چگونه محتوا بنویسیم ؟(6 راز بزرگ تولید محتوا باکیفیت) – آکادمی سبز


چگونه محتوا بنویسیم ؟ اگر قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی داشته باشید و بخواهید از طریق اینترنت کسب درآمد کنید بعد از اینکه سایت تان را راه اندازی کردید باید شروع به تولید محتوای با کیفیت و جذاب بر سایتتان کنید.

ممکن است بپرسید که چگونه محتوا بنویسیم ؟ نوشتن نوشتن محتوا و تولید محتوا کار سختی نیست! البته اگر اصول نوشتن یک محتوای با کیفیت را بدانید. در این مقاله آموزش تولید محتوا قصد دارم پاسخ سوالتان را که چگونه محتوا بنویسیم را با شش نکته کلیدی به شما توضیح بدهم.

تولید محتوا برای کسب و کارهای اینترنتی یک فرصت بسیار بزرگ محسوب می شود. به این نکته توجه کنید که اگر مباحث تولید محتوا را یاد نگیرید هرگز نمی توانید در کسب و کار اینترنتی تان پیشرفت کنید.

یکی از دلایلی که باعث میشود بعد از این که کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کردید به درآمدهای بالای برسید مبحث تولید محتوای جذاب و با کیفیت است.

خیلی از دوستان بعد از اینکه سایت شان را راه اندازی می کنند فکر می کنند فقط با نوشتن یک محتوای معمولی می توانند در نتایج اول گوگل دیده شوند. یکی از رازهای بسیار مهم برای اینکه به صفحات اول گوگل و یا حتی رتبه اول گوگل برسید باید نحوه نوشتن محتوای با کیفیت را یاد بگیرید.

ممکن است بپرسید که چه محتوایی یک محتوای با کیفیت است؟ مهمترین راز برای اینکه یک محتوای با کیفیت تولید کنید این است که شما باید با توجه به نیاز کاربران تان شروع به تولید محتوا برای سایت تان کنید.

یعنی هدف اصلی شما باید برطرف کردن نیاز مخاطبان و کاربران تان باشد. اگر یک محتوای کامل و جامعی بنویسید و بتوانید نیاز کاربران تان را برطرف کنید مطمئن باشید استقبال بسیار خوبی از محتوا تان می شود .

پس هدف اصلی تان را قبل از اینکه شروع به نوشتن محتوا کنید مشخص کنید. از خودتان این سوال را بپرسید که آیا کسی که وارد سایت من می شود با خواندن این محتوا نیازش برطرف می‌شود یا نه؟ اگر جوابتان بله است همین حال یک قدم بزرگ برای تولید محتوای با کیفیت برداشته اید.

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه محتوا بنویسید پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید چون می‌خواهم نکات کاربردی را به شما بگویم که با یت کردن این نکات میتوانید نتایج فوق‌العاده‌ای بگیرید.

چگونه محتوا بنویسیم ؟

برای اینکه یک محتوای با کیفیت تولید کنید باید قبل از تولید محتوا کامل بررسی کنید و ببینید که مخاطبان و کاربران تان چه مشکلاتی دارند و شما چطور می توانید با تولید محتوا مشکلات آنها را برطرف کنید.

در هر زمینه ای که کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کرده اید و هدفتان کسب درآمد از اینترنت است. افرادی در آن حوزه یک سری مسائل و مشکلاتی دارند و یا به مشکلاتی برخورد می کنند که شما می توانید برای رفع نیاز شان محتوا تولید کنید. شما در هر حوزه که می‌خواهید وارد شوید باید محتوای با کیفیت تولید کنید.

بزرگترین راز موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی مبحث تولید محتوا است. شاید فکر کنید که تولید محتوا کار بسیار سخت و دشواری است و نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد. در صورتی که اصلاً اینطور نیست!

 

اگر اصول تولید محتوا را کامل یاد بگیرید می توانید محتوای با کیفیتی بر سایتتون تولید کنید. به قول بیل گیتس ” محتوا پادشاه است”!
شاید فکر کنید برای اینکه یک محتوای با کیفیت بنویسید حتماً باید محتوای را خلق کنید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات این است که بسیاری از دوستان هنگام تولید محتوا به فکر اختراع محتوا هستند و می‌خواهند محتوای را تولید کنند که تا به حال تولید نشده است. این یک فکر بسیار اشتباهی است که مانع می‌شود شما محتوای با کیفیتی تولید کنید.

برای اینکه محتوای بنویسید شما می توانید از طریق جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف محتوای با کیفیت و بی نظیری برای سایتتان و حتی شبکه‌های اجتماعی تولید کنید. ممکن است بپرسید که اصلا این منظور جمع آوری اطلاعات چیست؟

 

به عنوان مثال تصور کنید من می‌خواهم یک مقاله کامل و جامع در زمینه بازاریابی اینترنتی بنویسم و هیچ مهارت و تخصص در این زمینه ندارند! از طریق منابع گوناگون مثل اینترنت و کتاب ها می توانم اطلاعات مفید را جمع آوری کنم و در قالب یک محتوای با کیفیت و جامع در سایت منتشر کنم.

برای جمع آوری اطلاعات منابع زیادی وجود دارد. اگر این اصول را کامل یاد بگیرید می توانید در زمینه‌ای که هیچ مهارت و تخصصی ندارید محتوای با کیفیتی تولید کنید. راز اصلی تولید محتوا جمع آوری اطلاعات است. برای جمع آوری اطلاعات می توانید از سایت هایی مثل یوتیوب، آپارات و حتی رقیبانتان استفاده کنید.

چرا باید به فکر تولید محتوا باشیم؟

1* تولید محتوا کاملاً رایگان است. وقتی شما یاد می گیرید که چطور محتوای با کیفیت تولید کنید نیاز به هیچ هزینه اضافی نخواهد داشت. یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد بعد از اینکه سایت شان را راه اندازی می کنند این است که برای تولید محتوا سایتشان خودشان اقدام نمی‌کنند و کار تولید محتوای سایت شان را به دیگران میسپارند. که به نظر من این یک کار کاملا اشتباهی است.

2* با استفاده از تولید محتوا می توانید آن را به صورت کاملا رایگان افزایش بدهید. یکی از راه های افزایش بازدید سایت تولید محتوا است. پس می بینید که تولید محتوا چه نقشه بزرگی در راه اندازی کسب و کارتان دارد.

3* با تولید محتوا دیگر نیازی به هزینه های اضافی مثل تبلیغات در سایت های دیگران و یا حتی تبلیغات گوگل ندارید. وقتی محتوایی تولید کنید و بتوانید با رعایت کردن اصول سئو و بهینه سازی سایت یک محتوای سئو شده تولید کنید میتوانید در نتایج اول گوگل دیده شوید. وقتی در نتایج اول گوگل دیده شوید می توانید بازدید سایت تان را به صورت نامحدود افزایش بدهید.

4* تولید محتوا تاثیر بسیار مثبتی روی درآمد تان خواهد داشت. شما می توانید با محتوایی که تولید میکنید درآمد سایتتان را افزایش بدهید.

5* فهمیدید چرا باید به فکر تولید محتوا برای سایت یا حتی شبکه‌های اجتماعی باشید. در ادامه هدفم این است که شما را با ۶ راز مهم برای تولید محتوا شنا کنم تا بتوانید محتواهای باکیفیتی بنویسید.

6 راز مهم برای نوشتن محتوا

در این بخش می خواهم به صورت کامل پاسخ سوالات را که چگونه محتوا بنویسیم را بدهند. از شما می‌خواهم طبق مراحلی که به شما آموزش خواهم داد عمل کنید و سعی کنید تمام نکات گفته شده در این محتوا را برای خودتان یادداشت کنید. فقط به این نکته توجه کنید که هر موقع نیاز داشتید برای سایتتان محتوای بنویسید حتماً این نکات را به صورت دائم رعایت کنید تا بتوانید محتوای با کیفیت و بی نظیری تولید کنید.

1- انتخاب یک ایده مناسب و جذاب

اولین راز بزرگ برای تولید محتوا انتخاب یک ایده مناسب و جذاب است. البته انتخاب ایده ممکن است کمی سخت و دشوار باشد و ندانید که چه چیزی را برای شروع تولید محتوا انتخاب کنید.

برای انتخاب ایده بهترین راه این است که شما ببینید در حوزه که می خواهید فعالیت کنید مخاطبان و کاربران تان چه مشکلاتی دارند. یعنی در قدم اول باید بفهمید که نیاز کاربران تان چیست؟ ، اصلا فرقی نمی کند که در چه زمینه کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کرده اید! در هر حوزه ای که می خواهید فعالیت کنید باید فکر کنید و نیاز مخاطبان تان را پیدا کنید. البته راه و روش هایی برای انتخاب ایده و پیدا کردن نیاز مخاطبان تان وجود دارد که در ادامه به چند روش پرداختیم.

 

1- اولین روش برای اینکه یک موضوع و یا حتی نیاز مخاطبان تان را پیدا کنید این است که شما در انجمن های گفتگو عضو شوید و ببینید که دیگران در حوزه کاری تان چه سوالاتی پرسیدند. در هر زمینه کسب و کار آنلاین تا راه اندازی گردید یکسری انجمن‌های گفت و گو وجود دارد که با یک سرچ ساده می توانید آنها را پیدا کنید.

2- برای انتخاب ایده برای تولید محتوا می‌توانید از سایت های اشتراک ویدیو مثل یوتیوب و آپارات استفاده کنید. در حوزه کاری که می‌خواهید فعالیت کنید با یک سرچ ساده مخصوصاً داخل یوتیوب می توانید هزاران فیلم پیدا کنید. بررسی کنید یوتیوب گذاشته شده است در مورد چه موضوعاتی ساخته شده است. شما هم می توانید از آن موضوعات استفاده کنید.

3- یکی دیگر از روش‌ها برای انتخاب ایده مناسب بررسی سایت رقیبانتان است. شما باید یک لیست کامل از رقیبان تان داشته باشید و رقیبانتان را کامل پیدا کنید و ببینید که در مورد چه موضوعاتی محتوا تولید کردند. شما هم در آن زمینه ای که رقیبان تا محتوا تولید کردند شروع به تولید محتوا کنید. سعی کنید که تولید می کنید جامع‌تر و کامل‌تر از محتوای آن باشد.

2- انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای محتوا

بعد از اینکه یک موضوع مناسب انتخاب کردید باید برای موضوع آن یک کلمه کلیدی مناسب پیدا کنید. منظور از کلمات کلیدی همان کلماتی هستند که مخاطبان و کاربران تان در گوگل جستجو می کنند. کامل باید ببینید که کاربران تان چه چیزهایی در گوگل جستجو می کنند.

راه و روش های زیادی برای انتخاب کلمات کلیدی وجود دارد. به عنوان مثال می توانید از یکسری ابزارها مثل google keyword planner، kewordtool.io ، kwfinder و… استفاده کنید. البته اگر در این زمینه هیچ مهارتی ندارید می‌توانید از خود گوگل برای انتخاب کلمات کلیدی سایت تان استفاده کنید.

برای این که بهترین کلمه کلیدی را از طریق گوگل انتخاب کنید شما باید اصلی ترین کلمه کلیدی سایتتان را جستجو کنید. به عنوان مثال اگر من در زمینه فروش کیف و کفش فعالیت می کنم و می خواهم بهترین کلمه کلیدی را انتخاب کنم عبارت های اصلی مثل ” خرید کیف”، ” خرید کفش” را جستجو می کنم.

انتهای صفحه گوگل یک سری کلمات کلیدی مشابه با کلمات کلیدی اصلی به من پیشنهاد می دهد. کلماتی که گوگل پیشنهاد می دهد می تواند بهترین کلمات کلیدی برای سایت تان باشد. زیرا گوگل کلماتی را به شما پیشنهاد می دهد که اغلب کاربران تان آن ها را در گوگل جستجو می کنند. دقیقا همین مقاله برای کلمه کلیدی چگونه محتوا بنویسیم بهینه سازی شده است. کسی که عبارت کلیدی ” چگونه محتوا بنویسیم  ” وارد این مقاله میشود.

3- بررسی سایت رقبا قبل از تولید محتوا

سومین مرحله برای نوشتن محتوا بررسی سایت رقبا است. قبل از اینکه شروع به نوشتن محتوا کنید باید کامل سایت رقیبانتان را بررسی کنید. برای اینکه بتوانید به نتایج اول گوگل و یا حتی رتبه های اول برسید باید نسبت به رقبا بهتر باشید و محتوای تان با کیفیت تر باشد. برای همین توصیه می کنم که طبق مراحل زیر سایت رقیبانتان را بررسی کنید.

1- برای بررسی سایت رقیبانتان در اولین قدم شما باید کلمه کلیدی که انتخاب کرده اید را در گوگل جستجو کنید. به عنوان مثال من می خواهم برای کلمه ” آموزش ساخت سایت ” یک محتوای کامل و جامع بنویسم. در اولین قدم کلمه آموزش ساخت سایت جستجو می کنم و ۱۰ سایت اول صفحه اول را بررسی می کنم.
2-برای بررسی رقبا باید کامل محتوای شان را بررسی کنید. کامل باید بررسی کنید و ببینید که محتوای آن از چند کلمه تشکیل شده است است. آیا از تصاویر و ویدیو در محتوا شان استفاده کردند. سرعت سایتشان را کامل بررسی کنید. بررسی کنید ببینید که آیا تصاویر سایتشان را بهینه سازی کردند و… . پس برای اینکه یک محتوای بهتر تولید کنید باید رقیبانتان را کامل بررسی کنید.

3-بعد از این که محتوای سایت شان را کامل بررسی کردید باید بررسی کنید و ببینید که برای محتوای شان در چه جاهایی بک لینک ساخته اند .البته این مورد مربوط به سئو خارجی می شود و در این مقاله در مورد ساخت بک لینک توضیح خواهم داد. اما بعد از اینکه محتوا تولید کردید باید برای محتوای آن بک لینک های با کیفیت بسازید. اگر می خواهید برای سایت تان بک لینک با کیفیت بسازید پیشنهاد می کنم حتماً مقاله زیر را مطالعه کنید.

4- شروع به تولید و نوشتن محتوا کنید

بعد از اینکه محتوای رقیبانتان را کامل بررسی کردید باید شروع به نوشتن کنید. سعی کنید کاملترین و جامع ترین مقاله را بنویسید. به عنوان مثال اگر رقیبانتان 3000 کلمه نوشته اند شما 4000 کلمه بنویسید. می‌توانید برای اینکه یک محتوای کامل و جامع بنویسید از منابع مختلفی استفاده کنید. در مورد هر چیزی که می دانید بنویسید و به جمع آوری اطلاعات محتوای آن را کامل تر و جامع تر کنید.

5 – رعایت کردن کامل اصول سئو داخلی سایت

سئو داخلی یا on page seo به کارهایی که باید داخل سایتتان انجام بدهید تا سایتتان برای گوگل بهینه سازی شود. بعد از اینکه محتوای تان را نوشتید باید آن را سئو و بهینه سازی کنید. منظور از سئو و بهینه سازی یعنی کاری کنید که محتوا تان برای گوگل بهینه سازی شود. برای بهینه سازی محتوا یک سری اصول و فاکتورهایی را باید رعایت کنید که در ادامه به ترتیب شما را با این فاکتورها آشنا کردیم.

 

1- اولین نکته برای تولید محتوای سئو شده این است که سعی کنید محتوای کامل و جامعی بنویسید. همانطور که گفتم سعی کنید نسبت به رقیبانتان 1000 کلمه بیشتر بنویسید. سعی کنید در محتوای تان در مورد تمام موضوعاتی که رقیبانتان صحبت کردند صحبت کنید. این کار باعث می شود که شما یک محتوای جامع و کامل تولید کنید و شانس شما برای رسیدن به نتایج برتر گوگل افزایش پیدا میکند.

 

2- سعی کنید کلمه کلیدی اصلی تان را همراه با کلمات کلیدی هم خانواده در محتوای تان تکرار کنید. به عنوان مثال اگر من می خواهم برای کلمه “آموزش بازاریابی اینترنتی” یک محتوای جامع بنویسم سعی کنم کلمات کلیدی هم خانواده با این کلمه را در محتوای تکرار کنم. این کار باعث می شود که وقتی من روی این کلمه رتبه گرفتم روی کلمات کلیدی هم خانواده هم مرتبه بگیرم و در نتیجه ترافیک سایت و افزایش پیدا میکند.

 

3- سعی کنید از تگ های h2 و h3 داخل محتوای آن به درستی استفاده کنید. کلمه کلیدی و کلمات کلیدی هم خانواده با کلمه‌ی کلیدی اصلی تان را در این تگ ها به کار ببرید. استفاده درست از تگ ها باعث می شود که شانس بیشتری برای رتبه گرفتن در نتایج اولیه داشته باشید.

 

4- سعی کنید از تصاویر و ویدیو در محتوای تان استفاده کنید. تا جایی که می‌توانید از تصاویر هم مرتبط با موضوع که در موردش محتوا تولید کرده اید استفاده کنید. استفاده از تصاویر باعث می شود که کاربرانی که وارد سایت تان می شوند بیشتر داخل سایت تان بمانند. البته علاوه بر تصاویر می توانید از ویدیو هم در محتوای آن استفاده کنید. پیشنهاد میکنم حتما بعد از پاراگراف اول یک ویدیو در حد ۵ دقیقه ضبط کنید قرار دهید. استفاده از ویدیو تاثیر فوق‌العاده‌ای روی سه و سایت تان می گذارد. برای اینکه ویدیو تان را در در سایتتان قرار دهید بهترین راه این است که ویدیو تان را در آپارات نماشا آپلود کنید و با استفاده از کدی که به شما می دهند آن کد را در هر قسمتی که می‌خواهید محتوا تان به نمایش نشان داده شود قرار دهید.

 

5- سعی کنید در بین محتواهای تان به مقالات مرتبط تان لینک بدهید. دادن لینک داخلی یا internal link تاثیر مثبتی روی seo سایت می گذارد.

 

6-سعی کنید در محتوای تان به منابع معتبر لینک بدهید. دادن لینک خارجی به منابع معتبر تاثیر مثبتی روی سایتتان می‌گذارد. اصلا نیازی نیست به رقیبانتان لینک بدهید. شما در هر حوزه‌ای که محتوا تولید کردید می توانید به سایت های تخصصی خارجی که اعتبار بسیار بالایی دارند لینک بدهید.

رعایت کردن اصولی که در این بخش به شما آموزش دادن باعث می شود یک محتوای سئو شده و حرفه ای تولید کرده باشید. برای دیده شدن در نتایج اولیه شما باید محتوایی که تولید می کنید کاملا سئو شده باشد.

6- محتوایی که می نویسید را به اشتراک بگذارید

تا اینجا ممکن است پاسخ سوالتان را چگونه محتوا بنویسیم گرفته باشید. اما برای دیده شدن در نتایج اول گوگل فقط با تولید محتوا نمی‌توانید به نتایج اول گوگل برسید.

بعد از این که محتوای تان را روی سایت تان منتشر کردید حالا نوبت به ساخت بک لینک می‌رسد. منظور از بک لینک یعنی که شما در سایتهای دیگر آن به سایتتان لینک بدهید و محتوای تان را منتشر کنید.

بعد از این که محتوای تا نوشتید پیشنهاد می کنم در انجمن ها، شبکه های اجتماعی و یک سری سایت ها که امکان ارسال پست مهمان دارند محتوای تان را منتشر کنید و به محتوای تان لینک بدهید.

میتوانید از سرویس های وبلاگدهی استفاده کنید. البته برای ساخت بک لینک باید تمام اصول لینک سازی را بلد باشید و بک لینک های کاملاً طبیعی برای سایتتان بسازید.

اگر گوگل بفهمد به خودتان برای سایتتان لینک میسازید ممکن است شما را در کلمه کلیدی تان پنالتی کند و باعث می‌شود که دیگر نتوانید با استفاده از محتوای به صفحات اول گوگل برسید. باید در مبحث لینک سازی را کامل یاد بگیرید و بک لینک های با کیفیت و کاملاً طبیعی و به سایت تان بسازید.

پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش ساخت بک لینک را مطالعه کنید

جمع بندی

اگر این مقاله را خوانده باشید متوجه می‌شوید که چگونه محتوا بنویسیم . در این مقاله سعی کردم به صورت کامل پاسخ سوالتان را که ” چگونه محتوا بنویسیم ” را دادیم.

اگر کسب و کار اینترنتی راه اندازی می کنید باید به فکر تولید محتوای با کیفیت در سایتتان باشید. باید محتوای با کیفیت تولید کنیم! برای این که بتوانید محتوای آن با کیفیت باشد اول اینکه سعی کنید نیاز مخاطبان و کاربران تان را برطرف کنید طوری که وقتی کاربرانتان محتوای تان را خواندند نیاز به آن برطرف شود.

دوم اینکه سعی کنید محتوا تان کامل‌تر و جامع‌تر از رقیبانتان باشد و سومی که تمام اصول سئو داخلی را در محتوایتان رعایت کنید.

بعد از اینکه این سه نکته را کامل رعایت کردید و محتوای تان را منتشر کردید حالا نوبت به آن رسیده که شروع به ساخت بک لینک بر سایتتان کنید.اگر محتوای آن کامل‌تر و جامع‌تر از رقیبانتان باشد و بک لینک های با کیفیت تری نسبت به رقیبانتان بسازید قطعاً به نتایج اول گوگل خواهید رسید و ممکن است رتبه اول را کسب کنید.

پس از شما می‌خواهم تمام فاکتورهایی که در این مقاله را به شما آموزش دادند کاملاً رعایت کنید اگر می‌خواهید پاسخ سوالتان را بگیرید که چگونه محتوا بنویسیم این مقاله را یکبار کامل بخوانید. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و منتظر نظرات ارزشمند شما هستم. هر گونه سوالی دارید در انتهای این مقاله بپرسید تا پاسخ سوالتان را بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید