نقاشی های باستانی که گذشته “سبز” کویر را آشکار می کند


در نقاشی های 4000 ساله کشف شده در شمال سودان، محققان تصاویری از انسان، بز کوهی، فیل و زرافه را مشاهده کردند.

سنگ نگاره های ماقبل تاریخ که توسط باستان شناسان بر روی دیوارهای محوطه های واقع در صحرای اتبای در شرق سودان کشف شده است، تصویری از این منطقه را نشان می دهد که آنقدر با مناطق خشک کنونی متفاوت است که باورنکردنی به نظر می رسد.

به گزارش فرادید، اگرچه این منطقه در حال حاضر خشک است، اما به گفته این اثر هنری، زمانی پر از پوشش گیاهی سرسبز، مراتع، آب و حیات وحش بوده است.

جالب اینجاست که این اثر هنری تنها حدود 4000 سال قدمت دارد و نشان می دهد که این قسمت از صحرای آفریقا تنها در چند هزار سال دستخوش تغییرات سریع و اساسی شده است.

در یک مطالعه جدید، باستان شناسان دانشگاه Macquarie 16 مکان هنری صخره ای را که در بیابان های اطراف Wadi Halfa، شهری در شمال سودان در نزدیکی مرز مصر یافت شده اند، توصیف کرده اند.

در اشکال مختلف به تصویر کشیده شده در این نقاشی ها، محققان تصاویری از انسان، بز کوهی، فیل و زرافه را یافته اند.

به گفته باستان شناسان، گاوها اغلب در نقاشی های صخره ای نیز ظاهر می شوند که با وجود آب و هوای بسیار خشک صحرای آتبای شگفت آور است.

این منطقه امروزه تقریباً هیچ بارندگی سالانه ای دریافت نمی کند و دامپروری را غیرممکن می کند. برعکس، این سنگ نگاره نشان می دهد که دامداری شغل رایج مردم ساکن در این منطقه در 3000 سال قبل از میلاد بوده است.

دکتر جولیان کوپر، محقق، در بیانیه ای گفت: “کشف تصاویر گاو بر روی این سنگ نگاره ها گیج کننده است، زیرا آنها به آب و مرتع زیادی نیاز دارند و نمی توانند در یک محیط خشک بیابانی زنده بمانند.”

کوپر در سال های 2018 و 2019 رهبری تیمی از باستان شناسان را برعهده داشت و می گوید: وجود گاو در سنگ نگاره های باستانی یکی از مهم ترین شواهدی است که نشان می دهد این بیابان زمانی سبز بوده است.

بارندگی در آفریقا منجر به ایجاد مراتع در صحرای بزرگ آفریقا شد

بین 15000 تا 5000 سال پیش، آفریقا به دلیل تغییرات دوره ای در مدار زمین به دور خورشید، بادهای موسمی تابستانی در سراسر قاره را تجربه کرد.

به لطف باران ها، این قاره به سرزمین علفزارهای سرسبز و پر از دریاچه های آب شیرین تبدیل شد.

پس از پایان دوره مرطوب، تغییر چشمگیری در چشم انداز منطقه و مردم و سایر حیواناتی که در اینجا زندگی می کردند به وجود آمد.

دکتر کوپر گفت: “صحرای اتبا در اطراف وادی حلفا، جایی که سنگ نگاره های جدید کشف شد، تقریباً به طور کامل خالی از سکنه شد. برای کسانی که ماندند، گوسفند و بز جای گاو را گرفتند.

این محقق می‌گوید: «این تغییر پیامدهای عمده‌ای برای تمام جنبه‌های زندگی انسان، از رژیم غذایی و عرضه محدود شیر گرفته تا الگوهای مهاجرت خانواده‌های شبانی و هویت و معیشت کسانی که به گاوهای خود وابسته هستند، دارد».

دیدگاهتان را بنویسید