معرفی Breadcrumbs |نکات مهم بردکرامب در سئو سایت⭐️آموزش ساخت


در دهه های اخیر شاهد پیشرفت های چشمگیری در تکنولوژی هستیم. جستجوگر گوگل نیز از قافله عقب نمانده با این پیشرفت همراه شده است. به طوری که هر چند وقت یکبار کنسول های جذاب و جدیدی را در این غول اینترنتی یعنی گوگل می بینیم. امکاناتی که در این مرورگر ایجاد می شود برای راحتی و رفاه حال کاربران است. یک نمونه بی نظیر از این امکانات Breadcrumbs نام دارد که توانسته در مدت زمان کوتاهی نگاه بسیاری از کاربران را به خود جلب نماید. با تجربه در ارتباط با سامانه فعال شده تصمیم گرفته در این راستا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهد؛ پس تا پایان مطالب با ما همراه باشید.

Breadcrumbs چیست؟

آیا شما از جمله کاربرانی هستید که به طور مادام در جستجوگر گوگل فعالیت دارید؟ اگر جزء این دسته از کاربران به شمار می آیید، دیده اید که هر چند وقت یک بار مرورگر گوگل امکانات فوق العاده ای را برای خود ایجاد می کند، یکی از این امکانات بردکرامب ها هستند. حال این Breadcrumbs چه معنای دارد؟ این کلمه از دو واژه Bread که به معنای نان و crumbs به معنای ریزه یا خورده شکل گرفته است. شاید نام آن برای شما نیز عجیب باشد.

Breadcrumbs بر گرفته از یک داستان شیرین و بی نظیر یک خواهر و برادر است که بعد از ماجراهای بسیار جالبی مسیر و راه خانه خود را از طریق نان ریزه های که در مسیر قرار دارد، پیدا می کنند. با این توضیح تقریبا متوجه شدیم که بردکرامب یک مسیر یا ریز و خورده است که از طریق آن کاربران به راحتی می توانند مقصد خود را بیابند. توضیح کامل تر Breadcrumbs این است که راهنمایی برای پیدا کردن مسیر با کلیک کردن است و شما را به درک ساختار سایت می رساند.

محل قرار گیری Breadcrumbs:

این مسیریاب در تمامی سیستم عامل ها، سایت ها، برنامه های نرم افزاری و وبلاگ ها کاربرد دارد و جایگاه کاربران را به نمایش می گذارد و با علامت > دیده می شود. حال محل استقرار آن در بالا یا پایین صفحه است.

انواع Breadcrumbs

این نشانگرها و مسیر راهنماها بخشی از طراحی رابط کاربری به شمار می آیند که توانسته مسیر حرکت کاربران را ساده و آسان کند. این سادگی به حدی رسیده که کاربران با تنها یک کلیک به دایرکتوری مورد نظر می رسند. بردکرامب ها را بر اساس مبنا به سه دسته تقسیم کرده اند که شامل :

 • بردکرامب ها بر مبنای مکان
 • بردکرامب ها بر مبنای ویژگی
 • بردکرامب ها بر مبنای تاریخچه

بردکرامب ها بر مبنای مکان:

چگونگی بازگشت به صفحه اصلی را بر عهده دارد. با در اختیار داشتن این نوع از بردکرامب کاربران به راحتی متوجه می شوند که در کجای سایت قرار دارند. این نوع از Breadcrumbs در اغلب سایت ها در بالای صفحه قرار می گیرند.

بردکرامب ها بر مبنای ویژگی:

این نوع از بردکرامب ها را اغلب در سایت های تجارتی، آن هم از نوع الکترونیک می توان دید. بسیاری از سایت های تجاری مانند: دیجی کالا محصولات خود را بر اساس ویژگی های مانند نوع، سایز، رنگ و برند دسته بندی می کند. این نوع از Breadcrumbs که به نمایش گذاشتن ویژگی ها را بر عهده دارد از بهترین گزینه ها برای شرکت های تجاری مناسب است.

بردکرامب ها بر مبنای تاریخچه

این نوع از Breadcrumbs مشخص کننده مسیر طی شده توسط کاربر است. بردکرامب های تاریخچه ای همانند تاریخچه مرورگر عمل می کنند؛ یعنی به کاربر نشان می دهند که چه مسیری را تا به حال طی کرده است.

تا به اینجا مطالبی را در مورد بردکرامب ها و انواع آن ها بازگو کردیم، اما یک سوال پیش می آید؛ که آیا این Breadcrumbs بر سئو سایت مورد نظر تاثیر گذار است؟ اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید با ما همراه باشید؛ زیرا قصد داریم در مورد آن توضیحاتی را بیان کنیم.

تاثیر Breadcrumbs بر سئو سایت

بردکرامب ها و انواع آن تاثیرات بسیاری روی سئو سایت می گذارد که در مطالب زیرین به چند نمونه آن اشاره داریم.

 • ربات های جستجوگر گوگل

قطعاً این موضوع را می دانید که ربات های جستجوگر گوگل به دنبال ایندکس کردن صفحات سایت ها هستند. این امر با داشتن یک مسیر بی عیب و نقص به راحتی امکان پذیر است. یعنی اگر سایتی که مشکل داشته باشند به هیچ عنوان ایندکس نخواهد شد و دسترسی مرورگر گوگل به اطلاعات به سختی انجام می شود. این بردکرامب ها راه را سهل کرده اند. آن ها کارایی سایت را بالا برده اند و باعث شده اند که کاربران یک تجربه کاری بی نظیر را درک نمایند.

اگر شما از جمله افرادی هستید که در سایت خود از راهنمایی صفحات استفاده کرده اید باید بدانید که در هنگام بالا آمدن صفحه مرورگر گوگل ساختار سایت و جایگاه مطالب به کابران نمایش داده می شود. این امر نمایش جایگاه مطالب نظر متقاضیان را جلب می کند و به دنبال آن CTR را افزایش می دهد. بردکرامب هایی مانند الگوریتم پنگوئن و پاندا از موارد بی نظیری هستند که نرخ کلیک کردن را بالا می برند.

کاربران بسیاری در جستجوگر گوگل وجود دارند که هر کدام موضوع خاصی را مدنظر دارند و به دنبال جمع آوری اطلاعات در آن زمینه هستند. حال اگر سایت شما قابلیت ناوبری نشانگر صفحات را داشته باشد، آن ها می توانند به راحتی موضوعات خود را پیدا و دنبال کنند. این موضوع باعث می شود جابجایی در صفحات به آسانی صورت بگیرد و نرخ پرش نیز کاهش یابد.

 • افزایش و بهبود تجربه کاربری

بهبود تجربه کاربری این گونه انجام می شود که در برخی از مواقع آن ها فراموش می کنند، که در کجا قرار دارند و مسیر طی کرده چگونه بوده است. این بردکرامب ها هستند که مسیر طی شده را برای آن ها مشخص و یادآور جایگاه هستند.

 • بهبود عملکرد نسخه موبایلی

این را می دانیم که مسیر راهنمایی صفحات موبایلی فونت های بسیار کوچک و به صورت افقی هستند. این بردکرامب ها در سایت ها باعث می شوند که کاربران به راحتی وارد سایت ها شوند. همین امر بهبود عملکرد نسخه موبایلی را بالا می برد و برای آن مفید است.

 • کاهش کلیک بیهوده

قبل از بکارگیری بردکرامب ها برای رسیدن به مطلب مورد نظر باید کلیک های بسیاری صورت می گرفت. اما در حال حاضر این کلیک های بیهوده با بردکرامب ها به حداکثر رسیده است.

شرایط ضروری استفاده Breadcrumbs

به نظر شما چه زمانی می توان از بردکرامب ها استفاده کرد؟ اگر شما صاحب یک سایت با ساختار پیچیده هستید باید بدانید که در این شرایط باید از Breadcrumbs استفاده کنید؛ زیرا موضوعات مختلف و بخش های متفاوت باعث می شود کاربر مسیر و راه طی کرده را فراموش کند، این نشانگر صفحات می تواند به آن ها کمک کند بهتر به دنبال موضوع مدنظر باشند. حال اگر سایتی دسته بندی منظمی نداشته باشد به هیچ عنوان نمی تواند از بردکرامب ها استفاده نماید.

نکته قابل ذکر در مورد Breadcrumbs این است که بردکرامب ها به هیچ وجه نمی توانند جایگزین منوی اصلی سایت شوند زیرا یک قابلیت اضافه کننده هستند.

 • افزودن بردکرامب ها به سایت

حال با این توضیحات شما مشتاق اجرای بردکرامب ها روی سایت خود هستید؛ چگونگی افزودن بردکرامب به سایت را با یکدیگر مرور کنیم.

راه ها و روش های بسیاری برای افزودن بردکرامب ها به سایت وجود دارد. یکی از این راه ها استفاده از وردپرس است. شما می توانید پلاگین به کار ببرد. عمل اجرایی این روش در سیستم های مدیریت محتواهای مختلفی دارد که تک تک آنها با یکدیگر متفاوت هستند. به غیر از این شما می توانید از طریق داده های ساختاری و به صورت دستی بردکرامب ها را به سایت موردنظر اضافه کنید.

نحوه ایجاد Breadcrumbs در وردپرس

راه های فعال سازی بردکرامب با کمک افزونه های از قبیل:

فعال سازی با افزونه Yoast Seo:
فعال سازی بردکرامب از طریق افزونه ها به خصوص افزونه قدرتمند یواست سئو کار دشوار و پیچیده ای نیست. در ابتدای وارد قسمت سئو < جستجو شوید بعد از آن وارد مسیر راهنما شوید و آن را روشن کنید. اگر بخواهید قسمت ها را از یکدیگر جدا کنید باید برای هر یک کاراکتر جداگانه ای مدنظر قرار دهید. در اینجا برای صفحه اصلی یا خانه یک نام به دلخواه انتخاب و دیگر قسمت ها را به طور صحیح کامل نماید.

فعالسازی با افزونه Breadcrumb NavXT:
قبل از هر کاری باید پلاگین را نصب و فعال کنید. بعد از فعالسازی پلاگین وارد قسمت تنظیمات شده و یک کارکتر جداگانه را وارد نماید. این تنظیمات به صورت خودکار و پیش فرض ایجاد شده است و مورد تایید قرار گرفته است؛ حال اگر شما تصمیم گرفته اید آن را شخصی سازی کنید به راحتی می توانید از آن بهره ببرید. اگر قصد دارید بردکرامب را با این افزونه فعال کنید باید به قسمت ابزارک ها در وردپرس مراجعه کنید.

نکات مهم در زمان به کارگیری Breadcrumb

 • از نوشته و آیتم تکراری در بردکرامب‌ها استفاده نکنید؛ زیرا سردرگمی کاربران را به دنبال دارد و رضایت آن ها را کاهش می دهد.
 • برای کاهش سردرگمی کاربران نشانه ها و علامت های آسان و ساده در صفحات به کار ببرید.
 • همزمان به بکارگیری نشانگر مناسب در صفحات به سئو سایت نیز می توانید کمک کنید، پس برای تحقق این امر باید از کلمات کلید مرتبط با موضوع استفاده کنید.
 • از بردکرامب بسیار کوچک و کم حجم باید استفاده شود؛ زیرا این ابزار ثانویه به نوار اصلی سایت باید اضافه شود و هر چه مقدار سایز و حجم آن کوچک تر باشد مناسب تر است. نکته قابل ذکر این است که کاربران نباید احساس کنند که این ابزار جزء نوار اصلی به شمار می آید زیرا ظاهر سایت را نامناسب می کند و رضایت آن ها را نیز کاهش می دهد.
 • استفاده از عنوان مشخص کمک بسیاری به عملکرد سایت می کند، تا می توانید از جاگذاری نشانگر صفحات به جای هدینگ خودداری کنید.
  نشانگر صفحات را به صورت لینک به کار نبرید، چون کاربر با کلیک بر روی آن وارد صفحه جدیدی نمی شود.
 • صفحه ای فعال شده توسط کاربران را می تواند در بردکرامب مشخص کرد برای این منظور باید آن صفحه را به صورت بولد و یا با حروف رنگی برجسته نمایش داد.
 • سطح کلان را به سطح خرد هدایت کنید. یعنی طراحی مسیر راهنمای صفحات، را از قسمت های بزرگ به قسمت های کوچکتر تبدیل کنید. روش اجرای آن در زبان فارسی این گونه است که مسیر نوشتن نشانگر صفحات، از راست به چپ است، پس لینک صفحه اصلی نزدیک‌ترین لینک به سمت راست است و لینک صفحه فعلی نزدیک‌ترین لینک به سمت چپ است، که کاربر در آن حضور دارد. اما در سایت‌های انگلیسی زبان، شروع زنجیره بردکرامب ها به طور کلی برعکس لینک زبان های فارسی عمل می کند. بردکرامب ها نزدیک‌ترین لینک به سمت راست صفحه، صفحه فعلی را نشان می‌دهد.
 • باید دسته‌بندی ها را واضح‌تر به کار ببرید؛ زیرا به مطالب ارائه شده در سایت کمک می کند و عناوین نیز دیگر تکراری نیستند.
 • نشانگر صفحات سایت را باید با نظر مخاطب، اصلاح کرد. مثلا شرکت اپل مسیر راهنمای خود را در پایین صفحه قرار داده است؛ زیرا اکثر مخاطبین این شرکت افراد متخصص و حرفه ای هستند و آنها عقیده دارند باید ابزار بردکرامب باید در پایین صفحه به نماش گذاشته شود.
 • نشانگر صفحاتی که در سایت ها به کار می رود، باید متناسب با سایت با آن سایت باشد. برای مثلا سایت های فروشگاهی اغلب باید از بردکرامب‌های attribute استفاده کنند. سایت آمازون در زمینه استفاده از ناوبری توانسته به درستی عمل کند.

سخن آخر
با ارائه این مطالب قصد داشتیم بیان کنیم که بردکرامب ها چه کارایی و مزایایی دارند. این بردکرامب ها باعث کاهش اتلاف وقت می شوند و این خود یک کمک بی نظیر برای کاربران به شمار می آید. همین امر بازدیدهای فراوان و رضایت مندی را به دنبال دارد. اگر شما نیز خواهان بازدید و بهبود سایت خود هستید، می توانید در این راه از سامانه فعال شده که دارای چند سال سابقه مفید در این زمینه است یاری بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید