وعده ساخت 800 واحد نهضت ملی مسکن در لرستان تا هفته دولت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

بهزاد شکرمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ملزم به ساخت 116 هزار و 290 واحد مسکونی در استان لرستان هستیم، اظهار داشت: این سهمیه ای است که چهار سال برای لرستان در نظر گرفته شده است.

ساخت 49000 واحد مسکونی در شهرها

وی با بیان اینکه از این تعداد 49 هزار و 663 واحد باید در شهرستان های استان ساخته شود، گفت: همچنین 28 هزار واحد در روستاهای استان ساخته شود.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با تاکید بر اینکه 22 هزار و 73 واحد در قالب واحدهای خودمالک ساخته شود، اظهار داشت: 16 هزار و 554 واحد نیز در قالب احیای بافت های فرسوده ساخته شود.

شکرمی تصریح کرد: اصولاً نیازی به تامین زمین برای ساخت بلوک در روستاها، خود مالکان و همچنین بافت های فرسوده نیست و دولت موظف به تامین زمین برای ساخت این بلوک ها نیست.

وی با بیان اینکه عمده تولید مسکن در شهرهاست، افزود: در این راستا باید برای ساخت 49 هزار و 663 واحدی که قرار است در شهرها ساخته شود، زمین تهیه کنیم.

وعده ساخت 800 واحد نهضت ملی مسکن تا هفته دولت

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه اولویت وزارت راه و شهرسازی تامین مسکن به صورت ویلا است، گفت: در شهرهایی که امکان تامین زمین وجود دارد باید به سمت ساخت و ساز برویم و تولید واحدهای مسکونی کلبه ای

شکرمی با تاکید بر اینکه اجرای این امر در استان لرستان به دلیل کمبود زمین تقریبا غیرممکن است، گفت: با این حال برای ساخت واحدهای مسکونی در قالب آپارتمان و تولید 49 هزار و 663 واحد به حدود 1200 هکتار زمین نیاز داریم.

وی تصریح کرد: 230 هکتار از این میزان زمین را در قالب زمین بلامنازع برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اختصاص داده ایم.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه این میزان زمین قابلیت ساخت 11 هزار و 600 واحد را دارد، گفت: چهار هزار و 781 واحد مسکونی را در قالب نهضت ملی مسکن در استان آغاز کرده ایم.

شکرمی با بیان اینکه در هفته حدود 800 واحد از این تعداد با تامین اعتبار افتتاح می شود، گفت: برای ساخت بقیه زمین بیکار ننشسته ایم، برای این منظور زمین را بر اساس قالب های مختلف شناسایی کرده ایم.

مشکل تامین زمین برای واحدهای ساختمانی

وی ادامه داد: برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن یا باید از زمین های دولتی که معمولا در مرزها و حاشیه شهرها کمیاب است استفاده کنیم یا از زمین هایی که در اختیار مردم است استفاده کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه در این زمینه با بخش خصوصی وارد مذاکره شده است. با توجه به زمین های حاشیه شهرها تبدیل می شویم، افزود: این اراضی را به محدوده شهر ملحق می کنیم.

شکرمی گفت: در حال حاضر در شهرستان های خرم آباد، شتر و فلات کوهستانی با کمبود شدید زمین مواجه هستیم، گفت: در حال مذاکره برای تامین 500 هکتار زمین در شهرستان کورم آباد هستیم.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم ظرف پنج تا شش ماه آینده مشکل زمین را حل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید