پیش‌بینی قیمت بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۲۳


در ابتدای سال ۲۰۲۲، بیت کوین هم‌گام با دارایی‌های پرنوسان دیگر در تلاش برای رشد قیمت بود؛ اما مشکلات نقدینگی و رسوایی‌های مالی دنیای کریپتو درنهایت باعث شد پادشاه ارزهای دیجیتال این سال را با ۶۴درصد افت قیمت به‌پایان برساند. به‌هرحال، اکنون که به پایان سال ۲۰۲۳ نزدیک می‌شویم، پیش‌بینی ها از آینده قیمت بیت کوین چیست؟ آیا هنوز می‌توان به افزایش قیمت بیت کوین امیدوار بود؟

در این مطلب به خاطراتِ کریپتویی سال گذشته و رویدادهای پیش‌ روی این صنعت نگاه دقیق‌تری می‌اندازیم و بررسی می‌کنیم که افراد تأثیرگذارِ این بازار چه پیش‌بینی هایی از قیمت بیت کوین داشته‌اند. تا پایان این مطلب خواندنی با ما همراه باشید.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ (یک سال پیش از هاوینگ)

سال ۲۰۲۳ قرار است زمینه‌ساز رویداد هاوینگ بعدی در اواسط سال ۲۰۲۴ باشد. هاوینگ همیشه باعث رشد ارزش بیت کوین شده است. دلیل این امر کاهش سرعت ورود واحدهای جدید بیت کوین به چرخه بازار است که موجب ارزشمندترشدن کوین‌های موجود در بازار می‌شود. بنابراین مسئله بسیار مهم توجه به رفتار بیت کوین درست پیش از رویداد هاوینگ است.

معمولاً قیمت بیت کوین در روزهای نزدیک به هاوینگ به نصفِ بیشترین قیمت تاریخی خود می‌رسد. اگر این بار هم با این الگو پیش برویم، باتوجه‌به رکورد تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری بیت کوین در نوامبر۲۰۲۱، انتظار داریم در می ۲۰۲۴ قیمت ۳۴,۰۰۰ دلاری این ارز دیجیتال را شاهد باشیم. برای رسیدن به این محدوده قیمت، بیت کوین در سال ۲۰۲۳ باید در کانالی صعودی به‌سمت ۴۰,۰۰۰ دلار پیش می‌رفت.

با‌این‌همه، اگر عواملی مانند رشد نرخ بهره و تورم را در نظر بگیریم، بعید به‌نظر می‌رسد تا پایان سال ۲۰۲۳ این قیمت محقق شود.

اگر قصد دارید بیت کوین را با قیمتی ارزان‌تر در ایران بخرید، پیشنهاد می‌کنیم از صفحه راهنمای خرید بیت کوین استفاده کنید.

هاوینگ نرخ عرضه کوین‌های جدید را نصف می‌کند.

دراین‌میان، باید به عوامل مؤثر دیگر نیز گوشه‌چشمی داشته باشیم. از‌نظر تاریخی، بیت کوین پس از سپری‌کردن سال نزولی به میانگین بازده ۷۰درصدی می‌رسد. در این‌ صورت با‌توجه‌به روند نزولی سال پیش، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳ به‌طور‌متوسط تا ۲۸,۰۰۰ دلار پیش برود.

رفتار قیمت بیت کوین پس از هریک از سه هاوینگ پیش

عوامل مؤثر بر پیش‌بینی قیمت بیت کوین

برخی از عوامل مؤثر بر پیش‌بینی قیمت بیت کوین عبارت‌اند از:

  • عرضه و تقاضا
  • هاوینگ
  • تأثیر آلت کوین‌ها و اخبار پروژه‌های جدید
  • عوامل بیرونی همچون سیاست‌های اقتصادی و قانون‌گذاری

عرضه و تقاضا

به‌طور‌کلی، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برمبنای تعادل عرضه‌وتقاضا کار می‌کنند. هرچه تقاضا برای دارایی دیجیتال بیشتر شود، ارزش آن افزایش می‌یابد. درمقابل با عرضه و فروش گسترده، شاهد کاهش ارزش دارایی هستیم.

یکی از عواملی که سبب افزایش تقاضا برای بیت کوین می‌شود، میزان پذیرش این کوین دیجیتال نزد افراد، کسب‌وکارها، سازمان‌ها و دولت‌هاست. افزایش پذیرش بیت کوین درکنار رویداد هاوینگ، می‌تواند بر رشد ارزش بیت کوین تأثیر بسزایی بگذارد. پیش‌تر اشاره کردیم که هاوینگ سبب کاهش نرخ عرضه کوین و کاهش میزان بیت کوین درگردش می‌شود.

آلت کوین‌ها و اخبار پروژه‌های جدید

اخبار پروژه‌های جدید و رقابت تنگاتنگ آلت کوین‌های برتر بازار با بیت کوین، همیشه می‌تواند کار پذیرش کوین اول بازار را با دشواری همراه کند. بااین‌حال، معادله رشد قیمت بیت کوین متغیرهای دیگری هم دارد.

عوامل بیرونی

علاوه‌بر مسائل داخلی صنعت کریپتو، عوامل بیرونی همچون رویکردهای اقتصادی دولت‌های قدرتمند می‌تواند به‌طورپیچیده بر میزان تمایل سرمایه‌گذاران به بازار بیت کوین اثرگذار باشد. سیاست افزایش نرخ بهره بانکی فدرال رزرو ایالات متحده یکی از عواملی است که می‌تواند مستقیماً بر بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد.

از یک سو، افزایش نرخ بهره با کاهش ارزش فیات همراه است که می‌تواند ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران برای مشارکت در بازارهای پرخطری مثل بیت کوین را کمتر کند و از سوی دیگر، کاهش پیوسته ارزش فیات در بلندمدت می‌تواند به‌نفع بیت کوین باشد؛ زیرا سرمایه‌گذاران برای پوشش ریسک کم‌ارزش‌شدن پول‌های فیات خود، ترجیح می‌دهند ارزش سرمایه‌شان را در قالب دارایی ضدتورمی مانند بیت کوین ذخیره کنند.

درکنار سایر عوامل بیرونی، نباید از قانون‌گذاری‌های جدید و وضع مالیات‌های سنگین روی ارزهای دیجیتال هم غافل شویم که می‌تواند تمایل به ورود سرمایه‌ به بازار بیت کوین یا انگیزه ماینرها برای ادامه فعالیت را کمتر کند.

تحلیلگران و پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳

تحلیلگران و افراد مطرح حوزه کریپتو پیش‌بینی‌های متفاوت و گاهاً ضد و نقیضی از آینده قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ داشتند. برخی از این پیش‌بینی‌ها که نسبت‌به سایرین متفاوت‌تر بودند از این قرار هستند:

  • تیم دریپر: ۲۵۰,۰۰۰ دلار
  • استاندارد چارترد: ۵,۰۰۰ دلار
  • مارک موبیوس: ۱۰,۰۰۰ دلار
  • کارول الکساندر: ۵۰,۰۰۰ دلار

تیم دریپر: ۲۵۰,۰۰۰ دلار

تیم دریپر

میلیاردر سرمایه‌گذار، تیم دریپر (Tim Draper)، یکی از پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌ درباره قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ را مطرح کرد. دریپر ارزش این ارز دیجیتال را تا پایان سال در نقطه ۲۵۰,۰۰۰ دلار ارزیابی می‌کرد.

او در ماه نوامبر گفت که جدول زمانی رسیدن بیت کوین به ۲۵۰,۰۰۰ دلار در نظر او طولانی‌تر شده و تا اواسط سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت. دریپر حتی پس از سقوط صرافی FTX تأکید کرد که این کوین باز‌هم به ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

بد نیست یادآور شویم بیت کوین برای رسیدن به این نقطه باید شاهد رشدی ۱,۱۰۰درصدی باشد! به‌گفته دریپر، با وجود کاهش قیمت‌ها و حجم معاملات، دلایلی وجود دارد که می‌توانیم استدلال کنیم بازار به کف قیمت خواهد رسید و به‌زودی دوباره جهش خواهد کرد.

مانند بسیاری از تحلیلگران دیگر، تیم دریپر تأثیر هاوینگ سال ۲۰۲۴ را مثبت ارزیابی می‌کند. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد او بحران نقدینگی صنعت کریپتو را نادیده گرفته است که با فروپاشی صرافی FTX تشدید شد.

دریپر در مصاحبه‌اش نیز افزود که به‌عقیده او، هم‌زمان با رشد بیت کوین برخی از کوین‌های ضعیف‌تر در رقابت بازار ارزهای دیجیتال شکست می‌خورند و نابود می‌شوند. بد نیست اشاره کنیم دریپر سرمایه‌گذاری‌های بسیار موفقی روی شرکت‌های فناوری همچون تسلا و اسکایپ و بایدو کرده است.

او در سال ۲۰۱۴ خریدار ۲۹,۶۵۶ واحد بیت کوینی بود که مقام‌های قانونی ایالات متحده آن‌ها را پس از شناسایی بازار غیرقانونی مواد مخدر سیلک رود (Silk Road) در دارک‌وب ضبط کردند. در آن زمان، ارزش این میزان بیت کوین درحدود ۱۸.۷میلیون دلار بود.

دریپر پیش‌بینی می‌کرد قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۱۷ به ۱۰,۰۰۰ دلار برسد؛ اما رکورد ۲۰,۰۰۰دلاری سال ۲۰۱۷ حتی دریپر را هم انگشت‌به‌دهان گذاشت.

استاندارد چارترد: ۵,۰۰۰ دلار

بانک بریتانیایی استاندارد چارترد

طبق پیش‌بینی بانک بزرگ و چندملیتی بریتانیا، استاندارد چارترد (Standard Chartered)، اتفاقات ناگوار برای بیت کوین هنوز پایان نیافته است. این بانک ۵دسامبر در یادداشت تحقیقاتی خود نوشت که بیت کوین ممکن است تا ۵,۰۰۰ دلار سقوط کند. درحال‌حاضر، قیمت بیت کوین برای لمس محدوده ۵,۰۰۰ دلار باید ۴,۵۰۰درصد افت کند!

اریک رابرتسِن (Eric Robertsen)، مدیر بخش تحقیقات بین‌المللی بانک چارترد، در یادداشتی اظهار کرد که با کاهش ارزش سهام شرکت‌های فناوری، بیت کوین هم ارزش خود را از دست می‌دهد. او بحران نقدینگی را یکی از مشکلات اصلی صرافی‌ها و شرکت‌های ارز دیجیتال می‌داند و معتقد است این عامل به‌تنهایی برای ورشکستگی‌های بیشتر و تداوم کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیجیتال کافی است.

او با پیش‌بینی افزایش ۳۰درصدی قیمت طلا و رسیدن ارزش آن به ۲,۲۵۰ دلار برای هر اونس، بیت کوین را نقطه مقابل این فلز زرد دانست. رابرتسِن در توضیح پیش‌بینی خود گفت که سرمایه‌گذاران احتمالاً طلا را به‌عنوان ذخیره ارزش به بیت کوین ترجیح می‌دهند و برای درامان‌ماندن از بی‌ثباتی بازار سهام، به خرید کالای گران‌بهایی همچون طلا روی می‌‌آورند.

مارک موبیوس: ۱۰,۰۰۰ دلار

مارک موبیوس

پیش‌بینی سرمایه‌گذار کهنه‌کار، مارک موبیوس (Mark Mobius)، از روند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ درست از آب درآمد.

در ماه می و زمانی‌که بیت کوین بیش از ۲۸,۰۰۰ دلار معامله می‌شد، موبیوس سقوط قیمت تا ۲۰,۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده بود. ناگفته نماند پیش‌بینی اولیه او برای سال ۲۰۲۲ سقوط تا ۱۰,۰۰۰ دلار بود.

اگرچه فروشندگان و معامله‌گران نزولی بیت کوین نتوانستند با فشار فروش قیمت این دارایی را تا ۱۰,۰۰۰ دلار کاهش دهند، موبیوس همچنان به پیش‌بینی خود پایبند است. او اعتقاد دارد که قیمت نهایتاً تا سال ۲۰۲۳ به ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. موبیوس افزایش نرخ بهره بانکی و اِعمال سیاست‌های مالی سختگیرانه‌تر فدرال رزرو را عامل اصلی این سقوط دانست.

به‌عقیده موبیوس، در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران به‌دنبال دارایی‌ای هستند که نگه‌داری یا خرید آن با پرداخت سود مداوم همراه باشد. هدف از این اقدام سرمایه‌گذاران محافظت درمقابلِ افزایش نرخ بهره از سرمایه است؛ اما به‌گفته این سرمایه‌گذار حرفه‌ای، صِرف نگه‌داری بیت کوین نمی‌تواند سودآور باشد. 

کارول الکساندر: ۵۰,۰۰۰ دلار

کارول الکساندر

یکی از اساتید اقتصاد در دانشگاه ساسکس به‌نام کارول الکساندر (Carol Alexander) از پیش‌بینی خود مبنی‌بر کاهش قیمت بیت کوین تا ۱۰,۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۲ چندان دور نبود. الکساندر اکنون خود را برای صعود قیمت آماده کرده است؛ البته وی دلایل خاصی را هم برای این رشد قیمت مطرح می‌کند.

او به آثار دومینوواری اشاره می‌کند که پس از سقوط صرافی FTX در صنعت کریپتو به‌راه افتاد. پیش‌بینی الکساندر رشد قیمت تا ۳۰,۰۰۰ دلار در سه‌ماهه اول و سپس صعود تا ۵۰,۰۰۰ دلار در سه‌ماهه سوم یا چهارم است. به‌عقیده الکساندر، از‌آن‌جا‌که بازار سال ۲۰۲۳ مدیریت‌شده رشد خواهد کرد، در سال جدید میلادی با حباب قیمت و شیب صعودی تند مواجه نخواهیم بود. او توضیح می‌دهد:

احتمالاً یکی‌دو روند (صعودی) پایدار با چند دوره بازار رِنج و احتمالاً چند سقوط کوتاه‌مدت قیمت را شاهد خواهیم بود.

طبق استدلال الکساندر، کاهش حجم معاملات تریدرهای خُرد می‌تواند سبب شود نهنگ‌های بازار دست‌ به‌ کار شوند و برای تقویت بازار شروع به جمع‌آوری کوین کنند. گفتنی است طبق داده‌های شرکت فین‌تک ریورفایننشال (River Financial)، ۹۷ آدرس کیف پول بیت کوین حاوی ۱۴.۱۵درصد از عرضه کل این دارایی هستند و می‌توانند تأثیر فراوانی بر بازار بگذارند.

آنتونی ترنچف

آنتونی ترنچف و لیث خلف: بدونِ پیش‌بینی قیمت بیت کوین

درکنار افرادی که سعی می‌کنند گام بعدی بیت کوین را پیش‌بینی کنند، برخی از سرمایه‌گذاران نیز از تلاش برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین دست کشیده‌اند.

برای آنتونی ترنچف (Antoni Trenchev)، مدیرعامل پلتفرم وام‌دهی نکسو (Nexo)، رویدادهای اخیر تا حدی سردرگم‌کننده به‌نظر می‌رسد.

به‌عقیده ترنچف، در اوایل سال ۲۰۲۲، بیت کوین در «مسیر مثبتی» قرار داشت؛ اما چند نیروی اصلی در این روند تداخل ایجاد کردند.

لیث خلف

ترنچف زمانی پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین تا اوایل سال ۲۰۲۳ تا اوج ۱۰۰,۰۰۰ دلار پیش خواهد رفت. او اکنون تلاش می‌کند آینده قیمت را پیش‌بینی کند؛ اما فعلاً نظر قطعی خود را اعلام نکرده است.

لیث خلف

لیث خلف (Laith Khalaf)، تحلیلگر مالی در پلتفرم سرمایه‌گذاری «AJ Bell»، هم اظهار کرد که تلاش‌ها برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین بیهوده است.

خلف می‌گوید:

قیمت ممکن است به ۵,۰۰۰ یا ۵۰,۰۰۰ دلار برسد؛ اما هیچ‌کدام من را شگفت‌زده نمی‌کند؛ زیرا بازار (فعلی بیت کوین) به‌شدت تحت‌تأثیر احساسات است.

صنعت ارزهای دیجیتال سال میلادی ناامیدکننده‌ای را پشت‌سر گذاشت و با ورشکستگی و خروج پروژه‌های مطرح کریپتویی، بیش از ۱.۳تریلیون دلار سرمایه طرفداران خود را بر باد داد. بیت کوین نیز مشابه اکثر کوین‌های برتر بازار، شرایط جالبی را تجربه نکرد و درمقایسه‌با اواخر سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۴درصد دچار افت شد.

در چنین شرایطی، احتمالاً بسیاری از معامله‌گران در تکاپو برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال جدید میلادی هستند تا بتوانند بهترین تصمیم را برای سال جدید بگیرند.

ازاین‌رو، ما هم در این مطلب به تاریخچه رفتار بیت کوین، به‌ویژه در ماه‌های پیش از هاوینگ نگاهی انداختیم. همچنین، به عواملی اشاره کردیم که می‌توانند روی روند احتمالی قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشند. درپایان نیز، آرای تعدادی از صاحب‌نظران را درباره پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ مرور کردیم.

درمجموع، اکنون که اندکی بیش از یک سال تا هاوینگ بیت کوین فاصله داریم، غیرمنطقی نیست که به‌ انتظار رشد قیمت در سال جدید میلادی بنشینیم. با‌این‌همه، بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال همیشه با شگفتی همراه بوده است؛ بنابراین، نقش هیچ خبر نامنتظره‌ای را در نوسان‌های مثبت یا منفی بازار نمی‌توانیم نادیده بگیریم.

سؤالات متداول

پیش‌بینی تحلیلگران از آینده قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ چیست؟

تحلیلگران مطرح بیت کوین قیمت بیت کوین را در سال ۲۰۲۳ در طیف گسترده‌ای بین ۵,۰۰۰ تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار پیش‌بینی کرده‌اند.

پیش‌بینی‌ها از آینده قیمت بیت کوین تا چه حد دقیق است؟

همان‌طور که از نامش مشخص است، همه اعداد و ارقام عنوان‌شده از آینده قیمت بیت کوین پیش‌بینی هستند و هیچ‌کدام قطعی نیستند. تحلیلگرانی بوده‌اند که پیش‌بینی‌های دقیقی از آینده قیمت بیت کوین داشتند؛ اما پیش‌بینی‌های همین افراد هم در برهه‌هایی دیگر اشتباه از آب درآمده است.

آینده قیمت بیت کوین به چه عواملی بستگی دارد؟

آینده قیمت بیت کوین به عواملی همچون عرضه و تقاضا، هاوینگ، عملکرد آلت کوین‌ها و عوامل بیرونی مثل سیاست‌های اقتصادی و قانون‌گذاری‌های جدید بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید