این هزینه نباید آنقدر کم باشد که مشتری قید پروژه را زده و دیگر حتی پاسخ شما را هم ندهد.

خرید هاست و دامنه برای مشتری طراحی سایت

خیلی از شما طراحان سایت این سوال رو دارید که هاست و دامین رو به اسم خودم خریداری کنم یا به نام مشتری؟! جواب این سوال مشتری هست. به این دلیل که مشتری بعد از شما باید بتواند هاست خود را مدیریت، تمدید و ارتقا دهد. قطعا باید به نام مشتری خرید هاست و دامنه را انجام دهید. اطلاعات پنل مدیریت هاست و دامین را تا قبل از دریافت هزینه نزد خود نگه دارید و پس از آن به مشتری ارائه کنید.

با این کار مشتری می‌تواند به راحتی هاست خود را تمدید و مدیریت کند. این مورد مشکل قانونی هم دارد. چرا که هاست و دامینی که به نام شماست برای شما مشکلات قانونی ایجاد خواهد کرد و مسئولیت زیادی دارد. مخصوصا اگر دامنه IR باشد.

قرار داد طراحی سایت با مشتری

معمولا نیازی به قرارداد طراحی سایت نیست. چرا که دردسرهای آتی برای پیگیری قرارداد بسیار زیاد هست و مشتری برای چند میلیون تومان پیگیری‌ای انجام نمی‌دهد. پس بهتر است کار را تمام و کمال انجام دهید، رزومه خوب برای خود ایجاد کنید تا نیازی به قرارداد نداشته باشید. اما در صورت نیاز، می‌توانید نمونه قرارداد طراحی سایت را از لینک زیر دریافت کنید.

  • در عقد قرارداد طراحی سایت موارد زیادی هست که باید توجه کنید، تمامی موارد در ویدیوی بالا به صورت مختصر توضیح داده شد.

برای خودتان اعتبار ایجاد کنید

بهترین روش برای مدیریت پروژه طراحی سایت، داشتن اعتبار هست. اعتبار داشته باشید تا مشتری به شما اطمینان کند و به راحتی بتوانید هزینه مورد نظرتان را همان ابتدای کار دریافت کنید. چرا که شما اعتبار لازم را نزد مشتری دارید. چرا که شما نمونه کارهای بسیار خوبی دارید و تیم شما یک تیم شناخته شده هست. پس سعی کنید برای خودتان اعتبار و امتیاز جمع‌آوری کنید.

برای جذب اعتبار، باید پروژه‌های زیادی بگیرید، نمونه کارهای خوبی بسازید و در نهایت یک تیم عالی و قدرتمند داشته باشید.

به امید موفقیت شما در این حوزه. راستی! اگر طراحی سایت رو شروع نکردید، آموزش رایگان ساخت سایت در ۲ ساعت را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید