کنسول جستجوی گوگل چیست؟ کنسول جستجوی گوگل


کنسول جستجوی گوگلکنسول جستجوی گوگل) و چگونه این ابزار می تواند ما را در زمینه سئو و بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجوی گوگل راهنمایی کند؟

کنسول جستجوی گوگل این یکی از ابزارهای تخصصی گوگل است که می تواند رفتار ربات های گوگل را در مورد وضعیت صفحات وب سایت ما (سرعت سایت، وضعیت پاسخ به صفحه، تعداد کلیک روی وب سایت و …) نشان دهد.

به طور کلی، همه افرادی که قصد دارند صفحات وب سایت خود را برای موتور جستجوی گوگل بهینه کنند، نیاز به گزارش های آماری دارند کنسول جستجوی گوگل برای بهبود فرآیند سئوی وب سایت خود استفاده کنید.

خوشبختانه گوگل این ابزار را به صورت رایگان در اختیار ما قرار داده است و تا به امروز دسترسی به این ابزار فیلتر در ایران امکان پذیر نیست و کاربران ایرانی می توانند به راحتی از امکانات آن استفاده کنند، پس این مقاله را با اپلیکیشن های مختلف دنبال کنید. کنسول جستجو برای ملاقات

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل رفتار ربات های گوگل را در رابطه با صفحات وب سایت ما تجزیه و تحلیل می کند و هدف دیگر این ابزار بررسی وضعیت رتبه بندی سایت در این بخش است. جستجوی ارگانیک این گوگل است.

کنسول جستجو یکی از ابزارهای سئو برای وب سایت ها این است که متخصصان سئو می توانند از کاربردهای مختلف این ابزار استفاده کنند که در قسمت بعدی به آنها اشاره می کنیم:

 • صفحات مختلف وب سایت را برای ایندکس شدن سریعتر توسط روبات ها ارسال کنید
 • موقعیت صفحات شما در بخش داس گوگل تایید می کند
 • خطاهای سایت مانند خطای سرعت، خطای پاسخگویی، خطای ریچ اسنیپت و غیره سوالات متداول به شما نشان خواهد داد که چگونه آنها را تعمیر کنید.
 • نمایش تعداد کلیک‌ها در وب‌سایت (صفحات و کلمات کلیدی که از آنها وارد شده‌اید را نشان می‌دهد)
 • وضعیت پیوندهای داخلی و خارجی در صفحات وب را نشان می دهد
 • وضعیت بک لینک های سایت را به شما نشان می دهد
 • از طریق چه چیزی به شما نشان می دهد دستگاه ها وارد شده اند (همچنین کاربران با آی پی کدام کشورها و در چه تاریخی به صفحات وب سایت شما دسترسی پیدا کرده اند)
 • با استفاده از این ابزار می توانید یک نقشه سایت (نقشه سایت) خود را به گوگل معرفی کنید که می توانید برای این منظور انجام دهید آموزش تصویری ثبت نقشه سایت گوگل وبمستر چشم انداز
 • برای کمک به کنسول جستجو می توانید کاربر را تجربه کنید تجربه ی کاربر مشاهده کاربرانی که از صفحات سایت شما بازدید کرده اند.
 • با استفاده از این ابزار می توانید وضعیت و وضعیت فیلم های تعبیه شده در صفحات وب سایت را ایندکس کنید تصاویر سئو صفحات خود را بررسی کنید
 • در بخش دریابید در این بخش از سایت خود می توانید تعداد کلیک های دریافتی را مشاهده کنید.
 • همچنین با استفاده از این ابزار شما می توانید وضعیت خزش بودجه ربات های گوگل را در قسمت های مختلف سایت آنالیز کنید.

زمانی که فرآیند تولید و طراحی وب سایت اکنون زمان ارسال صفحات خود به گوگل است.

برای آشنایی با ابزار Google Search Console می توانید به صفحه مراجعه کنید آموزش کنسول جستجوی گوگل فیلم های آموزشی را در این صفحه مشاهده کنید.

کنسول جستجوی SEO

یک ابزار کنسول جستجوی گوگل تا سال 2015 با نام گوگل وبمستر تولز شناخته می شد اما از سال 2015 به این ابزار کنسول جستجوی گوگل می گویند.

به طور کلی در مورد روند صد و بهینه سازی صفحات وب، دو ابزار تخصصی و رایگان وجود دارد که هر سئو باید با این دو ابزار آشنا شود:

 • کنسول جستجوی گوگل
 • تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل

ابزار جستجو در کنسول که در ابتدای مقاله با آن آشنا شدیم و ابزار Google Analytics با مراجعه به صفحه گوگل آنالیتیکس چیست؟ می توانید با ساختار این ابزار تخصصی گوگل آشنا شوید.

برنامه کنسول جستجو در سئو از آنجا مشخص می شود که این ابزار حضور وب سایت ها را در نتایج جستجوی گوگل نظارت و تشخیص می دهد.

حدود 80 تا 90 درصد از وب سایت ها بیشتر ترافیک خود را از جستجوی گوگل دریافت می کنند و بقیه ترافیک می تواند از رسانه های اجتماعی، پیوند به وب سایت های دیگر و غیره باشد.

این آمار اهمیت فراوان آن را نشان می دهد کنسول جستجو بله، در حالی که سایر موتورهای جستجو نیز قوانین خود را بر اساس الگوریتم های هوش مصنوعی گوگل تنظیم می کنند. اگر بتوانیم از ابزار استفاده کنیم کنسول جستجو با بهبود وضعیت سئو و بهینه سازی صفحات وب سایت خود، این شانس را داریم که در صفحه نتایج سایر موتورهای جستجو نیز دیده شویم.

کاملا واجد شرایط کنسول جستجو برای سئو و بهینه سازی درون صفحه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاهده خطاهای گوگل در مورد صفحات وب سایت ما
 • یافتن مخاطبان هدف و نیازهای اساسی آنها
 • درک کاربرانی که از جستجوی گوگل وارد سایت شده اند (تجربه ی کاربر)
 • تجزیه و تحلیل در دسترس بودن صفحات وب در این بخش داس گوگل
 • بهبود کیفیت و عملکرد وب سایت

کنسول جستجوی جدید گوگل

اگر به صفحه فیلم آموزشی Search Console مشاهده می کنید که وقتی می خواهید برای اولین بار سایت خود را به این ابزار متصل کنید، کادر زیر برای شما ظاهر می شود:

در این تصویر دو بخش به شما نشان داده شده است:

 1. پیشوند URL
 2. دامنه

پیشوند URL : در نسخه های قدیمی کنسول جستجو هنگامی که می خواهید سایت خود را با این ابزار متصل کنید، گوگل فقط این گزینه را به شما نشان می دهد و با وارد کردن دامنه وب سایت خود در این قسمت و فشردن دکمه ادامه هید شما به راحتی می توانید سایت خود را به کنسول جستجو متصل کنید.

دامنه:

در نسخه های جدید کنسول جستجو همچنین می توانید از طریق این بخش به وب سایت خود دلجویی کنید گوگل در تماس باشید

در همین حال در ابزار کنسول جستجو گوگل همیشه به روز رسانی های جدیدی را برای کمک به شما در بهینه سازی وب سایت خود ارائه می دهد، به عنوان مثال یکی از ابزارک های جدیدی که به این بخش اضافه شده است، بخش مربوط به Google Discover این است که می توانید میزان ورودی صفحات خود را از بخش Discover گوگل ببینید.

چه کسی باید از کنسول جستجو استفاده کند؟

گوگل این ابزار تخصصی را قرار داده است تا هرکسی در سرتاسر دنیا که می خواهد خدمات و محصولات وب سایتشان در صفحات مختلف موتور جستجوی گوگل دیده شود، بتواند از گزارش های آماری آن استفاده کند.

معمولا استفاده می شود کنسول جستجو ممکن است برای افراد زیر مناسب باشد:

 • صاحبان تجارت
 • متخصصان و کارشناسان سئو و بهینه سازی صفحات وب
 • مدیران سایت
 • بازاریابان دیجیتال

توجه، صاحبان مشاغل، متخصصان سئو، مدیران وب سایت و متخصصان دیجیتال مارکتینگ علاوه بر استفاده از ابزار تخصصی کنسول جستجو، می توانند از این ابزار استفاده کنند. Google Beacon همچنین برای آشنایی با این ابزار، مقاله آموزشی را پیشنهاد می کنیم Google Lighthouse چیست؟ ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید