چرخه حیات دامنه چیست؟ حوزه های ملی و بین المللی


آیا می دانستید که هنگام ثبت دامنه، دامنه را خریداری نمی کنید؟ در واقع، شما برای استفاده از نام دامنه برای مدت معینی هزینه می پردازید. اگرچه بسته به مدت زمان خرید دامنه (1 تا 10 سال) کاملاً به شما بستگی دارد، اما پس از اتمام دوره زمانی، دامنه برای شما منقضی می شود. قبل از اینکه این اتفاق بیفتد و دامنه را از دست بدهید، بهتر است دامنه خود را تمدید کنید.

در این مقاله گنجه بلاگ این موضوع را برای شما توضیح می دهیم چرخه حیات دامنه چیست؟ آگاهی از مفهوم طول عمر دامنه این به شما کمک می کند مطمئن شوید که نام دامنه شما فعال است یا درک کنید که اگر می خواهید دامنه خود را تمدید کنید، چه گزینه هایی در دسترس شما هستند. با ما بمان.

زندگی در حوزه های بین المللی

مراحل چرخه حیات دامنه های بین المللی کمی با ir متفاوت است. در زیر شما را با مراحل مختلف عمر دامنه طبق قوانین ICANN آشنا می کنیم.

در دسترس

در این مرحله نام دامنه در دسترس بوده و توسط هر شخص یا سازمانی از طریق ثبت کننده دامنه قابل ثبت است. همانطور که گفتیم پس از خرید هر دامنه ای بین 1 تا 10 سال برای شما فعال است. توجه داشته باشید که پس از ثبت دامنه، دامنه باید به مدت 60 روز به نام شما باشد. سپس می توانید مالکیت دامنه را منتقل کنید.

اگر قصد خرید و ثبت دامنه را دارید می توانید برای اطلاع از موجود بودن دامنه و خرید آن به صفحه ثبت دامنه گنجه هاست مراجعه کنید.

فعال

پس از ثبت دامنه، در یک دوره فعال است و صاحب آن می تواند هر زمان که بخواهد دامنه را تمدید کند. در طول دوره فعال، هر بار که دامنه تمدید می شود، به طول عمر آن اضافه می شود. اما عمر دامنه را نمی توان به بیش از 10 سال افزایش داد. دوره فعال تنها دوره ای است که می توانید انتقال مالکیت دامنه انجام دادن

تاریخ انقضا

اگر دوره فعال دامنه تمام شده باشد و هنوز آن را تمدید نکرده باشید وارد Expired Period می شوید. مهلت منقضی شده در صورت غیرفعال شدن دامنه 45 روز است. البته صاحب دامنه می تواند با پرداخت هزینه آن (بدون پرداخت هزینه اضافی) دامنه را به حالت فعال بازگرداند. در طول این دوره 45 روزه، فقط مالک دامنه می تواند آن را تمدید کند.

دوره بازخرید رایگان

اگر نام دامنه در مدت انقضای 45 روزه تمدید نشود، به یک دوره بازخرید رایگان می رود. دوره بازخرید ممکن است بسته به ثبت کننده دامنه یا تمدید متفاوت باشد، اما معمولا تا 30 روز طول می کشد. در این مدت، دامنه فقط توسط مالک آن قابل تمدید است. اما بسته به ثبت کننده، هزینه های اضافی فعال سازی مجدد دامنه اعمال می شود.

در انتظار حذف

اگر در مرحله انقضا یا بازخرید نام دامنه خود را تمدید نکنید، دامنه شما در انتظار حذف خواهد بود. دامنه‌های در انتظار حذف قابل تمدید نیستند و معمولاً تا 5 روز در این حالت باقی می‌مانند تا زمانی که تمام رکوردهای مرتبط با دامنه حذف شوند.

به طور کلی، ما قویاً توصیه می کنیم که در صورت نیاز دامنه خود را حتی در دوره خرید مجدد تمدید کنید. به جای اینکه منتظر باشید تا بعد از مرحله حذف انتظار رایگان شود، به صورت رایگان ثبت نام کنید. دامنه‌هایی با رتبه صفحه بالا یا نام‌های مناسب سئو معمولاً تقاضای بالایی دارند و خطر از دست دادن دامنه خود را دارید.

فرآیند و چرخه حیات هر دامنه

دامنه مادام العمر ir

گفتیم که چرخه دامنه های IR با دامنه های بین المللی کمی متفاوت است. در ادامه، چرخه حیات دامنه ir را توضیح می دهیم.

در دسترس

در این مدت ثبت دامنه رایگان است. با پرداخت هزینه ثبت دامنه می توانید آن را به نام خود مالک شوید. از این صفحه برای بررسی در دسترس بودن نام دامنه مورد نظر خود استفاده کنید.

فعال

در مرحله فعال دامنه ثبت و فعال می شود. مالک دامنه می تواند هر زمان که بخواهد آن را تمدید کند. هر بار که تمدید انجام شود، به پایان دوره اعتبار اضافه می شود. البته دامنه های IR را نمی توان بیش از 5 سال تمدید کرد.

عقب افتاده

اگر دامنه در طول مدت فعال بودن و اعتبار آن تمدید نشود، وارد دوره منقضی شده می شود. مدت اعتبار 30 روز است که در طی آن دامنه غیر فعال می شود. البته ثبت دامنه برای هیچکس غیر از صاحب دامنه امکان پذیر نیست. در طول مدت منقضی شده، صاحب دامنه می تواند با پرداخت هزینه تمدید (بدون هزینه اضافی) آن را تمدید کند. پس از تمدید دامنه به حالت فعال باز می گردد.

دوره قفل

اگر مالک دامنه آن را تمدید نکرده باشد، وارد دوره منقضی می شود. مدت این مدت 30 روز است و مالک می تواند با پرداخت مجدد هزینه تمدید و جریمه، دامنه را به حالت فعال بازگرداند. در این مدت دامنه هنوز رایگان نیست و هیچکس جز مالک نمی تواند آن را ثبت کند.

پس از این مدت 30 روزه، دامنه به حالت رایگان باز می گردد و هرکسی می تواند آن را ثبت کند.

نتیجه

پیشنهاد می کنیم دامنه های خود به خصوص دامنه های IR را به دلیل کم هزینه بودن به مدت 5 سال ثبت کنید. همچنین سعی کنید دامنه را قبل از پایان چرخه عمر آن تمدید کنید. اکنون که متوجه شدید چرخه حیات دامنه چیست، اگر سؤالی در مورد آن دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید