هوش مصنوعی گوگل جمینی + کاربرد آن در سال 1403 چیست


در دنیای پیشرفته فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی، شرکت های بزرگی مانند گوگل همواره سعی می کنند با معرفی مدل های جدید و قدرتمند، جایگاه خود را در راس نوآوری ها حفظ کنند. هوش مصنوعی گوگل جوزاجدیدترین محصول این شرکت در زمینه هوش مصنوعی نمونه بارز این تلاش هاست. هوش مصنوعی Gemini گوگل یک مدل بسیار پیشرفته و چند زبانه است که توسط Google DeepMind برای پردازش و درک انواع مختلف داده‌ها از جمله متن، تصویر و صدا توسعه یافته است. در آینده نزدیک، Gemini AI مالک اکثر محصولات و خدمات گوگل خواهد بود و اقداماتی را برای تقویت آن انجام خواهد داد.

معرفی هوش مصنوعی گوگل جمینی

آنچه در این مقاله می خوانیم

Gemini مجموعه ای از انواع مختلف هوش مصنوعی است که توسط گوگل برای ارائه محصولات مختلف و بسیاری از خدمات دیگر به کاربران توسعه یافته است. این نوآوری برای اولین بار توسط گوگل در کنفرانس توسعه دهندگان Google I/O که در سال 2023 برگزار شد، ارائه شد، این ابزار حاصل همکاری آزمایشگاه هوش مصنوعی مغز گوگل و DeepMind است و نشان می دهد که این شرکت در حال پیشرفت است. در واقع هوش مصنوعی در تجارت بسیار مهم است. با نگاه کردن به ویژگی ها هوش مصنوعی گوگل جمینی نتیجه می گیریم که گوگل نمی خواهد در تولید ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی از رقبای اصلی خود یعنی مایکروسافت و متا عقب بماند. امروزه حتی برای طراحی لوگو با هوش مصنوعی همچنین می توانید از سایت های مختلف ایده بگیرید.

انواع هوش مصنوعی گوگل جمینی

گوگل هوش مصنوعی Gemini را به عنوان یک مدل انعطاف پذیر معرفی می کند که می تواند بر روی همه چیز از مراکز داده گوگل تا دستگاه های تلفن همراه اجرا شود. برای دستیابی به این سطح از مقیاس پذیری، هوش مصنوعی گوگل جمینی در سه مدل ارائه شده است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

  • هوش مصنوعی گوگل جوزا پرو

Google Gemini Pro در مراکز داده گوگل اجرا می شود و از مواردی مانند Google Bard، مشابه راه حل Copilot مایکروسافت، پشتیبانی می کند. این فناوری به زودی در سایر ابزارهای گوگل مانند Duet AI، Google Chrome و Google Ads نیز در دسترس خواهد بود.

Gemini Pro در مواردی مانند طوفان فکری، نوشتن و خلاصه کردن محتوا کارآمدتر است و در معیارهای کلیدی از OpenAI GPT-3.5 بهتر است.

  • هوش مصنوعی فوق العاده جمینی گوگل

هوش مصنوعی گوگل جمینی Ultra بزرگترین و قدرتمندترین مدل Gemini است که برای انجام سخت ترین کارها نیز طراحی شده است. با خرید Gemini Advanced یک دستیار حرفه ای در کنار خود خواهید داشت. در مورد مدل Gemini Ultra، این اولین مدلی است که از ترکیب 57 رشته مانند ریاضیات، فیزیک، تاریخ، حقوق، پزشکی و اخلاق برای آزمایش دانش بین المللی و توانایی های حل مسئله استفاده می کند. این مدل می تواند موقعیت ها و منطق را در مسائل پیچیده درک کند و مهارت های انسانی را انجام دهد.

  • هوش مصنوعی نانو جمینی

Gemini Nano به عنوان یک اپلیکیشن موبایل در دسترس است و شما به راحتی می توانید در هر زمان و هر مکان از آن استفاده کنید. این ابزار می تواند انواع مختلفی از متون خلاقانه مانند شعر، داستان و فیلمنامه را با کیفیتی منحصر به فرد ایجاد کند. همچنین می تواند به سوالات شما در زمینه های مختلف به صورت دقیق و آموزنده پاسخ دهد. ترجمه دقیق بین زبانی برای نوشتن ایمیل، خلاصه‌نویسی، کدنویسی و غیره. چیزهای دیگری است که این نسخه ارائه می دهد.

کاربردهای هوش مصنوعی گوگل جمینی

ماهیت چند وجهی هوش مصنوعی گوگل جمینی همچنین امکان ترکیبی از درک متفاوت و روش های مختلف تولید خروجی را فراهم می کند. برنامه‌ها و ویژگی‌های Google Gemini عبارتند از:

Google Gemini می تواند تصاویر پیچیده مانند نمودارها و اشکال را بدون ابزارهای OCR خارجی تجزیه و تحلیل کند. در واقع می توان از این فناوری برای توصیف تصویر و قابلیت پرسش و پاسخ تصویر استفاده کرد.

  • از Gemini می توان برای ایجاد دستیارهای مجازی طبیعی تر و پیشرفته تر استفاده کرد که قادر به درک طیف وسیع تری از دستورات و ارائه پاسخ های دقیق تر هستند.
  • از این ابزار می توان برای خلق متون هنری، موسیقایی و ادبی استفاده کرد که از نمونه های مشابه ساخته دست بشر قابل تشخیص نیستند.
  • مدل‌های Gemini می‌توانند محتوا را از انواع داده‌های مختلف خلاصه کنند.
  • Gemini ممکن است بر اساس درخواست کاربر محتوا ایجاد کند. این کار از طریق رابط چت بات در قالب پرسش و پاسخ متنی نیز قابل انجام است.
  • Gemini می تواند کدهای زبان های برنامه نویسی محبوب از جمله Python، Java، C++ و غیره را درک، تفسیر و تولید کند.

هوش مصنوعی گوگل جمینی در چه برنامه هایی استفاده می شود؟

برنامه های ذکر شده در این بخش از مقاله از هوش مصنوعی Google Gemini استفاده می کنند:

گوگل در حال حاضر در حال آزمایش Gemini در تحقیقات Generative Experience برای بهبود کیفیت و افزایش سرعت است.

سرویس مکالمه هوش مصنوعی گوگل از نسخه پیشرفته Gemini Pro برای ویژگی های پیشرفته و چت بات ها استفاده می کند.

مولد کد DeepMind گوگل از نسخه سفارشی شده Gemini Pro استفاده می کند.

  • استودیوی هوش مصنوعی گوگل

توسعه دهندگان می توانند به راحتی برنامه های خود را با استفاده از Google AI Studio و Google Gemini AI توسعه دهند.

  • مرورگرها و موتورهای جستجو

گوگل قصد دارد از هوش مصنوعی Gemini در موتور جستجو برای بهبود کیفیت و سرعت جستجوی کاربران اینترنت استفاده کند.

Google Pixel 8 Pro قدرتمند اولین دستگاه اندرویدی است که از هوش مصنوعی Gemini استفاده می کند. توسعه دهندگان اندروید می توانند با استفاده از Gemini اپلیکیشن های نانو خود را بسازند.

امنیت هوش مصنوعی گوگل جمینی

امنیت مدل های هوش مصنوعی موضوع بسیار مهمی برای کاربران است. گوگل ادعا می کند که Gemini تمام تلاش خود را برای اطمینان از حداکثر امنیت در این شرایط به کار گرفته است. مطالعه ای که در مورد محتوای غیرقانونی انجام شده این را نشان می دهد هوش مصنوعی گوگل جمینی به طور کلی از نظر امنیت و مسئولیت پذیری موفق است. پاسخ GPT رقیب چت به درخواست های غیرمجاز در نسخه فعلی GPT-4 حدود 82 درصد کمتر از زمانی است که راه اندازی شد. در عین حال، Gemini نسبت به نسل قبلی خود کارآمدتر، ارزان تر و سریع تر است.

نقطه پایان

“هوش مصنوعی Gemini” بر روی مجموعه داده های عظیمی از متن و کد آموزش و تکامل یافته است و قادر به انجام طیف گسترده ای از وظایف مختلف است. هر دو مدل Google Gemini و ChatGPT AI مزایای ارزشمند و مزایای منحصر به فردی را در چشم انداز سریع در حال تغییر مدل های زبان AI ارائه می دهند، و انتخاب بین Gemini و ChatGPT به نیازها و ترجیحات فردی بستگی دارد. امیدواریم در این مقاله از سایت رویال از اطلاعات ارائه شده به اندازه کافی استفاده کنید.

نتایج متوسط 5 از 5

از کل مبلغ 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید